W ogrodzie pod dachem.


Letnie przyjemności na tarasie: śniadania w rześkich promieniach słońca, leniwe podwieczorki wśród zieleni, pogawędki przy wtórze śpiewu ptaków... W ogrodzie, pod dachem, który osłoni przed nadmiarem słońca, wiatrem czy przelotnym deszczem, można niemal mieszkać. Zadaszony taras to sposób na luksusowe wakacje we własnym domu.


Taras może być schowany w bryle domu, umieszczony pod wysuniętymi okapami dachu, w podcieniu lub ganku. Lepiej od razu wybrać projekt, w którym taras jest pod dachem, niż mieszkając w gotowym domu zastanawiać się, jak go osłonić.Podcień szczytowy. Pomysł zaczerpnięty z tradycyjnego budownictwa drewnianego. Fragment poddasza wsparty na słupach osłania otwartą część parteru. Jest to idealne miejsce na duży, zaciszny taras.
Podcień narożny. Cofnięte ściany domu zostawiają pod dachem miejsce na taras. Jakby zdecydowano, że jedno pomieszczenie na parterze będzie pokojem letnim. Taras jest na zewnątrz, ale solidny dach domu zagarnia go do środka.
Wzdłuż elewacji. Szerokie okapy dachu wysunięte przed lico ściany i podparte rzędem słupów tworzą klasyczny podcień. Może to być miejsce długiego, raczej wąskiego tarasu wzdłuż domu.
Pod okapami. Rodzaj podcienia szczytowego, ale bez nadwieszonej wyższej kondygnacji. Dach wysunięty przed ścianę szczytową i oparty na słupach tworzy rodzaj portyku. Urządzony tam taras – szeroki i wysoko zadaszony – jest mniej przytulny, bardziej reprezentacyjny.
Rekreacja na dwóch poziomach. Praktyczną osłoną tarasu na parterze może być balkon lub taras drugiej kondygnacji. Pod balkonem taras zyska nieco cienia, ale pozostanie przewiewny i otwarty.

Pod tarasem, ograniczony słupami, będzie bardziej osłonięty.

Dach nad tarasem może urozmaicić bryłę domu. Ważne, aby był harmonijnie związany z głównym dachem, odpowiadał mu wielkością i kształtem. Nawet jako wyraźnie odrębny element powinien pasować do stylu domu.Niezależny.Taras z własnym dwuspadowym dachem nabiera odrębności. Jednak ten sam rodzaj pokrycia oraz kąt nachylenia połaci nie pozwoli mu oderwać się od głównej bryły i zapewni ład kompozycji
Zawieszony. Dwuspadowy daszek przymocowany do elewacji nie osłoni dużej powierzchni, ale dostarczy potrzebnego cienia. Taki detal może dodać wdzięku niewielkiemu domowi.
Drewniany. Lekka drewniana konstrukcja – prosty element dodany do równie prostej bryły domu. Zadbano o to, aby był z nią zrośnięty, projektując wykończenie elewacji.
Solidny. Wielospadowy dach nad tarasem tworzy osobną, wyraźnie dodaną bryłę. Im większa powierzchnia tarasu, tym jest masywniejszy, zacieniający wnętrze salonu. Takie solidne zadaszenie sprawdza się zwłaszcza przy południowej elewacji.

Wdzięczny. Proporcjonalny daszek nad tarasem może być urozmaiceniem i ozdobą prostego dachu.
Płaski. Przekrycie tarasu w domu z płaskim dachem nie nastręcza problemów estetycznych – jest zawsze efektowne. Taki nowoczesny podcień należy do stylu i nadaje architekturze charakter lekkiego pawilonu.

Zadaszony taras jako przestrzeń pomiędzy wnętrzem a ogrodem ma mnóstwo zalet i jedną wadę: ogranicza dostęp naturalnego światła do salonu. Jednak i na to są sposoby.
Dach w górę. Do salonu dostaje się więcej światła, jeśli dach jest wysoko nad tarasem.
Biała podbitka. Wnętrze może rozjaśnić wykończenie tarasu­ – jasna nawierzchnia i sufit pomalowany na biało odbijają promienie słońca.
Nieco szkła. Możliwości częściowego przeszklenia dachu zależą od jego konstrukcji. Tutaj po prostu wstawiono szyby w drewniane ramy. W większym, spadzistym dachu można zastosować okna połaciowe.Świetlik w dachu. Prosty i efektowny sposób na oświetlenie tarasu pod płaskim dachem.
Przejrzysty materiał. Profilowana płyta z poliwęglanu – sposób na dach lekki i przepuszczający światło. Pasuje do prostej drewnianej konstrukcji.

Jeżeli o dachu nad tarasem myślimy tylko w czasie dokuczliwych upałów, a przez większą część roku nie odczuwamy jego braku, powinniśmy się zdecydować na coś mniej solidnego. Dobrym rozwiązaniem jest zadaszenie sezonowe.W koronkach. Biała ażurowa konstrukcja w lecie staje się altaną, letnim pokojem, który można ozdobić kwiatami i roślinami w pojemnikach. W zimie nie zasłoni światła.

Pod koszem. Trzcina, mata bambusowa, może także swojska wiklina? Te przewiewne materiały idealnie chronią przed słońcem. Pokrycie nie jest trwałe, ale lekkie – łatwo je usunąć lub wymienić.
Południowa sjesta. Pergola obrośnięta roślinnością to najpiękniejszy zielony dach, który zacienia taras wtedy, kiedy jest to potrzebne. Liście opadają wraz z nadejściem chłodów.Patent żeglarski. Prosty pomysł do samodzielnego wykonania: na drewnianej konstrukcji rozpina się mocne żaglowe płótno.
Leżakowanie. Upragnionego cienia dostarczy płócienna markiza. Zamontowana na stałe do elewacji, otwierana i chowana automatycznie, jest niezwykle wygodna w użyciu.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi