Sauna z gotowych elementów. Jak zrobić samemu saune


Dawniej dostępna tylko dla gości luksusowych ośrodków wypoczynkowych. Potem również dla wyczynowych sportowców. Dzisiaj każdy może docenić jej zdrowotne i relaksacyjne walory, nie wychodząc z domu, jeśli tylko zamontuje w nim niewielką kabinę. Odpowiednim do tego momentem są budowa lub remont domu.Kąpiel w rozgrzanym powietrzu – zwana potocznie sauną – przez wiele osób uważana jest za zbyt gorącą i bardzo suchą. Prawda jest jednak taka, że w tej samej kabinie można dzisiaj korzystać z różnych form kąpieli. O jej rodzaju decydują dwa podstawowe parametry – temperatura i wilgotność względna powietrza. Zależnie od ich poziomu mamy do czynienia z tak zwaną sauną suchą, mokrą lub parową.
W saunie suchej temperatura wynosi 90-110°C, a wilgotność jedynie około 10% (w pomieszczeniach mieszkalnych zależnie od pory roku – 45-65%). Suche powietrze szybko wysusza skórę i sprawia, że człowiek się poci.
W saunie mokrej temperatura jest niższa niż w suchej – 70-90°C, za to wilgotność większa – 25-40%. Uzyskuje się ją, polewając wodą kamienie znajdujące się w piecu sauny.
Jeszcze chłodniejsze (40-65°C) i bardziej wilgotne powietrze jest w saunie parowej (tylarium). Instaluje się w niej specjalne piece, tak zwane kombi, które jednocześnie ogrzewają powietrze i wytwarzają gorącą parę wodną. Podobny efekt można uzyskać za pomocą typowego pieca do sauny i oddzielnego generatora pary.
Warunki panujące w saunie parowej są odpowiednie dla większości osób, nawet dla małych dzieci. Można w nich zażywać inhalacji ziołowych, przepuszczając parę wodną przez zioła lub esencje zapachowe.
Sauny parowej nie należy mylić z łaźnią parową, która jest zupełnie inaczej zbudowana, a kąpiel w niej odbywa się w temperaturze nie wyższej niż 55°C i przy bardzo dużej wilgotności.

Kabina sauny

Jest zamkniętym i dobrze izolowanym termicznie pomieszczeniem o wolno stojącej konstrukcji. W zasadzie może mieć dowolne wymiary, ale nie powinna być zbyt mała. W niewielkich pomieszczeniach instaluje się wprawdzie sauny o wymiarach, które umożliwiają kąpiel wyłącznie na siedząco, ale wygodniejsza jest taka, której jeden bok jest dłuższy niż 2 m, bo wtedy można się w niej położyć i ciało równomiernie się nagrzewa. W domach jednorodzinnych najczęściej instaluje się kabiny o powierzchni 200 x 160 lub 200 x 200 cm, w których mogą przebywać jednocześnie trzy osoby, zarówno w pozycji siedzącej, jak i leżącej. Wysokość domowej sauny w miejscu, gdzie jest zamontowany piec, powinna wynosić co najmniej 2 m.
Wnętrze sauny w ciągu ostatnich lat bardzo się zmieniło. Kiedyś zwykle proste, z dwoma lub trzema poziomami ławek w kształcie litery L, dzisiaj może być znacznie bardziej urozmaicone. Niepowtarzalny charakter mogą mu nadać oparcia, osłony maskujące przerwy między poszczególnymi poziomami ławek, schodki, usytuowanie pieca (na przykład w centrum sauny), nietypowe sklepienie (na przykład łukowe) czy wreszcie ciekawie umieszczone oświetlenie.


Dobrym miejscem na saunę jest łazienka, w której bezpośrednio po kąpieli w rozgrzanym powietrzu można zażyć tradycyjnej, czyli wodnej kąpieli.

Sauny nie wolno ustawić bezpośrednio na zewnątrz, bo wtedy straty ciepła byłyby zbyt duże. Można natomiast umieścić ją w oddzielnym małym domku na terenie posesji.

W nowo budowanym domu można zaplanować saunę w miejscu dla niej najlepszym (a nie przypadkowym) i wygospodarować w jej sąsiedztwie przestrzeń na natrysk i/lub kącik wypoczynkowy po kąpieli.

Mała 1-2-osobowa, pozwalająca na kąpiel tylko w pozycji siedzącej.

O podstawie prostokąta, ze ściętym narożnikiem, w którym są umieszczone drzwi.

W kształcie prostopadłościanu o zaokrąglonych krawędziach.

Prostopadłościenna z wykuszem i ławkami umożliwiającymi kąpiel w pozycji leżącej.

Wewnętrzna i zewnętrzna ściana sauny (tu obie drewniane), a między nimi warstwa izolacji.

Najlepsze gatunki drewna na wewnętrzne panele to świerk skandynawski, jodła kanadyjska...

osika

cedr

W nowym łatwiej

Każdy, kto chce mieć prywatną saunę – wygodną, przestronną i przede wszystkim funkcjonalną, powinien pomyśleć o niej już w momencie, kiedy zamawia u architekta projekt domu lub gdy kupuje gotowy projekt.
W istniejącym domu saunę można urządzić w wolnym pomieszczeniu w piwnicy, wydzielić na nią miejsce w dużej łazience lub przeznaczyć na ten cel jeden z pokoi. Prace montażowe nie trwają długo i są stosunkowo czyste, więc można je przeprowadzić nie tylko przy okazji generalnego remontu.
Jeżeli w domu nie uda się znaleźć miejsca na kabinę, nie trzeba od razu rezygnować. Jeśli tylko powierzchnia działki na to pozwala, saunę można zainstalować w ogrodzie.

Materiał na saunę

Musi być odporny na wysoką temperaturę, a przy tym gwarantować komfort i bezpieczeństwo osobom korzystającym z kąpieli.
Konstrukcję sauny nadal najczęściej robi się z drewna, ale projektanci coraz odważniej sięgają po inne materiały, na przykład szkło i aluminium.
Wewnętrzne ścianki wykonuje się z paneli drewnianych o grubości co najmniej 12 mm. Drewno na panele powinno mieć jak najmniej sęków i nie może zawierać dużo żywicy.
Jeśli jest cedrowe, to oprócz odporności na działanie powietrza o wysokiej temperaturze i dużej wilgotności ma jeszcze inne bardzo pożądane cechy – piękny zapach i kolor.
Od zewnątrz kabinę można wykończyć dowolnym materiałem, na przykład drewnem, płytą pilśniową, gipsowo-kartonową lub płytkami ceramicznymi.

Izolacja

Wyłożenie wewnętrznych ścian sauny panelami drewnianymi nie wystarczy, aby się szybko nagrzewała i zużywała jak najmniej energii. Potrzebna jest jeszcze odpowiednia warstwa izolacji. Najczęściej jest nią wełna mineralna o grubości 45-100 mm. Nie należy używać płyt styropianowych, bo nie są odporne na tak wysoką temperaturę. Nie stosuje się także dodatkowej izolacji z folii aluminiowej, ponieważ umieszczona pod warstwą paneli drewnianych powoduje, że nieprzyjemnie się nagrzewają. W razie uszkodzenia instalacji elektrycznej istnieje też niebezpieczeństwo porażenia prądem kąpiących się osób.
Izolacja przeciwwilgociowa jest zbędna. Wbrew obiegowym opiniom sauna jest bowiem pomieszczeniem suchym. Sauny zbudowane z pełnych bali drewnianych nie potrzebują żadnej izolacji, również cieplnej.
Sauna

Jeśli w domu nie ma oddzielnego pomieszczenia, które można by przeznaczyć na saunę, spróbuj zastąpić wannę prysznicem, a w wygospodarowanym miejscu wstawić małą kabinę sauny.

W łazience o powierzchni około 5 m² możesz zmieścić kabinę sauny o wymiarach 120 x 120 cm.

W łazience o podobnej powierzchni, ale innym kształcie można ustawić większą saunę – o wymiarach 160 x 120 cm.

Kabinę o wymiarach 200 x 160 cm da się zamontować w łazience o powierzchni około 9 m².W dużej mniej więcej 12-metrowej zmieści się kabina sauny o wymiarach 200 x 160 cm.

Korpusy pieców na drewno mocno się nagrzewają, dlatego można je ustawiać tylko w bezpiecznej odległości (około 50 cm) od materiałów łatwo palnych albo izolować ściany.

Obudowa pieca nie może się nadmiernie nagrzewać. Jej temperatura nie powinna przekraczać 50°C przy 90°C w saunie. Większość pieców wymaga dodatkowych osłon, co znacznie ogranicza przestrzeń w saunie.

Piece o mocy do 5 kW mogą mieć zasilanie jednofazowe, większe wymagają przyłącza trójfazowego.

Dokładne wymagania znajdują się zawsze w dokumentacji technicznej pieca.
Światło

Tworzy w saunach niepowtarzalną atmosferę. Jego natężenie nie może być zbyt mocne. Powinno sprzyjać odpoczynkowi i relaksowi.
Źródła światła muszą mieć koniecznie szczelne oprawy. Umieszcza się je za specjalnymi drewnianymi osłonami lub oparciami ławek. Nowością są projektory ze światłowodami, których końcówki umieszcza się w ścianach lub suficie.
Oprawy oświetleniowe przeznaczone do saun muszą być szczelne i – podobnie jak inne elementy tam instalowane – odporne na wysoką temperaturę. Montuje się je na ścianach w bezpiecznej odległości od sufitu (co najmniej 30 cm). Można je przysłonić specjalnymi abażurami lub zamontować pod ławkami. Nigdy nie należy umieszczać oświetlenia bezpośrednio nad piecem.

Piece

Na drewno. Dawniej używano wyłącznie takich, dzisiaj montuje się je bardzo rzadko. Trzeba je podłączyć do osobnego przewodu dymowego, ale nie wymagają zasilania energią elektryczną.
W saunie z piecem na drewno wlot powietrza musi się znajdować przy podłodze, jak najdalej od pieca. Wylot nie jest konieczny, bo jego funkcję pełni komin.
Elektryczne. Są łatwiejsze w obsłudze i tańsze od opalanych drewnem. Ich moc zależy od kubatury kabiny i w domowych saunach wynosi zazwyczaj 1 kW na 1 m³.
Im szybciej piec nagrzewa się do żądanej temperatury, tym lepiej. 80°C powinien osiągnąć w ciągu około 20 minut. Stosowane w piecach elektrycznych systemy oszczędzania energii („stand-by” oraz „zmienna moc”) pozwalają na znaczne zmniejszenie poboru energii elektrycznej i utrzymywanie jednakowej temperatury, a specjalnie ukształtowane komory konwekcyjne umożliwiają szybkie nagrzanie sauny.
Piece, które można powiesić na ścianie kabiny, ułatwiają utrzymanie w czystości podłogi w saunie.
Czas włączenia i wyłączenia pieca, żądaną temperaturę oraz poziom wilgotności ustawia się na panelu sterującym (wbudowanym w piec lub oddzielnym).
W piecach dobrej jakości w momencie przegrzania (na przykład z powodu złej wentylacji, nieprawidłowego umieszczenia pieca, niewłaściwego ułożenia kamieni lub przykrycia pieca ręcznikiem) automatycznie odłącza się zasilanie.
Kombi. W saunach parowych oprócz tradycyjnego pieca potrzebny jest jeszcze generator pary. Podobnie jak piec dobiera się go do kubatury sauny i umieszcza na zewnątrz w odległości nie większej niż 15 m. Trzeba do niego doprowadzić zimną wodę.
W generatorze woda ogrzewa się do temperatury wrzenia i w postaci pary jest transportowana miedzianą rurką do sauny. Głowica wydmuchująca parę w saunie znajduje się pod ławkami.
W najnowszych generatorach pary wszystkie funkcje – napełnianie, opróżnianie i płukanie zbiornika wody po zakończonej kąpieli – są w pełni zautomatyzowane.
Zamiast pieca i osobnego generatora można kupić piec tak zwany kombi z wbudowanym generatorem oraz pojemnikami na zioła. Takie urządzenie umożliwia korzystanie z trzech form kąpieli w jednej kabinie: z sauny suchej, mokrej oraz parowo-ziołowej.

Uwaga! Wszystkie instalacje elektryczne w saunie powinny być zawsze robione przez elektryków z uprawnieniami SEP. Piece do saun oferowane na polskim rynku muszą mieć europejski Znak Bezpieczeństwa CE.

Kamienie i inne akcesoria

Piece w saunie wypełnia się specjalnymi kamieniami, które akumulują ciepło. Kiedy rozgrzane poleje się wodą, powstaje gorąca para. Zwykłe kamienie mogłyby popękać i uszkodzić piec, dlatego używa się minerałów typu diabaz lub kamieni ceramicznych, koniecznie całych i nieuszkodzonych.
Pojemnik na kamienie należy kontrolować przynajmniej raz w roku – wyjąć z niego wszystkie kamienie, a następnie usunąć drobny piasek lub osad z wody.
Kamieni nie może być za dużo, bo wtedy rośnie bezwładność pieca i zużycie prądu.
Oprócz pieca w saunie potrzebne są dodatkowe akcesoria: wiaderko na wodę, łyżka lub czerpak do polewania kamieni wodą, termometr, higrometr do pomiaru wilgotności. Przydają się też drewniane podgłówki, osłony do pieców, głośniki odporne na wysoką temperaturę.
Nowością są automaty dawkujące esencje zapachowe do kabin. W większych saunach, gdzie polewanie kamieni łyżką byłoby kłopotliwe, można zainstalować specjalny zawór, który otwiera się przez pociągnięcie linki zwisającej z sufitu. Trzeba do nich doprowadzić wodę.

Co powinieneś wiedzieć o saunie

Każda sauna – i ta budowana na miejscu, i gotowa – powinna być zrobiona zgodnie z pewnymi zasadami. Oto te najważniejsze.
Piec obok drzwi. Najlepiej umieścić go na (lub przy) ścianie, w której znajdują się drzwi, a gdy nie ma tam miejsca – na sąsiedniej, ale możliwie jak najbliżej.
Piec wymusza cyrkulację powietrza w saunie. Jeśli będzie blisko drzwi, chłodniejsze powietrze, które dostanie się do wnętrza podczas ich otwierania, szybko się ogrzeje do panującej tam temperatury.
Wlot powietrza bezpośrednio pod piecem. Jego powierzchnia powinna wynosić około 125 cm². Musi być zawsze całkowicie otwarty. Powietrze zasysane nim do sauny powinno pochodzić z tego samego pomieszczenia co to, które dostaje się przez drzwi. To znaczy, że cyrkulacja powietrza do i z sauny musi się odbywać w obiegu zamkniętym.
Wylot powietrza jak najdalej od wlotu. Aby uzyskać jak największą odległość między wlotem i wylotem, najlepiej umieścić je na przeciwnych końcach przeciwległych ścian sauny (po przekątnej). Powietrze wydostające się przez wylot powinno być skierowane do tego samego pomieszczenia, z którego je pobrano.
Kabiny sauny nie podłącza się jednak bezpośrednio do kanału wentylacyjnego. Ten sposób wymiany powietrza jest energooszczędny i w pełni niezależny.
Prawidłowa wentylacja. Sauna oraz ewentualnie natrysk i pomieszczenie wypoczynkowe muszą być należycie wentylowane. Błędy w wentylacji szybko dadzą o sobie znać w postaci zawilgocenia pomieszczeń i pleśni na ścianach.
W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do przegrzewania się elementów znajdujących się wewnątrz sauny, a nawet spowodować pożar.
Do pomieszczenia z sauną musi być doprowadzane świeże powietrze, a odprowadzane z niego ciepłe i wilgotne powietrze powinno móc swobodnie cyrkulować. To znajdujące się między sufitami – sauny i pomieszczenia – musi mieć możliwość wymiany z tym z pomieszczenia.
W celu zapewnienia przepływu powietrza wokół kabiny między nią a ścianą pomieszczenia należy zachować 20-50-milimetrowy odstęp.
Odpowiednio wykonana izolacja i cyrkulacja powietrza zapobiegną gromadzeniu się pary wodnej wokół sauny.

Do sauny bez kanapek i napoi

Aby czas spędzony w saunie był prawdziwym relaksem, konieczne są idealna czystość i przyjemny zapach w kabinie. Dlatego podczas kąpieli powinno się siedzieć lub leżeć na ręczniku i raczej powstrzymać się od jedzenia i picia. Odpowiednia konstrukcja sauny ułatwia utrzymanie jej w czystości. Podnoszone lub dające się łatwo zdemontować ławki umożliwiają dokładne sprzątnięcie podłogi pod nimi.
Po zakończonej kąpieli, kiedy w saunie jest jeszcze ciepło, i ławki, i podłogę wystarczy lekko przetrzeć. Co pewien czas saunę należy dokładnie posprzątać.

Kabiny saun

Mają bardzo różnorodne kształty – począwszy od najprostszych (o podstawie kwadratu lub prostokąta), poprzez trójkątne, ze ściętymi narożnikami, okrągłe, aż po budowane według indywidualnych projektów.

PRAWO SUMY

Każdy, kto korzysta z sauny, może znaleźć najbardziej odpowiednią dla siebie kombinację temperatury i wilgotności względnej. Jednak między tymi parametrami powinna być zachowana zależność nazywana prawem sumy 110. Oznacza ona, że suma temperatury i wilgotności względnej w saunie nie może być większa niż 110 (na przykład, gdy temperatura wynosi 70°C, wilgotność względna nie powinna przekraczać 40%). Tylko wtedy – jak zgodnie twierdzą fachowcy od saun – panują w niej prawidłowe warunki.

Konstrukcja i izolacja

Konstrukcja sauny zwykle jest – choć wcale nie musi być – drewniana. Między zewnętrzną okładziną a panelami drewnianymi wewnątrz sauny znajduje się co najmniej 5-centymetrowa warstwa izolacji, zazwyczaj z wełny mineralnej.

GOTOWA LUB BUDOWANA NA MIEJSCU

Saunę można zbudować na miejscu, zwłaszcza gdy przeznaczone na nią pomieszczenie ma nietypowy kształt, ale znacznie wygodniej jest kupić tak zwaną saunę gotową.
Określenie „sauna gotowa” może być mylące. Taką saunę też trzeba zmontować – podobnie jak budowaną na miejscu – tyle że używa się do tego wykonanych wcześniej przez producenta (czyli prefabrykowanych) elementów: ścian, sufitu, podłogi oraz ławek. Wymiary standardowych elementów pozwalają na zestawienie saun o wymiarach od 1,2 x 1,2 do 3,0 x 2,5 m. Można jednak zamówić kabinę o dowolnych wymiarach, według indywidualnego projektu.
Montaż sauny z dużych gotowych elementów jest bardzo łatwy i można go wykonać samodzielnie, posługując się prostymi narzędziami: młotkiem, śrubokrętem, piłą i poziomnicą.
Tańsze, ale bardziej pracochłonne jest zmontowanie sauny z dostępnych w sprzedaży zestawów typu „zrób to sam”. Zawierają one wszystkie potrzebne materiały: elementy konstrukcji szkieletowej, izolację, listwy montażowe, panele wykończeniowe, gwoździe i śruby. Sprawnemu majsterkowiczowi zestawienie takiej kabiny zajmie dwa-trzy dni.

PODŁOGA, DRZWI, ŁAWKI

Podłoga. Ponieważ podczas kąpieli na podłodze w saunie może się zebrać woda (na przykład wylana z łyżki podczas polewania pieca), dół kabiny należy zabezpieczyć przed jej wchłanianiem. Najlepiej ustawiając kabinę na specjalnych profilach, na przykład z anodowanego aluminium. W podłodze (zwłaszcza w saunie parowej, w której gromadzi się więcej wody niż w suchej) dobrze jest zrobić odpływ do kanalizacji. To ułatwi utrzymanie sauny w czystości.
Odpływ powinien być wyposażony w syfon, aby do kabiny nie dostawały się nieprzyjemne zapachy z kanalizacji. Kratki odpływu nie należy umieszczać bezpośrednio pod piecem.
Drzwi. Ze względów bezpieczeństwa zawsze muszą się otwierać na zewnątrz, a zamek powinien być na tyle delikatny, aby drzwi dało się otworzyć, lekko je popychając.
Ławki. Aby można było w pełni zasmakować dobrodziejstwa sauny, czyli zażywać kąpieli na leżąco, powinny mieć długość około 200 cm. Ich szerokość zależy od wielkości sauny i wynosi od 31 do 55 cm.
Do budowy ławek używa się takich gatunków drewna, które się mocno nie nagrzewają, na przykład osiki lub egzotycznego abachi.

SAUNA TO NAPRAWDĘ TANI RELAKS

Testy przeprowadzone przez szwedzkich naukowców wykazały, że energia, którą pobiera piec w saunie, jest w całości wykorzystywana przez budynek. Instalując saunę, uzyskuje się dodatkową izolację ścian domu pozwalającą zaoszczędzić do 500 kWh energii rocznie.
Piec elektryczny w średniej wielkości domowej saunie (200 x 160 cm) zużywa podczas nagrzewania się i kąpieli około 3,9 kWh energii. To oznacza, że kąpiel w saunie kosztuje 1,17 zł (przy średniej cenie energii elektrycznej 0,30 zł/kWh). Jeśli z sauny jednocześnie korzystają trzy osoby, zużycie prądu wynosi 1,3 kWh/osobę, czyli koszt kąpieli – 0,39 zł/osobę.
Dla porównania podczas kąpieli pod prysznicem zużywa się około 1,4 kWh energii (normalna temperatura wody). Z tego 1,2 kWh wraz ze zużytą wodą odpływa do kanalizacji, a tylko 0,2 kWh pozostaje w budynku w postaci energii cieplnej. Jeszcze więcej energii – 6,5 kWh – potrzeba na kąpiel w wannie. Z tego tylko 0,3 kWh pozostaje w budynku, a 6,2 kWh „odpływa” do kanalizacji.

Powietrze w saunie

Właściwy obieg powietrza sprawi, że sauna zawsze będzie działać prawidłowo, czyli: ławki będą mieć odpowiednią (nie za wysoką) temperaturę, na różnych poziomach będzie właściwa temperatura, drewniane panele długo zachowają estetyczny wygląd, a odzysk energii z sauny będzie duży.

INFRARED TO NIE SAUNA

W ostatnich latach w sprzedaży pojawiły się urządzenia o nazwie infrared, w których ciało jest ogrzewane promieniami podczerwonymi wytwarzanymi przez specjalne promienniki. Choć – zdaniem producentów – oferują doznania zbliżone do tradycyjnej sauny, nie wolno zapominać, że bardzo się od niej różnią:
- po pierwsze, w saunie kąpiel odbywa się w rozgrzanym powietrzu, a w kabinie infrared promieniowanie podczerwone ogrzewa bezpośrednio ciało;
- po drugie, w tradycyjnej saunie można regulować wilgotność, chociażby przez polewanie rozgrzanych kamieni wodą, w kabinach infrared jest to zabronione.
W kabinie infrared mogą się kąpać jednocześne jedna-trzy osoby. Kąpiel odbywa się na siedząco i trwa 15-30 minut.
Kabina nie wymaga długiego nagrzewania przed kąpielą – wystarczy kilka minut.
Elegant Line Ineria SG 1313 V
Producent: Harvia Oy (Finlandia). Dystrybutor: Harvialand. Wymiary: 122,5 x 122,5 x 180 cm. Materiał: kabiny – metal + płyta fornirowana; ławek, oparć i zagłówków – osika + termoosika. Drzwi: szklane (prostokątne). Oświetlenie: podświetlane promienniki, lampy pod ławkami. Wyposażenie dodatkowe: lampy grzejne, 4 promienniki Comfort. Gwarancja: 2 lata. Cena: 8902 zł. Rodzaj pieca: promienniki Comfort. Moc: około 4,3 kW. Sterowanie: ciekłokrystaliczny sterownik IRC-36. Cena pieca: piec w cenie sauny.

Infrared
Producent: PPHU Saunal (Polska). Wymiary: 120 x 105 x 195 cm. Materiał: kabiny – świerk bezsęczny; posadzki – świerk; ławek, oparć i zagłówków – samba. Drzwi: szklane. Oświetlenie: lampa. Gwarancja: 5 lat. Cena: 5700 zł. Rodzaj pieca: promienniki podczerwieni 1600 W.


SO 2200 KUIKA
Producent: Harvia Oy (Finlandia). Dystrybutor: Harvialand. Wymiary: 200 x 200 x 220 cm, 4-5-osobowa. Materiał: kabiny – lite drewno (bale świerkowe); posadzki – drewno; ławek, oparć i zagłówków – abachi. Drzwi: prostokątne drewniane. Oświetlenie: narożne. Wyposażenie dodatkowe: ceber, chochla, termohigrometr, klepsydra. Gwarancja: 2 lata. Cena: 18 300 zł. Rodzaj pieca: piec na drewno Harvia 20 Pro. Kamienie: naturalne (perodyt). Cena pieca: 1906 zł.


Kabina w pomieszczeniu do zabudowy
Producent: Eko (Polska). Wymiary: 281 x 165 x 210 cm, 6-osobowa. Materiał: kabiny – świerk polski; posadzki – kafelki; ławek, oparć i zagłówków – drewno afrykańskie abachi. Drzwi: szkło hartowane. Oświetlenie: szkło hartowane. Gwarancja: 5 lat. Cena: 10 568 zł. Rodzaj pieca: ziołowo-parowy Topclass Combi. Moc: 8 kW. Sterowanie: zewnętrzne. Kamienie: naturalne. Cena pieca: 3103 zł + sterownik 1761 zł.

Standard
Producent: Sauna PBN Piotr Nieziołek (Polska). Wymiary: 190 x 190 x 205 cm, 3-5-osobowa. Materiał: kabiny – świerk skandynawski; posadzki – ruszt drewniany; ławek, oparć i zagłówków – abachi (samba). Drzwi: prostokątne, tafla ze szkła hartowanego grubości 8 mm. Oświetlenie: 2 lampy boczne. Gwarancja: 2 lata. Cena: 9200 zł. Rodzaj pieca: elektryczny. Moc: 6 kW. Sterowanie: przy piecu. Kamienie: naturalne (perodyt). Cena pieca: 1190 zł.

Kształty
Producent: PPHU Saunal (Polska). Wymiary: 200 x 200 x 200 cm (min. 3-osobowa). Materiał: kabiny – świerk bezsęczny; posadzki – najczęściej świerk; ławek, oparć i zagłówków – samba. Drzwi: szklane lub w minimalnej oprawie drewnianej, pełne lub z okienkiem. Oświetlenie: lampy z drewnianą obudową. Gwarancja: 5 lat. Cena: 6200 zł. Rodzaj pieca: elektryczny firmy Harvia Moc: 6 kW. Sterowanie: sterowniki firmy Harvia. Kamienie: naturalne/łupane. Cena pieca: od 771 zł ze sterowaniem na piecu, od 1828 zł ze sterownikiem zewnętrznym, od 4027 zł piec COMBI ze sterownikiem zewnętrznym.

Variant Line Wn. Exclusive Elite
Producent: Harvia Oy (Finlandia). Dystrybutor: Harvialand. Wymiary: 250 x 220 x 201 cm, 6-osobowa. Materiał: kabiny – sosna bezsęczna; ławek, oparć i zagłówków – abachi + osika. Drzwi: szklane typu SVG (ścięte narożniki). Oświetlenie: narożne (3 szt.). Wyposażenie dodatkowe: ceber, chochla, termohigrometr, klepsydra. Gwarancja: 2 lata. Cena: 20 634 zł. Rodzaj pieca: elektryczny Topclass KV-80. Moc: 8 kW. Sterowanie: wewnętrzne. Kamienie: naturalne (perodyt). Cena pieca: 1782 zł.

TYLÖ Space Vision 200A
Producent: Tylö (Szwecja). Dystrybutor: Koperfam. Wymiary: 215 x 198 x 203 cm. Materiał: kabiny – osika, olcha; posadzki – kabina dostarczana bez podłogi; ławek, oparć i zagłówków – olcha. Drzwi: szklane z ościeżnicą olchową. Oświetlenie: za oparciem ławek listwy oświetleniowe typu LT, dwa narożne wewnętrzne abażury olchowe, zewnętrzne kroploszczelne halogeny. Gwarancja: 2 lata. Cena: 26 502 zł. Rodzaj pieca: elektryczny Tylö Combi 8. Moc: 8 kW. Sterowanie: wewnętrzny sterownik elektroniczny CC20. Kamienie: naturalne (diabazyt). Gwarancja: 5 lat Cena pieca: 6003 zł.

Zestaw KF LUX – do samodzielnego montażu
Producent: Koperfam (Polska). Wymiary: 203 x 203 x 203 cm, 4-osobowa. Materiał: kabiny – świerk skandynawski; posadzki – kabina dostarczana bez podłogi; ławek, oparć i zagłówków – osika. Drzwi: szklane DGM 72. Oświetlenie: abażur narożny osika. Gwarancja: 2 lata. Cena: 8889 zł. Rodzaj pieca: elektryczny KFD KIP 8. Moc: 8 kW. Sterowanie: wewnętrzny sterownik manualny. Kamienie: naturalne (diabazyt). Gwarancja: 2 lata. Cena pieca: wliczona w cenę zestawu KF LUX.

Pod wiatą
Producent: PPHU Saunal (Polska). Wymiary: 200 x 200 x 200 cm, 3-osobowa. Materiał: kabiny – świerk bezsęczny; posadzki – najczęściej świerk; ławek, oparć i zagłówków – samba. Drzwi: szklane. Oświetlenie: lampy z drewnianą obudową. Gwarancja: 5 lat. Cena: 7500 zł. Rodzaj pieca: elektryczny firmy Harvia. Moc: 8 kW. Sterowanie: sterowniki firmy Harvia. Kamienie: naturalne/łupane. Cena pieca: od 840 zł ze sterowaniem na piecu, od 1898 zł ze sterownikiem zewnętrznym, od 4064 zł piec COMBI ze sterownikiem zewnętrznym.

Solid Line S 1919 MSE
Producent: Harvia Oy (Finlandia). Dystrybutor: Harvialand. Wymiary: 190 x 190 x 201 cm. Materiał: kabiny – świerk skandynawski (lite drewno); ławek, oparć i zagłówków – świerk. Drzwi: szklane (łukowe). Oświetlenie: narożne. Wyposażenie dodatkowe: ceber, chochla, termohigrometr, klepsydra. Gwarancja: 2 lata. Cena: 16 075 zł. Rodzaj pieca: elektryczny Topclass KV-60. Moc: 6 kW. Sterowanie: wewnętrzne. Kamienie: naturalne (perodyt). Cena pieca: 1666 zł.

Cedrowa/Cedrowa1
Producent: PPHU Saunal (Polska). Wymiary: 200 x 200 x 200 cm, 3-osobowa. Materiał: kabiny – cedr; posadzki – cedr/świerk; ławek, oparć i zagłówków – samba. Drzwi: szklane; w minimalnej oprawie drewnianej/pełne; z okienkiem. Oświetlenie: 2 lampy z drewnianą obudową. Gwarancja: 5 lat. Cena: 13 200 zł. Rodzaj pieca: elektryczny firmy Harvia. Moc: 8 kW. Sterowanie: sterowniki firmy Harvia. Kamienie: naturalne/łupane. Cena pieca: od 840 zł ze sterowaniem na piecu, od 1898 zł ze sterownikiem zewnętrznym, od 4064 zł piec COMBI ze sterownikiem zewnętrznym.

ST-4N
Producent: Sauna s.c. (Polska). Wymiary: 215 x 185 x 207 cm (wejście narożne), 3-5-osobowa Materiał: kabiny – świerk skandynawski; posadzki – podest z abachi; ławek, oparć i zagłówków – abachi. Drzwi: szklane prostokątne 201 x 70 cm. Oświetlenie: lampa ceramiczna kroploszczelna z drewnianą osłoną. Gwarancja: 2 lata. Cena: 8250 zł. Rodzaj pieca: Helo Classic/400 V. Moc: 8 kW. Sterowanie: pokrętła na obudowie pieca (można zastosować sterownik zewnętrzny). Kamienie: naturalne Helo. Cena pieca: 944 zł.

TYLÖ Round Vision 150
Producent: Tylö (Szwecja). Dystrybutor: Koperfam. Wymiary: 150 x 150 x 198 cm. Materiał: kabiny – osika, olcha; posadzki – kabina dostarczana bez podłogi (podłoga powinna być wykonana z materiału antypoślizgowego i odpornego na wilgoć); ławek, oparć i zagłówków – olcha. Drzwi: szklane łukowe z ościeżnicą olchową. Oświetlenie: za oparciem ławek listwy oświetleniowe typu LT, zewnętrzne, kroploszczelne halogeny. Gwarancja: 2 lata. Cena: 17 933 zł. Rodzaj pieca: elektryczny Tylö Compact 2/4. Moc: 2,2-4,5 kW. Sterowanie: wewnętrzny sterownik manualny. Kamienie: naturalne (diabazyt). Gwarancja: 5 lat. Cena pieca: 1989 zł.

Elegant Line SD 2020
Producent: Harvia Oy (Finlandia). Dystrybutor: Harvialand. Wymiary: 200 x 200 x 201 cm, 4-5-osobowa. Materiał: kabiny – metal + płyta fornirowana; ławek, oparć i zagłówków – abachi + osika. Drzwi: szkło + drewno (łuk). Oświetlenie: narożne. Wyposażenie dodatkowe: ceber, chochla, termohigrometr, klepsydra. Gwarancja: 2 lata. Cena: 16 615 zł. Rodzaj pieca: elektryczny Moderna V60E. Moc: 6 kW. Sterowanie: zewnętrzne. Kamienie: naturalne (perodyt). Cena pieca: 2246 zł.

KF Classic 2020
Producent: Koperfarm (Polska). Wymiary: 203 x 203 x 203 cm. Materiał: kabiny – świerk skandynawski; posadzki – kabina dostarczana bez podłogi; ławek, oparć i zagłówków – osika. Drzwi: szklane DGM 72. Oświetlenie: abażur narożny – osika. Gwarancja: 2 lata. Cena: 14 242 zł. Rodzaj pieca: elektryczny KFD MODERNA V80E. Moc: 8 kW. Sterowanie: zewnętrzny sterownik elektroniczny. Kamienie: naturalne (diabazyt). Gwarancja: 2 lata. Cena pieca: 2306 zł.

TYLÖ Small Wonder 160
Producent: Tylö (Szwecja). Dystrybutor: Koperfam. Wymiary: 160 x 160 x 203 cm. Materiał: kabiny – osika, olcha; posadzki – kabina dostarczana bez podłogi (podłoga powinna być wykonana z materiału antypoślizgowego i odpornego na wilgoć); ławek, oparć i zagłówków – osika/olcha. Drzwi: drewniane z przeszkleniem, ościeżnica olchowa Oświetlenie: za oparciem ławek listwy oświetleniowe typu LT. Gwarancja: 2 lata. Cena: 17 933 zł. Rodzaj pieca: elektryczny Tylö MP6. Moc: 6 kW. Sterowanie: wewnętrzny sterownik manualny. Kamienie: naturalne (diabazyt). Gwarancja: 5 lat. Cena pieca: 2416 zł.

Classic
Producent: Sauna PBN Piotr Nieziołek (Polska). Wymiary: 140 x 190 x 205 cm (2-3-osobowa). Materiał: kabiny – wewnątrz świerk skandynawski, na zewnątrz sosna bezsęczna; posadzki – ruszt drewniany; ławek, oparć i zagłówków – abachi (samba). Drzwi: prostokątne, tafla ze szkła hartowanego grubości 8 mm. Oświetlenie: lampa boczna, podświetlenie ławek. Wyposażenie dodatkowe: dodatkowe przeszklenie. Gwarancja: 2,5 roku. Cena: 7490 zł. Rodzaj pieca: elektryczny. Moc: 4,5 kW. Sterowanie: programator zewnętrzny. Kamienie: naturalne (perodyt). Cena pieca: 1600 zł.

TYLÖ ALU LINE
Producent: Tylö (Szwecja). Dystrybutor: Koperfam. Wymiary: 148,5 x 148,5 x 192 cm. Materiał: kabiny – aluminium, osika, olcha; posadzki – kabina dostarczana bez podłogi (podłoga powinna być wykonana z materiału antypoślizgowego i odpornego na wilgoć); ławek, oparć i zagłówków – osika/olcha. Drzwi: szklane z ościeżnicą aluminiową. Oświetlenie: za oparciem ławek – listwy oświetleniowe typu LT. Gwarancja: 2 lata. Cena: 21 799 zł. Rodzaj pieca: elektryczny Tylö Combi Compact RC 4. Moc: 4,5 kW. Sterowanie: zewnętrzny sterownik elektroniczny CC20. Kamienie: naturalne (diabazyt). Gwarancja: 5 lat. Cena pieca: 4929 zł.

SO-4
Producent: Sauna s.c. (Polska). Wymiary: 210 x 210 x 207 cm (zaokrąglona), 3-5-osobowa. Materiał: kabiny – osika skandynawska; posadzki – podest z abachi; ławek, oparć i zagłówków – abachi. Drzwi: drzwi szklane prostokątne 201 x 70 cm. Oświetlenie: lampa ceramiczna kroploszczelna z drewnianą osłoną. Gwarancja: 2 lata. Cena: 10 000 zł. Rodzaj pieca: Harvia Moderna V80E/400 V. Moc: 8 kW. Sterowanie: sterownik elektroniczny montowany wewnątrz lub na zewnątrz sauny. Kamienie: naturalne. Cena pieca: 2200 zł.

„Rotunda” Elegance
Producent: Sauna PBN Piotr Nieziołek (Polska). Wymiary: 215 x 215 x 205 cm, 4-6-osobowa. Materiał: kabiny – wewnątrz świerk skandynawski, na zewnątrz sosna bezsęczna; posadzki – ruszt drewniany; ławek, oparć i zagłówków – abachi (samba). Drzwi: prostokątne, tafla ze szkła hartowanego grubości 8 mm. Oświetlenie: 2 lampy boczne, lampa sufitowa i podświetlenie ławek. Wyposażenie dodatkowe: dodatkowe przeszklenie. Gwarancja: 3 lata. Cena: 12 330 zł. Rodzaj pieca: elektryczny. Moc: 8 kW Sterowanie: programator zewnętrzny. Kamienie: naturalne (perodyt). Cena pieca: 2600 zł.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi