Staw, strumyk czy źródełko? Wybierz zbiornik wodny dla siebie

<

Woda ożywia ogród, chłodzi powietrze, jest ważnym elementem kompozycji. Zanim jednak powstanie wymarzony zbiornik wodny, należy się zastanowić, jak ma wyglądać i jakie funkcje spełniać. Możliwość aranżacji wodnych jest ogromna: od małych źródełek aż po stawy kąpielowe przypominające naturalne zbiorniki. Projektując ogród wodny, należy się kierować upodobaniami, ale trzeba też wziąć pod uwagę warunki terenu – wielkość działki i jej ukształtowanie. Decyzja o rodzaju zbiornika wodnego powinna być starannie przemyślana; jeśli w przyszłości uznamy, że nie chcemy już mieć stawu, wykopaną nieckę trudno będzie zagospodarować bez ponoszenia kosztów i niszczenia fragmentów ogrodu.
Źródełko

Właściciele nawet bardzo małych działek nie muszą rezygnować z aranżacji wodnych w ogrodzie, pod warunkiem że zamiast dużego zbiornika zrobią źródełko. Może ono zdobić miejsce wypoczynku, patio, taras, a nawet balkon. W sprzedaży są dostępne gotowe zestawy do szybkiego montażu.


Młyńskie koło – spływająca po kamieniu woda miło szumi i nawilża powietrze. Taki miniogród wodny zmieści się nawet na balkonie.
Autor: OASE
Inny wariant źródełka – gejzer. Może dawać początek niewielkiemu strumykowi.
Autor: OASE


Zamiast typowego źródełka – zabawne żabki, które przycupnęły wśród kamieni.
Autor: OASE


Źródełko młyńskie koło.
Autor: QUERCUS

Staw ogrodowy

Niewielkie oczko wodne można zbudować, wykorzystując gotową nieckę z tworzywa, jednak znacznie lepiej jest założyć je na folii. Dzięki temu będziemy mieli pełną swobodę w kształtowaniu linii brzegowej i dna stawu. Ogromne znaczenie dla wyglądu zbiornika mają rośliny wodne. Najlepiej sadzić je w koszach, ponieważ ułatwia to pielęgnację oraz hamuje ich niekontrolowany wzrost.
Jeśli pozwala na to wielkość działki,warto założyć staw naturalny (wielkość takiego zbiornika powinna wynosić nie mniej niż 25 m²). Strefa brzegowa powinna być w nim ukształtowana w sposób jak najbardziej naśladujący przyrodę. Zwierzęta muszą mieć środowisko podobne do naturalnego, z wieloma gęsto porośniętymi niszami, obfitujące w strefy spokoju, gdzie nic nie zakłóca ich życia.
Do uszczelnienia dna można zastosować folię, glinę lub bentonit.


Właściciele większych działek mogą się pokusić o założenie malowniczego stawu naśladującego naturalny zbiornik wodny. Ponieważ tworzy ekosystem, w którym zachowana jest równowaga biologiczna, nie wymaga dużo pielęgnacji.
Autor: OASE
Staw na sposób nowoczesny. Drewniany podest otacza i przecina lustro wody, tworząc wygodne miejsce do letniego wypoczynku. Wystroju dopełniają fontanna i siedziska o bardzo oszczędnej formie.
Autor: OASEWoda w zasięgu ręki. Towarzyszy letnim posiłkom, spotkaniom towarzyskim i porannemu piciu kawy. Tworzy doskonałą oprawę domu, zdobi, chłodzi powietrze i sprzyja relaksowi.
Autor: OASE
Wygodna klasyka dla każdego: niewielkie oczko wodne, kamienisty brzeg i drewniany podest, na którym można się oddawać letniemu wypoczynkowi. Bujna roślinność wokół sprawia, że powstaje przytulne i kameralne wnętrze.
Autor: OASE


Staw naturalny.
Autor: QUERCUS

Staw kąpielowy

Tego typu zbiorniki stają się coraz bardziej modne. Są alternatywą dla oczek wodnych i basenów, ponieważ łączą ich funkcje. Szczególnie na dużych działkach możliwe jest utworzenie pięknego, naturalnie wyglądającego stawu odpowiedniego również do kąpieli.
Podstawową zasadą jego funkcjonowania jest wydzielenie dwóch obszarów.
Pierwszy, przeznaczony do kąpieli, to większa i głębsza część zbiornika, do której jest wygodny dostęp (na przykład schodki). Druga część jest zdecydowanie płytsza i wypełniona roślinami. Nie tylko dodają one uroku, ale tworzą naturalny filtr pomagający w utrzymaniu czystej wody bez konieczności stosowania środków chemicznych.
Staw kąpielowy można zrobić, przebudowując basen.


Woda wypełnia znaczną przestrzeń działki. Głęboką część kąpielową powstałą z typowego basenu otacza malownicze rozlewisko. To przykład, jak z mało urokliwego basenu można utworzyć efektowny ogród wodny.
Autor: OASE
Część zbiornika tworzy tradycyjny basen z wygodnymi schodkami i brzegiem wykonanym z ryflowanych desek. Łączy się z nim strefa płytkiej wody z roślinami i dnem pokrytym żwirem.
Autor: OASEStrefę kąpielową można ukryć w toni zbiornika przypominającego naturalny staw. Zamiast schodków może do niej prowadzić łagodne zejście.
Autor: OASE
Ważne jest otoczenie stawu. W zbiornikach nawiązujących stylistyką do naturalnych powinno być ono roślinne i zielone. Ważne są rośliny strefy brzegowej, które zacierają granicę między wodą a brzegiem.
Autor: OASE


Staw kąpielowy przerobiony z basenu.
Autor: QUERCUS

Kaskada i strumyk

Nic tak nie urozmaica ogrodu jak szemrzący strumyk lub kaskada. Kąt nachylenia skarpy zależy od długości strumienia oraz ilości zakrętów i spiętrzeń. Strumień powinien mieć co najmniej 3 m długości, 50 cm szerokości i 25-30 cm głębokości. Z reguły buduje się go na folii albo z gotowych modułów z tworzywa, które po połączeniu tworzą koryto rzeczki. Prędkość przepływu wody można regulować, zmieniając szerokość i głębokość niecki strumienia.
Szczególnie starannego planowania wymaga kaskada, która jest dominującym elementem ogrodowej kompozycji. Ponieważ bloki skalne łączy się zaprawą, ewentualne poprawki w jej wyglądzie będą bardzo trudne do wykonania.


Strumień jak z górskiej krainy. Wartki, szybki, odświeża powietrze i szemrze. Tego typu strumyki najlepiej jest zakładać na natural-nych wzniesieniach, bo wymagają przestrzeni.
Autor: OASE
Na małych działkach zamiast okazałej kaskady wystarczy płaski kamień tworzący próg, po którym spływa woda.
Autor: OASETu strumyk leniwie sączy się wśród roślin i zamienia w rozlewisko, które swoim nieregularnym kształtem przypomina naturalną sadzawkę. Mostek i przerośnięte roślinami kamienie tworzą malowniczą aranżację.
Autor: OASE
W ogrodzie można mieć nawet prawdziwy wodospad z kipielą rozpryskującej się na kamieniach wody, która unosi się, paruje, nawilża. Tego typu kaskady najlepiej wpisują się w przestrzeń dużych działek.
Autor: OASE


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi