Tynk gipsowy czy cementowo-wapienny?


Kiedy ściany wykańcza się tynkiem gipsowym, a kiedy cementowo-wapiennym z gładzią gipsową? Czy zależy to od rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest ściana, czy od przeznaczenia pomieszczenia?

Rodzaj użytego na ściany materiału decyduje o równości ich powierzchni. Tynki gipsowe mają grubość do 2 cm, więc wyrównują na przykład małe zgrubienia na starannie wymurowanych ścianach z bloczków silikatowych lub z betonu komórkowego, układanych na cienkie spoiny. Tynki cementowo-wapienne nakładane warstwą 2-3 cm ukrywają większe nierówności i nadają się właściwie do każdego rodzaju ścian (również tych niedbale wymurowanych). Duże znaczenie przy wyborze ma czas trwania prac. Tynk gipsowy układa się jedną warstwą za pomocą agregatu, otrzymując w dwa tygodnie suchą, gładką powierzchnię bez dodatkowego szpachlowania. Tynk cementowo-wapienny układa się w dwóch lub trzech warstwach, przyjmuje się, że 1 mm wysycha w ciągu jednego dnia. Często dla oszczędności ukada się go ręcznie (choć można też maszynowo), a konieczność pokrycia go gładzią gipsową wydłuża cały proces nawet do miesiąca. Tynk gipsowy nie nadaje się do pomieszczeń wilgotnych, bo może się odkształcać, a przy tym jest miękki, podatny na wgniecenia i nie sprawdzi się w miejscach narażonych na uderzenia lub zarysowanie – pokój dziecinny czy schowek. Tynk cementowo-wapienny jest bardziej wytrzymały, a pokrywająca go gładź gipsowa nie nadaje mu cech tynku gipsowego, bo jest nakładana cienką warstwą, stanowi tylko gładkie wykończenie.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty