Wentylacja w domu z kominkiem.


Chcę mieć w domu kominek, ale marzy mi się taki tradycyjny, bez wkładu, bo moim zdaniem odbiera on paleniu w kominku cały urok. Znajomi nastraszyli mnie, że w związku z tym muszę szczególnie uważać na wentylację, bo potem mogę mieć problemy. Na co tu uważać? W kuchni i łazience są kratki wentylacyjne, tak jak było w projekcie. Czy to nie wystarczy?

Gdy ogień w palenisku kominka trudno rozpalić, a dym zamiast do komina trafia do pokoju, zaczynamy szukać przyczyn, najczęściej posądzając o błędy kominkarza lub ekipę stawiającą kominy. Nie zawsze jednak wina leży po ich stronie. Powodem zakłóceń w działaniu kominka może być niewłaściwie pracująca wentylacja lub źle dobrany do typu wentylacji rodzaj kominka. Bywa też odwrotnie. Prawidłowo działający kominek może zakłócić pracę wentylacji.
Rolą instalacji wentylacyjnej jest zapewnienie wymiany powietrza w budynku: usuwanie zanieczyszczonego powietrza i wszelkich niepożądanych produktów spalania (na przykład tlenku węgla, czyli czadu) oraz doprowadzenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Jeśli w domu są paleniska (kuchnia węglowa, kominek) albo urządzenia spalające gaz (kuchenka, kocioł c.o. lub podgrzewacz wody), zadaniem instalacji wentylacyjnej jest również doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza do bezpiecznego spalania. Roli wentylacji nie wolno lekceważyć, gdyż od jej poprawnego działania może zależeć zdrowie lub nawet życie domowników. Żadne urządzenie, w tym również kominek, nie może zakłócać jej działania.
Kominki otwarte można budować tylko w domach z wentylacją naturalną (grawitacyjną) lub mechaniczną nawiewno-wywiewną zrównoważoną albo nadciśnieniową.

Naturalna

Jeżeli w domu jest wentylacja naturalna, to w pokoju z kominkiem musi się znajdować kanał wywiewny przeznaczony wyłącznie dla tego pomieszczenia, wyprowadzony ponad dach zgodnie ze sztuką budowy kominów. Ale to nie wystarczy. Jeśli nie doprowadzimy do pomieszczenia odpowiedniej ilości świeżego powietrza, trudno będzie rozpalić ogień w kominku, ponieważ nie wytworzy się odpowiedni ciąg w kanale dymowym, w następstwie czego dym będzie się cofał do pomieszczenia.
Jeżeli ogień już się pali, a powietrza jest za mało, zwykle następuje odwrócenie kierunku przepływu powietrza w kanale wentylacyjnym. Powietrze zamiast opuszczać pomieszczenie przez kanał wywiewny, dostaje się nim do wnętrza. Wraz z powietrzem zasysanym znad dachu przez kanał wentylacyjny do pomieszczenia najczęściej trafia też dym wciągany z usytuowanego zwykle w jego pobliżu kanału dymowego.
Najlepiej więc doprowadzić powietrze do kominka specjalnym ocieplonym (aby nie wyziębiać posadzki) kanałem w podłodze o średnicy co najmniej 160 mm, z przepustnicą pozwalającą zamknąć wlot do kanału, gdy kominek nie jest używany.
Zamiast kanału można zamontować w oknach lub w ścianach specjalnie dobrane nawiewniki powietrza. Jest to jednak rozwiązanie mniej wygodne, choć zalecane w każdej innej sytuacji jako bardzo skuteczny sposób doprowadzenia powietrza do celów wentylacyjnych.
Ze względu na powietrze potrzebne do spalania łączna wydajność nawiewników powinna być odpowiednio większa niż wymagana do wentylacji. Aby zatem wentylacja nie działała zbyt intensywnie w czasie, gdy kominek nie jest używany, część nawiewników powinna mieć konstrukcję umożliwiającą ich zamykanie.

Mechaniczna

W domu z wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną konieczne jest takie zrównoważenie strumieni powietrza nawiewanego i wywiewanego, aby ilość powietrza doprowadzanego kanałami nawiewnymi była równa ilości powietrza usuwanego kanałami wywiewnymi. Ma to zabezpieczyć kominek przed odwracaniem ciągu w kanale dymowym.
Ponieważ ze względu na rozkład pomieszczeń lub sposób ich użytkowania zrównoważenie strumieni powietrza nie zawsze jest łatwe, do pomieszczenia z kominkiem bezpieczniej jest nawiewać nieco więcej powietrza, aby wytworzyć w nim nadciśnienie. Wówczas nie dojdzie do zasysania dymu z kominka.
W domu z wentylacją nawiewno-wywiewną okna powinny być szczelne. Dlatego niewskazany jest montaż nawiewników, których zadaniem byłoby doprowadzenie powietrza do kominka. Powietrze do spalania trzeba doprowadzić podpodłogowym kanałem z przepustnicą otwieraną na czas palenia w kominku.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi