Trawnik po zimie


Jak pielęgnować trawnik wiosną, by szybko odzyskał wygląd z poprzedniego roku i przez cały sezon cieszył nas intensywną zieloną barwą?

Wiosenną pielęgnację trawnika należy rozpocząć, gdy śnieg stopnieje, a darń rozmarznie. Zanim przystąpimy do jakichkolwiek zabiegów, trzeba pozwolić glebie obeschnąć. Lepiej w tym czasie nie chodzić po trawniku, bo w rozmiękłym gruncie mogą pozostać głębokie ślady.
Gdy woda wsiąknie i odparuje, można rozpocząć prace prowadzące do zregenerowania zniszczonej murawy. Najpierw z trawnika zgarniamy sprężystymi grabiami o długich zębach liście, patyki i resztki suchej trawy. Następnie trawę, jeżeli nie została skoszona jesienią, przycinamy, najlepiej do wysokości mniej więcej 3 cm, a pokos wygrabiamy.

Niszczymy filc...

Jeżeli widać, że rozłogi, suche źdźbła i mech utworzyły zwartą splątaną warstwę (określa się ją mianem filcu), trzeba przeprowadzić wertykulację. Do tego celu służy urządzenie wyposażone w ostre noże, które obracając się wokół poziomej osi, nacinają darń na głębokość 3-7 cm. Trawnik należy nacinać dwukrotnie – kierunek drugiego przejazdu wertykulatorem powinien być prostopadły do pierwszego. Po tym zabiegu darń bardzo starannie wygrabiamy (najlepiej ostrymi grabiami), usuwając z jej powierzchni wszelkie roślinne resztki.

...wyrównujemy, piaskujemy

Jeśli na trawniku przez zimę powstały zagłębienia, w których gromadzi się woda, oznacza to, że podłoże pod nimi jest zbyt zwięzłe. W takich miejscach nacinamy darń, wyznaczając cięciami trzy boki prostokąta, i odwijamy utworzony płat. Następnie wzruszamy podłoże na głębokość około 15 cm (bez odwracania), mieszając je z piaskiem w proporcji 1:1. Nadmiar podłoża usuwamy, ponownie kładziemy darń i dobrze ją dociskamy.
Na starsze trawniki, zwłaszcza założone na nieprzepuszczalnym gruncie, dobrze wpływa równomierne rozłożenie warstwy drobnoziarnistego piasku 5-10 mm. Zabieg ten zwiększa przepuszczalność podłoża. Na koniec warto wyrównać cały trawnik, wałując jego powierzchnię, i dobrze go podlać.

...dosiewamy trawę

Jeżeli na powierzchni trawnika powstały puste miejsca, po wygrabieniu terenu (ewentualnie, jeśli jest taka potrzeba, po przeprowadzeniu wertykulacji) musimy dosiać trawę. W tym celu wolne od roślin podłoże spulchniamy widłami szerokozębnymi. Następnie, jeżeli gleba pod trawnikiem jest zwięzła, mieszamy ją z piaskiem i po wyrównaniu powierzchni dosiewamy trawę. Na zakończenie trawnik wałujemy i podlewamy.

...walczymy z pleśnią śniegową

Czasami zdarza się, że na zielonej murawie pojawiają się żółknące miejsca średnicy 15-20 cm, które powiększają się i z czasem zlewają ze sobą. Wokół nich, gdy jest wilgotno, widać białą grzybnię zlepiającą źdźbła, a gdy dni są słoneczne – źdźbła różowieją. To oznacza, że mamy do czynienia z groźną chorobą grzybową – pleśnią śniegową. Rozwija się ona najczęściej pod pokrywą śnieżną, gdy brak dostępu powietrza, a ziemia pod śniegiem jest wilgotna. Chorobie sprzyja pozostawienie jesienią nieskoszonej trawy oraz nadmierne lub przeprowadzone jesienią nawożenie związkami azotu. Walka z pleśnią śniegową jest trudna. Jeżeli wystąpią pierwsze objawy, trawnik można opryskać preparatem grzybobójczym (można zastosować Ronilan lub Rovral Flo), gdy problem dotyczy znacznych części trawnika – lepiej założyć go na nowo.

...nawozimy

Na początku kwietnia trawnik należy zasilić. Można rozłożyć 1,5-2-centymetrową warstwę przesianego przez drobną siatkę, dobrze rozłożonego kompostu i równomiernie go rozgrabić. Można też zastosować nawozy mineralne wieloskładnikowe, jak Azofoska Fruktus – trawnik (dawkę 4 kg/100 m², zamiast użyć jej jednorazowo, lepiej podzielić na przykład na trzy porcje i zasilać nimi rośliny co miesiąc), albo nawozy wieloskładnikowe wolno działające (stosuje się je raz – wiosną). Bardzo ważne jest, by nawóz był wysiewany równomiernie. Można to zrobić małym siewnikiem albo podlewać nawozem rozpuszczonym w wodzie.

FILC SZKODZI

Filcem nazywana jest zwarta warstwa rozłogów, korzeni, obumarłych źdźbeł traw i mchu, czasami też można w niej dostrzec gnijące liście. Utrudnia ona dopływ powietrza do gleby, a zatem do korzeni roślin, zatrzymuje też wilgoć na jej powierzchni. Sprzyja to rozwojowi rozmaitych chorób i pogarsza wygląd trawnika. Młode kępki trawy „wypiętrzają się”, bo nie sięgają korzeniami do podłoża i pozostają na warstwie filcu, a powierzchnia trawnika staje się nierówna.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi