Schody zewnętrzne przy ścianie dwuwarstwowej.
Najlepszym oparciem będą własne, oddylatowane od budynku fundamenty. Jeżeli do wejścia mają prowadzić dwa-trzy stopnie, to najprościej jest wykonać masywne schody – bryłę betonową. Dzięki dużej powierzchni styku z gruntem ich osiadanie zostaje znacznie ograniczone. Jeżeli jednak wejście do budynku znajduje się na wysokości 70-120 cm nad powierzchnią gruntu, to taniej i praktyczniej jest postawić fundamenty podpierające tylko krawędzie schodów – równolegle lub prostopadle do ściany. Tworzy się w ten sposób oddzielna konstrukcja, co sprawia, że oba elementy mogą pracować niezależnie od siebie, nie przenosząc wzajemnie obciążeń. Jest to ważne ze względu na różnicę osiadań obu konstrukcji: budynek jako nośnik większych obciążeń będzie osiadał w inny sposób niż praktycznie nieobciążone schody. Łączenie lub powszechnie stosowane kotwienie spocznika w ścianie może spowodować pękanie schodów; tym większe, im będą one wyższe.
Warstwa ocieplenia ściany tworzy dylatację i jednocześnie izolację termiczną otoczenia progu.
SCHODY Z ODZYSKU
Jeżeli schody nie są oddzielnie posadowione – spocznik oparto na ścianie fundamentowej budynku (w nowych domach zdarza się to rzadko) – będą narażone na uszkodzenia z powodu przenoszenia obciążeń z budynku. Oprócz tego przy wejściu powstanie duży mostek termiczny. Można ocieplić płytę spocznikową – jak najgrubszą warstwą, ale taką, która nie przykryje progu drzwi wejściowych. Nadają się do tego twarde i nienasiąkliwe płyty z polistyrenu ekstrudowanego, którymi należy ocieplić kolejno spód, boki i górną powierzchnię płyty spocznikowej. Bezpośrednio do ocieplenia można przyklejać płytki mrozoodporne.
Takie rozwiązanie redukuje mostek zimna, ale ma dwie wady. Pierwsza – nieatrakcyjne wizualnie „uskoki” w miejscu przyklejenia polistyrenu. Aby ich uniknąć, trzeba by nim również pokryć boczne powierzchnie biegu. Druga – wysoki ostatni stopień. Po dociepleniu spocznika może się okazać, że trzeba położyć polistyren na każdym kolejnym stopniu, aby zredukować różnicę wysokości. Można też podnieść betonem poziom każdego stopnia.
![]() |
Oparcie schodów powinno zapewniać im stabilność i nie pogarszać izolacyjności cieplnej domu. |
![]() |
Izolacja termiczna ściany budynku tworzy jednocześnie warstwę dylatacyjną między obiema konstrukcjami. |
![]() |
Płyta spocznika oparta na ścianie fundamentowej budynku. |
![]() |
Fundamenty mogą być usytuowane prostopadle do ściany budynku... |
![]() |
...lub równolegle do niej. |