Wentylacja z grzejnika


Nie wiem, jak rozwiązać problem wentylacji w domu. Rekuperatory jakoś do mnie nie przemawiają (za droga inwestycja, eksploatacja też nietania), z powodu szczelnych okien wentylacja grawitacyjna również się nie bardzo spisuje. Przeczytałam o grzejnikach wentylacyjnych. Podobno w Finlandii już 20% nowych domów jest wyposażonych w takie grzejniki. Zasada jest prosta: zimne powietrze doprowadzone z zewnątrz przechodzi przez grzejnik i ogrzewa się, dopiero potem jest wpuszczane do pomieszczenia. Mam jednak wątpliwości, jak to się spisuje.
Porównywanie grzejników wentylacyjnych z rekuperatorami nie bardzo ma sens, bowiem rekuperator ma służyć przede wszystkim do odzyskiwania ciepła z wywiewanego powietrza, a grzejnik wentylacyjny nie ma z tym nic wspólnego. Służy on jedynie do ogrzewania świeżego powietrza napływającego z zewnątrz do pomieszczenia.
Nowoczesne okna są szczelne i nie przepuszczają powietrza, zatem nie można oczekiwać, że powietrze dostanie się do pomieszczeń przez ich nieszczelności. Dlatego zarówno w systemie wentylacji grawitacyjnej, jak i mechanicznej wyciągowej są potrzebne specjalne nawiewniki. Występują one także w systemie z grzejnikami wentylacyjnymi. Różnica między typowym rozwiązaniem wentylacji mechanicznej wyciągowej (z wentylatorami wywiewnymi zamiast pionowych kanałów grawitacyjnych) a układem z grzejnikami wentylacyjnymi polega na tym, że w pierwszym przypadku do pomieszczeń napływa zimne powietrze, które następnie miesza się z ciepłym z pomieszczenia. Natomiast przy zastosowaniu grzejników wentylacyjnych powietrze jest doprowadzone krótkim kanałem do grzejnika i najpierw się ogrzewa, a dopiero potem trafia do pomieszczenia. W pierwszym przypadku, zwłaszcza zimą, jest możliwy pewien dyskomfort z powodu napływu do wnętrza zimnego powietrza, chociaż usytuowanie nawiewników na wysokości powyżej 2 m raczej go eliminuje. Grzejnik wentylacyjny z pewnością sprawi, że strumień napływającego powietrza będzie ciepły. Natomiast nie ma on większego wpływu na skuteczność samej wentylacji, czyli wymiany powietrza w pomieszczeniach.
Zależy ona głównie od zastosowanych wentylatorów wywiewnych, które trzeba kupić niezależnie od grzejników (grzejniki nie będą dobrze działać przy wentylacji grawitacyjnej).
Nie można się zgodzić ze stwierdzeniem, że eksploatacja rekuperatora nie jest tania. Koszty wynikają przede wszystkim ze zużycia energii do napędu wentylatorów, które nie potrzebują jej dużo (mniej więcej tyle, co dwie zwykłe żarówki). W systemie z grzejnikami wentylacyjnymi wentylatory również muszą pracować i będą one zużywały podobną ilość energii, zatem koszty eksploatacji będą porównywalne. Natomiast rekuperator umożliwia odzyskiwanie bardzo dużej ilości ciepła, dzięki czemu na ogrzewaniu domu oszczędza się od 1 do prawie 3 tys. zł rocznie (w zależności od stosowanego paliwa, urządzeń oraz pogody), zatem jego zakup mimo wysokiej ceny zwykle jest opłacalny.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi