Szatnia w domu


Pomieszczenie, w którym zostawiamy kalosze i kurtkę przeciwdeszczową, ale też rolki dzieci i torbę sportową, jest w domu bardzo przydatne. Pozwala uniknąć nieporządku i otwiera nowe możliwości aranżacji holu.


Czteroosobowa rodzina: osiem par butów, parasol, plecaki, cztery kurtki, dwa płaszcze, klucze, latem rolki, zimą sanki – rachunek sumienia niech każdy zrobi sam. Nawet największe zamiłowanie do porządku i wielka dyscyplina domowników nie zapobiegną bałaganowi w holu. Ten problem może rozwiązać małe pomieszczenie przy wejściu. Zamykane lub nie, ale zaaranżowane tak, żeby wszystko, co potrzebne przy wychodzeniu z domu, miało tam swoje miejsce: wieszaki na mokre kurtki i parasole – przecież nie schowamy ich do szafy; półki na buty – te na co dzień używane; smycz dla psa i szmata do wycierania łap, psie zabawki (Może nawet psie posłanie? Pies lubi być przy wejściu i mieć wszystko na oku). W szatni wygodnie jest trzymać rękawiczki i szaliki, polarki dziecięce i torbę na zakupy. Może zmieści się szafka na sportowe ubrania i sprzęt – kask rowerowy czy rakietę do tenisa. Jeśli pomieszczenie jest duże, możemy w nim zgromadzić wszystkie ubrania wierzchnie domowników – wtedy w pokojowych szafach mamy tylko zwykłą odzież.
Szatnia może też pełnić funkcję techniczną: możemy tam umieścić tablicę elektryczną, centralę alarmową i inne urządzenia. Miotła do zamiatania schodów, szczotka czy szufelka do odśnieżania też znajdą tam swoje miejsce.
Szatnia może być również podręcznym magazynkiem na bardzo przydatne w domu drobiazgi: zapasowy bezpiecznik czy żarówkę, płyn do rozmrażania zamków, latarkę itp. Gdzieś to trzeba trzymać – jeśli jest miejsce w szatni, odzyskujemy dodatkową szafkę w kuchni.

Miejsce na szatnię w małym domu

Wygospodarowanie szatni w małym domu jest zwykle problemem. Wejście pełni często wiele różnych funkcji – osobna szatnia może się więc wydawać rozrzutnością.
Jednak warto się postarać, aby nie stał się nią przedsionek. Niedobrze, jeśli to miejsce jest ciasne i zabałaganione – pierwsze wrażenie po wejściu do domu zwykle zostaje. Najlepiej, gdy przedsionek jest na tyle duży, że da się w nim wydzielić miejsce na szatnię. Jeśli jest zbyt mały, funkcję szatni muszą przejąć szafy – starannie zaplanowane, żeby łatwiej było utrzymać porządek.
Można oczywiście połączyć szatnię z nowoczesną kotłownią gazową (jeśli mamy kocioł na paliwo stałe lub olej, będzie to raczej niemożliwe). Jednak należy pamiętać, że w kotłowni jest zwykle mnóstwo zaworów, manometrów i liczników, które powinny być chronione przed przypadkowym użyciem, a jednocześnie dostępne dla serwisu i obsługi. Przy aranżacji szatni sprawia to kłopot.
Możemy też wykorzystać na szatnię część pomieszczenia gospodarczego. Zwolennicy szatni czasem ją urządzają w pomieszczeniu przeznaczonym na spiżarnię. Jestem za! Łatwiej zapanować nad magazynowaniem zakupów niż nad ubraniami wierzchnimi i butami. Część zakupów możemy przechowywać w garażu, szafki kuchenne są zwykle bardzo pojemne, no i w kuchni urzędują zazwyczaj dorośli. Zakupy przynosi się raz i powoli zużywa. Kurtki i buty muszą być pod ręką cały czas; co chwila z nich korzystamy.  

Zamiast szaf w holu – szatnia. Dzięki niej wejście do domu może mieć bardziej reprezentacyjny charakter.

Dobrze zaprojektowane szafy w szatni pomogą domownikom utrzymać porządek.

W zamykanej szatni półki i szafy mogą być otwarte.

Szatnię można urządzić, wydzielając część szerokiego wiatrołapu.

Szatnię wygodnie zamyka się przesuwnymi drzwiami...

...które mogą być dobrane do charakteru wnętrza.

Szatnia przy holu. Taki wygodny schowek pozwala zrezygnować z szaf.

Jeśli ma ona 4-5 m², może pełnić funkcję nie tylko schowka, lecz także miejsca, w którym można wygodnie zdjąć wierzchnie ubranie.

Przy wejściu, ale którym?

W dużym domu z garażem pojawia się inny problem: jakie usytuowanie szatni jest najwygodniejsze? Szukajmy projektu, w którym szatnię można zlokalizować tak, żeby mogła wygodnie obsłużyć oba wejścia – frontowe i przez garaż. Jeśli garaż jest daleko od głównych drzwi do domu, warto się zastanowić, które wejście jest częściej używane. Dzieci zwykle wchodzą frontowymi drzwiami, ale może nasze są wożone samochodem, bo mają daleko do szkoły? Z którego wejścia korzystają dziadkowie? Każdy przypadek jest indywidualny i powinniśmy poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie naszego trybu życia. Jak często wchodzimy do domu i z niego wychodzimy, kto wychodzi najczęściej, kto ma najwięcej różnych toreb i ubrań... Jeśli odpowiemy sobie na te pytania, rozwiązanie będzie prostsze.
Nawet w bardzo dużym domu nie warto robić dwóch szatni. Nigdy nie zapamiętamy, w której zostawiliśmy buty i zamiast ułatwić – utrudnimy sobie życie.


Wielkość szatni

Wystarczy niewielkie pomieszczenie około 2 m² (to tyle co 3 m bieżące zwykłej szafy, a o ile wygodniej!), żeby urządzić przyzwoitą szatnię. Przy jednej ścianie umieszczamy drążki na wieszaki i haczyki na kurtki i torby, przy drugiej – półki na buty. Wszystko otwarte – bez drzwiczek. Wtedy po wejściu do pomieszczenia buty i ubrania są widoczne i szybko można zdjąć z półki czy wieszaka to, co zamierzamy założyć.
Jeśli pomieszczenie jest odpowiednio urządzone – zamykane lub oddzielone ścianą zasłaniającą widok z holu, można się nie przejmować pozostawionym w pośpiechu nieporządkiem.
Pomieszczenie o powierzchni 4-5 m² powinno pomieścić wszystkie wierzchnie ubrania domowników oraz spełniać dodatkowe funkcje. Jeśli mamy jeszcze więcej miejsca, mogą się pojawić  siedzisko i lustro. Można też część rzeczy (sezonowych) schować w szafach, a używane na bieżąco zostawić na wierzchu. Pamiętajmy o podstawowych wymiarach: żeby płaszcz z watowanymi ramionami czy puchowa kurtka nie zagniatały się, potrzeba minimum 70 cm – czyli drążek powinien być odsunięty od ściany o 35 cm (płaszcze, kurtki, a także męskie marynarki wymagają trochę więcej miejsca niż koszule i sukienki). Półki na buty powinny być dopasowane do wielkości obuwia domowników – warto zmierzyć największe buty w domu (pewnie będą to męskie trapery) i do nich dopasować głębokość półek. Można też zrobić podział – na buty duże i małe.
Wysokość drążków i wieszaków również powinna być dopasowana do wzrostu domowników. Drążki dla dzieci umieszczamy niżej, dla dorosłych wyżej – w końcu jest to pomieszczenie służące wygodzie konkretnych osób.


Wyposażenie

Jeśli pomieszczenie jest zamykane, powinno mieć dobrą wentylację. Dzięki niej łatwiej schną mokre rzeczy i unikamy przykrych zapachów. Podłoga i ściany powinny być łatwo zmywalne.
Buty zwykle są brudne, ubrania często też. Nie będziemy się stresować, że koło od roweru dotyka ściany. Chociaż nie jest to niezbędne, byłoby dobrze, gdyby pomieszczenie miało okno – możemy wówczas od razu sprawdzić pogodę i odpowiednio się ubrać.
Jeśli możemy zrobić ogrzewanie podłogowe, zdecydujmy się na nie – mokre buty szybciej wysychają i łatwiej się sprząta podłogę. Ważne jest też dobre, funkcjonalne oświetlenie – aby wszystkie szafy pokazały nam swoją zawartość. Dobrze sprawdza się szyna z kierowanymi reflektorkami lub oświetlenie w szafach mocowane do półek lub drążków. Pamiętajmy, że przez pół roku wychodzimy z domu i wracamy, gdy jest ciemno.
***
Jestem wielką zwolenniczką szatni. Szczególnie w domach z ogrodem, w których mieszkają rodziny z dziećmi. Życie toczy się tam w szybkim tempie – szkoda czasu na spory o porządek. To pomieszczenie bardzo praktyczne – nie trzeba pamiętać, w której szafie są buty córki do jazdy konnej. Wychodząc do pracy, można zostawić tam torbę na basen dla dziecka i ono po powrocie ze szkoły już sobie poradzi. A wszystkie mokre buty i kurtki, rowerki, psie zabawki przestają być zmorą.

Wymiary w centymetrach.

Szafka na buty pod oknem.

Głęboka szafa z wieszakami na płaszcze i kurtki.

Półki 40 cm na torby, teczki, kapelusze itp.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi