Ulga na budowę domu z garażem


W listopadzie zostałem wezwany do urzędu skarbowego, który zakwestionował odliczone od podatku za 2000 r. wydatki na budowę garażu. Tworzy on całość z domem (wspólna ściana, dach), był też wymieniony w pozwoleniu na budowę. Czy przysługiwało mi odliczenie?
Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi do końca 2001 r. przepisami można było odliczyć od podatku wydatki na budowę budynku mieszkalnego.
Z prawa budowlanego wynika, że budowa takiego budynku polega na wykonywaniu w określonym miejscu obiektu budowlanego (także jego rozbudowie) trwale związanego z gruntem, wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, stanowiącego konstrukcyjnie samodzielną całość i służącego zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.
Jeżeli garaż stanowi część składową takiego budynku, to – moim zdaniem – nie ma przeszkód do odliczenia od podatku wydatków na jego wybudowanie. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 3 kwietnia 1998 r. (I SA/Gd 1106/96), w którym czytamy: „Jeżeli garaż stanowi część składową domu, to zakup bramy do tego garażu stanowi wydatek mieszkaniowy podlegający odliczeniu”. Oczywiście urzędy skarbowe mogą mieć tu inne zdanie.
Ale warto zwrócić uwagę, że w interpretacji dostępnej na stronach internetowych Ministerstwa Finansów Urząd Skarbowy w Łukowie (PD-F/415-99/04) uznał, że podatnik może odliczyć wydatki na dobudowę garażu, gdyż stanowi on część domu.
Potwierdza to zmiana pozwolenia na budowę dotycząca uzupełnienia powierzchni budynku mieszkalnego o dobudowany garaż.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty