Trawertyn w łazience.


Trawertyn to wyjątkowy kamień – piękny i elegancki. Ma w sobie ciepło słonecznych Włoch, przywodzi na myśl renesansowe krużganki i tarasy. W każdym wnętrzu wygrywa konkurencję z innymi materiałami.
Łazienka wykończona trawertynem nie potrzebuje dodatkowych elementów dekoracyjnych. Uroda materiału i perfekcja wykonania wystarczają. Ten kamień wyjątkowo się sprawdza we wnętrzach w stylu minimalistycznym, eleganckich i ascetycznych. Piękny sam w sobie, nie wymaga towarzystwa innych materiałów. Jeśli go z czymś łączyć, to na pewno z innym materiałem naturalnym. Doskonale wygląda z drewnem – jasnym lub w kolorze wenge.

Właściwości materiału

Trawertyn to odmiana bardzo twardego wapienia o porowatej, specyficznej strukturze. Można powiedzieć, że jest dziurawy jak gąbka i miejscami przypomina skalną koronkę. Warto wiedzieć, że im więcej kamień ma porów, tym lepiej izoluje cieplnie i ma lepsze właściwości wyciszające.
W niektórych wnętrzach znajduje zastosowanie w stanie surowym. Najczęściej jednak jego pory się wypełnia. Można to zrobić żywicą, przezroczystym silkonem – wtedy naturalne otwory są widoczne, choć powierzchnia kamienia zostaje wyrównana. Nieco inny wygląd nadaje mu zaszpachlowanie porów kamieniarską masą. Po tym tak zwanym liftingu materiał staje się gładki, spoisty. Zwykle jest też polerowany i zaimpregnowany. Naturalny rysunek kamienia i jego ładna barwa – kremowobeżowa z różową nutą – dzięki polerowaniu stają się jeszcze bardziej wyraziste i atrakcyjne. Impregnacja natomiast poprawia jego walory użytkowe: zabezpiecza materiał przed zabrudzeniami i działaniem wilgoci.

Uwaga! Do łazienek trawertyn nadaje się tylko po zabezpieczeniu otworów, wypolerowaniu i zaimpregnowaniu powierzchni.

Ciosy, płyty i płytki

Trawertyn można kupić w różnej postaci. Mogą to być płytki o wymiarach: 30 x 30, 40 x 40, 50 x 50 cm, mozaiki na siatce lub duże płyty cięte według projektu i potrzeb inwestora.
Maksymalne wymiary płyt to 2,5 x 1,40 m lub 2,5 x 1,50 m. Płyty mogą być cięte na życzenie, lecz trzeba pamiętać o tym, że trawertyn jest dość kruchym kamieniem. Zatem im większa płyta, tym większe ryzyko, że popęka. Należałoby też wspomnieć o tym, że duże płyty wycinane z bloku mają odpowiednio wyższą cenę. Za małe płytki


zapłacimy 150-200 zł/m², za duże płyty 500-750 zł/m². Zamawiając duże płyty, płacimy za odpadki (co najmniej 25%), trzeba też wziąć pod uwagę koszt transportu (5% ceny płyty) i robocizny (minimum 80 zł). Cena kamienia zależy też od miejsca zakupu i grubości zamawianej płyty. Płyty z trawertynu mają 2 lub 3 cm grubości. Te grubsze są o co najmniej 100 zł droższe od płyt 2-centymetrowych.

Sekrety techniczne

Zarówno małe płytki, jak i duże płyty z trawertynu przykleja się do podłoża za pomocą specjalnych zapraw, które zawierają biały cement. Zaprawy, które go nie zawierają, mogą spowodować przebarwienie okładziny z trawertynu. Na ogrzewaniu podłogowym stosuje się białe kleje elastyczne.
Płyty kamienne na ścianie mocuje się do konstrukcji za pomocą stalowych kotew. Na podstawie projektu dostawca kamienia obliczy, ile ich potrzeba.
Wybierając kamień do domu, zwykle kierujemy się jego urodą, rzadko natomiast zwracamy uwagę na takie cechy, jak ścieralność, twardość, nasiąkliwość czy porowatość. Kamień, jak wszystko na świecie, ulega starzeniu, należy go więc impregnować, żeby długo był ozdobą.
Na rynku jest wiele specjalistycznych preparatów do zabezpieczania, czyszczenia, impregnacji, konserwacji kamienia (na przykład Dedavax, KER 13 D i inne, firm takich jak Sopro, Tenax, General.) Wybierając preparat, trzeba znać skład chemiczny kamienia, skały, z której powstał. Opłaca się zamówić w zakładzie kamieniarskim nie tylko przycięcie płyty, lecz także jej impregnację.

Imitacje
Można kupić płytki ceramiczne, zarówno włoskie, jak i polskie, wzorowane na naturalnym trawertynie. Mają delikatną grafikę i szlachetny połysk. Są poddawane uszlachetniającej obróbce w procesie retyfikacji. Wykończenie krawędzi płytek umożliwia łączenie ich bezfugowo, tak jak okładziny kamienne. Każda płytka powinna mieć nieco inny rysunek żyłek. Jeżeli jest on powtarzalny, trzeba się liczyć z tym, że chociaż każda osobna płytka może dobrze imitować kamień, pokryta nimi duża płaszczyzna nie będzie wyglądała naturalnie. Skutecznie udają trawertyn także niektóre strukturalne farby i tynki.

Trawertyn występuje w różnych odcieniach. Tu zastosowano beżowy i brązowy. Kamień zestawiono z jasnym drewnem (bielona brzoza fińska).

Na posadzce, ścianie i blacie zastosowano płytki trawertynu (Travertino Romano). Kamień został zaszpachlowany i wypolerowany. W tej łazience trawertyn zestawiono z dużo zimniejszym szarym marmurem.

Trawertyn ma jasną barwę i niepowtarzalną fakturę. Widoczne szczeliny i spękania przypominają, że to materiał stworzony przez naturę.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi