Temperatura na poziomie. Wygodne i oszczędne baterie termostatyczne

<

Z zewnątrz łatwo je poznać po umieszczonej na jednym z pokręteł podziałce temperatury. Jednak to, co naprawdę wyróżnia je spośród innych, jest ukryte we wnętrzu.
Bateria termostatyczna pozwala utrzymać temperaturę wypływającej z niej wody na stałym, zadanym przez użytkownika poziomie, bez względu na temperaturę wody dopływającej i zmiany ciśnienia w instalacji. Jest to możliwe dzięki wbudowanemu w nią termostatowi.

Różne rozwiązania, ten sam efekt

W bateriach różnych producentów regulacja temperatury może się odbywać na innej zasadzie. Na przykład może do tego służyć element woskowy otoczony osłonką z miedzi albo sprężynka ze stopu niklowo-tytanowego z pamięcią termiczną. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie elementu z wosku pszczelego z cieczami stabilizującymi temperaturę.
Baterie termostatyczne mają przeważnie dwa pokrętła: jedno do ustawiania temperatury wody, drugie do regulacji natężenia strumienia. Pokrętło do regulacji temperatury ma podziałkę zwykle od 20 do 60°C, z dokładnością do 1°C. Większość baterii jest również wyposażona w blokadę (na przykład zielony, czerwony lub czarny przycisk) na poziomie 38°C, czyli temperatury uznanej za komfortową. Mechanizm blokady odcina automatycznie dopływ ciepłej wody, jeśli jej temperatura na wypływie przekroczy 38°C.
Nie ma wtedy możliwości przypadkowego przestawienia pokrętła, na przykład przez dziecko. Aby celowo uzyskać wyższą temperaturę, trzeba nacisnąć przycisk blokady. Po zamknięciu wypływu wody blokada wraca do pierwotnego położenia.
Podobne blokady są też stosowane przy pokrętle do regulowania strumienia wody. Zwykle ograniczają one strumień o 30-60%.
Część baterii ma wbudowany wewnętrzny ogranicznik maksymalnej temperatury, który jest ustawiany przez instalatora podczas montażu baterii.
Baterie termostatyczne mogą mieć specjalne obudowy z komorą chłodzącą albo korpus może być dodatkowo pokryty izolacyjną warstwą tworzywa (na przykład baterie Oras), wówczas obudowa nadmiernie się nie nagrzewa. Jeśli natomiast mają izolację dźwiękochłonną (na przykład baterie Hansa), szum spowodowany przepływem wody w baterii jest mniejszy.

Dlaczego warto?

Baterie termostatyczne zapewniają maksymalny komfort korzystania z ciepłej wody. Można na nich ustawić temperaturę z dokładnością do 1°C  i uzyskuje się ją prawie natychmiast po odkręceniu pokrętła. Dla porównania – skóra człowieka jest wrażliwa dopiero na zmianę temperatury o 2°C.
Ustawiona temperatura nie zmienia się mimo zmian ciśnienia ciepłej i zimnej wody w instalacji. W tradycyjnej nietermostatycznej baterii spuszczenie wody w toalecie powodujące spadek ciśnienia zimnej wody w instalacji skutkuje wzrostem temperatury wypływającej z niej wody.
Dodatkowym atutem baterii termostatycznych jest możliwość oszczędzania wody. Ciepła i zimna woda mieszają się automatycznie do żądanej temperatury wewnątrz baterii i trwa to o wiele krócej niż ręczne ustawianie strumienia pokrętłami czy uchwytem w tradycyjnych bateriach. W ten sposób można zmniejszyć zużycie wody o blisko 40%. Jeśli jest ona podgrzewana indywidualnie w kotłowni lub podgrzewaczu, oszczędności daje również stały pobór mocy potrzebnej do ogrzania wody tylko do temperatury 38°C.

Rodzaje baterii

Niektórzy producenci mają w ofercie całe serie baterii termostatycznych, w których skład wchodzą baterie natryskowe, wannowo-natryskowe, umywalkowe, bidetowe, a nawet kuchenne. Częściej jednak bateria termostatyczna jest uzupełnieniem serii tradycyjnych i zwykle jest natryskowa. Można wówczas wyposażyć całą łazienkę w baterie o jednakowej stylistyce, tylko w kabinie prysznicowej zamontować termostatyczną.
Największa popularność termostatycznych baterii natryskowych jest zrozumiała – pod prysznicem najpełniej można wykorzystać ich możliwości.
Baterie termostatyczne – podobnie jak tradycyjne – produkuje się w wersji naściennej (natynkowej) i podtynkowej. Pierwsze są przeznaczone do mocowania na wierzchu ściany, w przypadku tych drugich po zainstalowaniu widoczne są tylko pokrętła do regulacji temperatury i strumienia wody oraz wylewka lub główka natrysku. Termostat wraz z całym podłączeniem do instalacji jest ukryty w ścianie.
Zamiast pokręteł bateria może mieć jeden uchwyt do ustawiania i temperatury, i strumienia. Baterie podtynkowe można montować nad wanną, umywalką lub w kabinie prysznicowej. Widoczne elementy są zwykle bardzo estetyczne i – co może mieć znaczenie zwłaszcza w kabinie prysznicowej – zajmują mniej miejsca niż bateria natynkowa.
Produkuje się również baterie termostatyczne, tak zwane czterootworowe, przeznaczone do montażu na obrzeżach wanny. W jednym otworze umieszcza się wylewkę, w drugim chowa słuchawkę prysznicową z wężem, w pozostałych – pokrętła do ustawiania temperatury i strumienia wody.
Można też kupić modele sterowane elektronicznie. Zwykle są bezdotykowe – wyposażone w czujnik podczerwieni. Woda sama zaczyna z nich płynąć, gdy podstawi się ręce pod wylewkę. Największe zastosowanie mają przy umywalkach lub w kuchni przy zlewozmywaku. Ciekawym rozwiązaniem jest termostatyczny panel natryskowy firmy Oras. Jest on wyposażony w dwie głowice: górną (dwa rodzaje strumienia) i dolną w zdejmowanej rączce natrysku (strumień normalny i do masażu). Włączanie i wyłączanie prysznica jest sterowane elektronicznie.
Najpopularniejsze są baterie chromowane – z połyskiem lub matowe, ale można też kupić kolorowe: czerwone, czarne, niebieskie. Są też modele w dwóch kolorach.

Prawie dla wszystkich

Baterie termostatyczne mogą być montowane w instalacjach wodnych, w których panuje odpowiednie ciśnienie – zalecane to mniej więcej 0,5 MPa. Minimalne nie może być mniejsze niż 0,1 MPa, maksymalne (chwilowe) – nie większe niż 1 MPa. Wymagania różnych producentów mogą się od siebie trochę różnić. Ciśnienie w domowych instalacjach zwykle spełnia te warunki.

Uwaga! W większości baterii są zamontowane zawory, które odcinają dopływ wody, kiedy ciśnienie spada poniżej wymaganej wartości.

Oprócz niewątpliwych zalet baterie termostatyczne mają też wadę – są droższe od swoich tradycyjnych odpowiedników.
Producenci zapewniają jednak, że dzięki oszczędnościom, jakie można poczynić (zmniejsza się zużycie wody, w tym również ciepłej, a więc maleją też koszty jej podgrzewania), zakup średniej klasy baterii termostatycznej dla czteroosobowej rodziny zwraca się już po niecałym roku.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Na opakowaniu lub w karcie gwarancyjnej powinien się znajdować atest Państwowego Zakładu Higieny, który dopuszcza produkt do kontaktu z wodą pitną.
Ceny baterii termostatycznych zaczynają się już od około 200 zł, ale są to baterie z zaledwie roczną gwarancją. Warto wydać więcej i mieć baterię, na którą producent daje dłuższą gwarancję. Przeciętnie jest to pięć lat, u niektórych nawet dziesięć. Dobrze jest też zwrócić uwagę na cenę i dostępność części zamiennych oraz serwis gwarancyjny.

Jak dbać?

O baterie termostatyczne, tak jak i o inne urządzenia domowe, trzeba odpowiednio dbać, wówczas będą ładnie wyglądały i sprawnie działały. W termostacie baterii i na przewodach zasilających są zamontowane mechaniczne filtry siatkowe. Mają one chronić wnętrze baterii przed zanieczyszczeniami mogącymi napłynąć wraz z wodą wodociągową (piasek, cząstki rdzy). Filtry te trzeba co jakiś czas – zgodnie z zaleceniami producenta – czyścić albo wymieniać.
Do czyszczenia powierzchni baterii producenci zalecają specjalne pasty czyszczące. Można ich używać zarówno do powierzchni chromowanych, jak i z innych materiałów. Nie powinno się używać proszków czy mleczek, które mogą uszkodzić powierzchnię armatury.

JAK DZIAŁA BATERIA TERMOSTATYCZNA?
Pokrętłem ustawia się żądaną temperaturę, a następnie odkręca zawór wypływu wody. W komorze mieszania termostatu rozpoczyna się proces regulacji temperatury wody – najpierw dopływa do niej gorąca woda, a gdy jej temperatura przekroczy ustawioną wartość, rozpoczyna się mieszanie z zimną. Trwa to bardzo krótko. Jeżeli pomiar termostatu wykaże, że temperatura zmieszanej wody przekracza wartość wybraną przez użytkownika, następuje natychmiastowe ograniczenie dopływu gorącej wody. Gdy ciepła woda dopływająca do baterii będzie miała temperaturę niższą niż ustawiona (nawet bez mieszania jej z zimną), wypływ wody może zostać odcięty przez specjalny zawór. Taka sytuacja może się zdarzyć na przykład w domach, w których woda jest podgrzewana w kotłach dwufunkcyjnych lub podgrzewaczach przepływowych umieszczonych w dużej odległości od baterii.

Baterie natryskowe


Monte Carlo 480.01
Producent (kraj produkcji): Huber (Włochy). Dystrybutor: Omnires. Dostępne kolory: chrom. Gwarancja: 5 lat. Cena: 150 zł.
Standard
Producent (kraj produkcji): Armatura Kraków (Polska). Dostępne kolory: chrom. Blokady: wypływu wody, przeciwpoparzeniowa. Gwarancja: 3 lata na termostat, 100 lat na korpus. Cena: 247 zł.Guglielmi
Producent (kraj produkcji): Guglielmi Rubinetterie (Włochy). Dystrybutor: Deante. Dostępne kolory: chrom. Gwarancja: 5 lat. Cena: 398 zł.
Termostatico 30130/TN
Producent (kraj produkcji): Nobili (Włochy). Dystrybutor: Omnires. Dostępne kolory: chrom satyna, satyna. Blokady: przeciwpoparzeniowa. Gwarancja: 5 lat. Cena: 529 zł (chrom satyna), 881 zł (satyna).


Exclusive
Producent (kraj produkcji): Armatura Kraków (Polska). Dostępne kolory: chrom. Blokady: wypływu wody, przeciwpoparzeniowa. Gwarancja: 3 lata na termostat, 100 lat na korpus Cena: 548 zł.
Objekta-Therm E
Producent (kraj produkcji): Kludi Armaturen (Niemcy). Dystrybutor: Kludi Polska. Dostępne kolory: chrom. Blokady: temperatury wody przy 38°C, strumienia wody (50%). Gwarancja: 2 lata. Cena: 627 zł.

Grohtherm 1000
Producent (kraj produkcji): Grohe (Niemcy). Dystrybutor: Grohe Polska. Dostępne kolory: chrom. Blokady: temperatury wody przy 38°C. Informacje dodatkowe: zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym. Gwarancja: 5 lat. Cena: 732 zł.
Grohtherm 3000
Producent (kraj produkcji): Grohe (Niemcy). Dystrybutor: Grohe Polska. Dostępne kolory: chrom. Blokady: temperatury wody przy 38°C, strumienia wody (50%). Informacje dodatkowe: zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym. Gwarancja: 5 lat. Cena: 1342 zł.Hansaronda Style
Producent (kraj produkcji): Hansa Metallwerke (Niemcy). Dystrybutor: Hansa Polska. Dostępne kolory: chrom. Blokady: temperatury wody przy 38°C. Informacje dodatkowe: bateria podtynkowa, zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym. Gwarancja: 5 lat. Cena: 837 zł.
Victorian 159.01H
Producent (kraj produkcji): Huber (Włochy). Dystrybutor: Omnires. Dostępne kolory: chrom, brąz antyczny. Informacje dodatkowe: bateria podtynkowa, do baterii 4 dysze boczne, przepływ wody 32 l/min przy ciśnieniu 3 bary. Gwarancja: 5 lat. Cena: 1463 zł (chrom), 2276 zł (brąz antyczny).Tango
Producent (kraj produkcji): Graff (Polska). Dostępne kolory: chrom, nikiel szczotkowany. Blokady: wewnętrzny ogranicznik maksymalnej temperatury ustawiany przez instalatora zgodnie z instrukcją obsługi. Informacje dodatkowe: bateria podtynkowa do współpracy z głowicą natrysku, wylewką, dyszami bocznymi, natryskiem przesuwnym. Gwarancja: 5 lat. Cena: 1836 zł (tylko zawór termostatyczny).
Manhattan
Producent (kraj produkcji): Graff (Polska). Dostępne kolory: chrom, nikiel szczotkowany Blokady: wewnętrzny ogranicznik maksymalnej temperatury ustawiany przez instalatora zgodnie z instrukcją obsługi. Informacje dodatkowe: bateria podtynkowa do współpracy z głowicą natrysku, wylewką, dyszami bocznymi, natryskiem przesuwnym. Gwarancja: 5 lat. Cena: 1896 zł (tylko zawór termostatyczny).Hansatwister
Producent (kraj produkcji): Hansa Metallwerke (Niemcy). Dystrybutor: Hansa Polska. Dostępne kolory: chrom, chrom/złoto, chrom matowy szlachetny. Blokady: przeciwpoparzeniowa, temperatury wody przy 38°C, strumienia wody. Informacje dodatkowe: zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym. Gwarancja: 5 lat. Cena: 2129 zł.
Hansamurano
Producent (kraj produkcji): Hansa Metallwerke (Niemcy). Dystrybutor: Hansa Polska. Dostępne kolory: chrom. Blokady: przeciwpoparzeniowa, temperatury wody przy 38°C. Informacje dodatkowe: bateria podtynkowa, zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym. Gwarancja: 5 lat Cena: 2856 zł.Kidó
Producent (kraj produkcji): Kludi Armaturen (Niemcy). Dystrybutor: Kludi Polska. Dostępne kolory: chrom. Blokady: temperatury wody przy 38°C, strumienia wody (50%). Gwarancja: 2 lata. Cena: 1496 zł.
Victorian 152E.VT31H
Producent (kraj produkcji): Huber (Włochy). Dystrybutor: Omnires. Dostępne kolory: chrom, brąz antyczny. Informacje dodatkowe: zestaw z wylewką górną (ø 30 cm), słuchawką prysznicową z uchwytem, wężem natryskowym 150 cm, ozdobną rurą łączącą baterię z wylewką górną o długości 100 cm z przełącznikiem na słuchawkę. Gwarancja: 5 lat. Cena: 3467 zł (chrom), 5525 zł (brąz antyczny).

Baterie wannowe


Monte Carlo 482.01
Producent (kraj produkcji): Huber (Włochy). Dystrybutor: Omnires. Dostępne kolory: chrom. Gwarancja: 5 lat. Cena: 229 zł.
Standard
Producent (kraj produkcji): Armatura Kraków (Polska). Dostępne kolory: chrom. Blokady: przeciwpoparzeniowa, strumienia wody. Gwarancja: 3 lata na termostat, 100 lat na korpus. Cena: 329 zł.Oras Nova
Producent (kraj produkcji): Oras Olesno (Polska). Dostępne kolory: chrom. Blokady: temperatury wody przy 38°C. Informacje dodatkowe: bateria wyposażona w filtr i zawór zwrotny. Gwarancja: 5 lat. Cena: od 619 zł.
Pretto
Producent (kraj produkcji): Alpi Rubinetterie (Włochy). Dystrybutor: Deante. Dostępne kolory: chrom. Gwarancja: 5 lat. Cena: 689 zł (bez kompletu natryskowego).Exclusive
Producent (kraj produkcji): Armatura Kraków (Polska). Dostępne kolory: chrom. Blokady: wypływu wody, przeciwpoparzeniowa. Gwarancja: 3 lata na termostat, 100 lat na korpus. Cena: 700 zł.
Objekta-Therm E
Producent (kraj produkcji): Kludi Armaturen (Niemcy). Dystrybutor: Kludi Polska. Dostępne kolory: chrom. Blokady: temperatury wody przy 38°C, strumienia wody (50%). Gwarancja: 2 lata. Cena: 815 zł.Hansamicra
Producent (kraj produkcji): Hansa Metallwerke (Niemcy). Dystrybutor: Hansa Polska. Dostępne kolory: chrom. Blokady: przeciwpoparzeniowa, temperatury wody przy 38°C. Informacje dodatkowe: zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym. Gwarancja: 2 lata. Cena: 870 zł.
Oras Ventura
Producent (kraj produkcji): Oras Olesno (Polska). Dostępne kolory: chrom. Blokady: temperatury wody przy 38°C, strumienia wody. Informacje dodatkowe: bateria wyposażona w filtr i zawór zwrotny. Gwarancja: 5 lat. Cena: od 1134 zł.Grohtherm 1000
Producent (kraj produkcji): Grohe (Niemcy). Dystrybutor: Grohe Polska. Dostępne kolory: chrom. Blokady: temperatury wody przy 38°C. Informacje dodatkowe: zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym. Gwarancja: 5 lat. Cena: 952 zł.
Grohtherm 2000
Producent (kraj produkcji): Grohe (Niemcy). Dystrybutor: Grohe Polska. Dostępne kolory: chrom. Blokady: temperatury wody przy 38°C. Informacje dodatkowe: zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym. Gwarancja: 5 lat. Cena: 1220 zł.Hansatwister
Producent (kraj produkcji): Hansa Metallwerke (Niemcy). Dystrybutor: Hansa Polska. Dostępne kolory: chrom, chrom/złoto, chrom matowy szlachetny. Blokady: przeciwpoparzeniowa, temperatury wody przy 38°C, strumienia wody. Informacje dodatkowe: zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym. Gwarancja: 5 lat. Cena: 2367 zł.
Victorian 162.VT01H
Producent (kraj produkcji): Huber (Włochy). Dystrybutor: Omnires. Dostępne kolory: chrom, brąz antyczny. Informacje dodatkowe: czterootworowa (zawór termostatyczny, odcinający, wylewka z przełącznikiem, rączka natryskowa, wąż natryskowy 150 cm). Gwarancja: 5 lat. Cena: 3359 zł (chrom), 4767 zł (brąz antyczny).


Kiruna 228.01H
Producent (kraj produkcji): Huber (Włochy). Dystrybutor: Omnires. Dostępne kolory: chrom. Informacje dodatkowe: wolno stojąca, montowana do podłogi, komplet ze słuchawką prysznicową i wężem 150 cm. Gwarancja: 5 lat. Cena: 3191 zł.

Baterie umywalkowe


Termo 2000 74.14E
Producent (kraj produkcji): Huber (Włochy). Dystrybutor: Omnires. Dostępne kolory: chrom, satyna. Blokady: przeciwpoparzeniowa. Gwarancja: 5 lat. Cena: 529 zł (chrom), 629 zł (satyna).
Guglielmi
Producent (kraj produkcji): Guglielmi Rubinetterie (Włochy). Dystrybutor: Deante. Dostępne kolory: chrom. Gwarancja: 5 lat. Cena: 727 zł.Evita Classic
Producent (kraj produkcji): Kludi Armaturen (Niemcy). Dystrybutor: Kludi Polska. Dostępne kolory: chrom, chrom/złoto. Blokady: temperatury wody przy 38°C, strumienia wody (50%). Gwarancja: 2 lata. Cena: 932 zł (chrom).
Victorian 164.VT01H
Producent (kraj produkcji): Huber (Włochy). Dystrybutor: Omnires. Dostępne kolory: chrom, brąz antyczny. Informacje dodatkowe: trzyotworowa (zawór termostatyczny, zawór zamykający, wylewka, automatyczny korek). Gwarancja: 5 lat. Cena: 2167 zł (chrom), 3034 zł (brąz antyczny).Hansaronda Style
Producent (kraj produkcji): Hansa Metallwerke (Niemcy). Dystrybutor: Hansa Polska. Dostępne kolory: chrom. Blokady: temperatury wody przy 38°C. Informacje dodatkowe: zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym. Gwarancja: 5 lat. Cena: 1641 zł.
New Waves
Producent (kraj produkcji): Kludi Armaturen (Niemcy). Dystrybutor: Kludi Polska. Dostępne kolory: chrom. Blokady: temperatury wody przy 38°C, strumienia wody (50%). Gwarancja: 2 lata. Cena: 2014 zł.

Baterie kuchenneEvita
Producent (kraj produkcji): Kludi Armaturen (Niemcy). Dystrybutor: Kludi Polska. Dostępne kolory: chrom. Informacje dodatkowe: obrotowa wylewka. Gwarancja: 2 lata. Cena: 1078 zł.
Kludi-Zip
Producent (kraj produkcji): Kludi Armaturen (Niemcy). Dystrybutor: Kludi Polska. Dostępne kolory: chrom, rączka natrysku – 6 kolorów. Informacje dodatkowe: pionowo wyciągana rączka natrysku z przełącznikiem natrysk/strumień deszczowy. Gwarancja: 2 lata. Cena: 2214 zł.

Baterie bidetowe


Termo 2000 76.14E
Producent (kraj produkcji): Huber (Włochy). Dystrybutor: Omnires. Dostępne kolory: chrom, satyna. Blokady: przeciwpoparzeniowa. Gwarancja: 5 lat. Cena: 529 zł (chrom), 629 zł (satyna).
Evita Classic
Producent (kraj produkcji): Kludi Armaturen (Niemcy). Dystrybutor: Kludi Polska. Dostępne kolory: chrom, chrom/złoto. Blokady: temperatury wody przy 38°C, strumienia wody (50%). Gwarancja: 2 lata. Cena: 1122 zł (chrom).

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi