Ścieżka z trawy w ogrodzie


Podobają mi się zielone, trawiaste dróżki. W swoim ogrodzie też chciałabym taką mieć. Czy trzeba ją jakoś specjalnie zakładać i pielęgnować, czy postępować tak jak z trawnikiem?

To zależy od przeznaczenia dróżki. Jeśli ma ona pełnić głównie funkcję ozdobną i tylko z rzadka służyć jako trakt łączący różne części ogrodu – wystarczy posiać trawę lub rozłożyć darń, podobnie jak przy zakładaniu typowego trawnika. Ważne jest, by wybrać mieszankę traw odpornych na deptanie. Również pielęgnacja jest podobna i sprowadza się przede wszystkim do regularnego koszenia na wysokość 3-4 cm, podlewaniai nawożenia darni (najlepiej nawozami przeznaczonymi specjalnie do traw), a wiosną – regeneracji po zimie. . Dróżka będzie wyglądała schludnie, jeśli jej brzegi będą miały czytelną, równą linię. W tym celu należy je co jakiś czas docinać, najlepiej specjalnym półokrągłym szpadlem do darni (ale można też zwykłym).
Problemy zaczynają się wtedy, gdy ścieżka jest intensywniej eksploatowana (na przykład tworzy wąskie zejście z tarasu czy przejście z jednej części działki do drugiej). Z czasem w takich często deptanych miejscach pojawiają się placki łysej ziemi. Można temu zapobiec, układając specjalne trawnikowe kratki z tworzywa sztucznego, które po wypełnieniu żyzną ziemią obsiewa się trawą. W sprzedaży są też ażurowe panele z betonu, ale przeznaczone są pod bardziej obciążane nawierzchnie – podjazdy albo miejsca postojowe dla samochodów. Ponieważ ścianki kratek przenoszą obciążenia przechodzących po nawierzchni osób, rosnąca między nimi trawa nie ulega uszkodzeniom. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie wypełniać otworów ziemią do pełna. Do minusów takiej nawierzchni należy to, że niewygodnie chodzi się po niej w butach na obcasach i boso.
Przed ułożeniem kratki należy zdjąć humus, wypoziomować i ubić podłoże, a następnie położyć podsypkę z piasku. Po ułożeniu kratki należy ją wypełnić żyzną ziemią
i posiać nasiona trawy.

Ścieżka z trawy tworzy bezpretensjonalny trakt łączący różne częsci ogrodu.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi