Wioska wystawowa pełna domów


Tego się można było spodziewać. Pod Warszawą powstaje pierwsza wioska budowlana – miejsce, gdzie można obejrzeć domy modelowe różnych firm oferujących budowę pod klucz. Pobyć, popytać, poczuć się jak u siebie i... zdecydować się na zakup.

Polski rynek upodabnia się do zachodniego, a kierunek zmian jest następujący: od budowania systemem gospodarczym, z dużym nakładem pracy własnej, poprzez budowę kontraktową, czyli zlecanie prac ekipom wykonawczym, aż do zakupu domu pod klucz.
Tę drogę przeszedł Zachód. Tam już dawno stwierdzono, że skoro każdy powinien robić to, co potrafi najlepiej, budowanie domu należy powierzyć specjalistom. W warunkach polskich zasadniczym powodem, dla którego inwestorzy decydują się sami organizować budowę, a często i pracować na niej fizycznie, jest oszczędność – domy tak budowane są zdecydowanie tańsze od domów pod klucz.
Ostatnie zdanie nie jest już tak oczywiste jak kilka lat temu. Coraz więcej producentów domów oferuje konkurencyjne ceny. Na pewno przebijają samodzielnych inwestorów tym, że taniej kupują materiały, produkują seryjnie domy z paneli, standaryzują montaż. Prywatnie można wybudować taniej, ale poświęcając kawałek życia. Z firmą za to może być zdecydowanie szybciej. Wioska budowlana chce pomagać klientom znaleźć najlepsze rozwiązania.
– Uważamy – mówi Małgorzata Dutkiewicz, prezes firmy Wioska Budowlana – że wielu ludzi stać na dom, ale musi on być skrojony na miarę potrzeb rodziny i możliwości finansowych.

Wioski – wzór z innych krajów

Wioski budowlane to uznany sposób prezentowania ofert producentów domów. W Austrii w 1970 r. sprzedano w ten sposób 400 gotowych domów, w 2000 r. – już 5400. Austriaccy klienci na pierwszym miejscu stawiają... urodę oferowanych domów (!), a dalej: stałą cenę, nabywanie od jednego sprzedawcy oraz jakość domów. Do plusów zaliczają też: pełną informację o tym, jaki dom wybierają, ile kosztuje, co wchodzi w zakres ceny; cenią też czytelne zasady gwarancji oraz zysk czasu dzięki tak prostemu sposobowi pozyskania własnego domu.
W Austrii jest 12 wiosek budowlanych, w Niemczech 22. Ich organizatorami są najczęściej stowarzyszenia producentów domów gotowych, rzadziej osoby fizyczne. To firmom zależy, by w prosty i skuteczny sposób docierać do klientów. Stąd i rozmach wiosek. W Austrii na wystawie „Blauen Lagune” pod Wiedniem można wybierać spośród aż 108 domów. Największą wioskę w Niemczech, pod Monachium odwiedza rocznie 100 tys. osób. Średnio każda wystawa przyciąga klientów w promieniu 200 km. Przyjmuje się, że producent domów zarabia, jeśli sprzeda rocznie co najmniej dziesięć domów oferowanych na wystawie.
Oferta wiosek wystawowych jest bardzo różnorodna – są reprezentowane wszystkie technologie, zróżnicowane są także ceny – od domów dla młodych małżeństw do kapiących złotem willi. W każdym domu modelowym na klientów czeka przeszkolony pracownik. Można uzyskać pełną informację o parametrach domu, czasie budowy, gwarancji, kosztach eksploatacji, no i oczywiście o cenie.
Wszystkie pomieszczenia są urządzone jak w użytkowanym domu – w kominku płonie ogień, roznosi się zapach kawy. Można też porównać różne materiały wykończeniowe. Klient ma się poczuć jak u siebie, co oczywiście zdecydowanie ułatwia mu podjęcie decyzji. Dodajmy, że i otoczenie domu – ogródki, ścieżki, mała architektura – jest wykonane starannie i z dbałością o efekt. Na terenie wystawy są też kawiarnia, plac zabaw dla dzieci, sklepy.

Wszystkie atuty w jednym miejscu

Wszystkie te doświadczenia chcą przenieść na polski grunt organizatorzy Wioski Budowlanej w Urzucie – miejscowości 25 km na południe od Warszawy. Salon domów modelowych ma obecnie 2 ha (z możliwością powiększenia powierzchni wystawowej do 5,5 ha), jest usytuowany przy trasie katowickiej. Na terenie wioski stoi siedem domów, wkrótce rozpocznie się budowa kolejnych, docelowo ma ich być około 70 – zróżnicowanych pod względem technologii, wielkości, standardu wykończenia i ceny. Na wystawie zbudowano dom modelowy za 100 tys. zł (80 m² powierzchni, szkielet drewniany), są też domy budowane według projektów Muratora – Murator D08 (w technologii murowanej) i D09 (w szkielecie drewnianym).
Co ciekawe, w trakcie budowy przy ruchliwej trasie firmy sprzedały na pniu dziesięć domów – jeszcze przed otwarciem wystawy!
– Chcemy działać na rzecz promowania jakości domów pod klucz – mówi Małgorzata Dutkiewicz. Klient nasz pan – stąd na miejscu będą stałe punkty informacyjne: doradztwo techniczne, prezentacja oferty kredytowej banków. Czynna będzie księgarnia z projektami gotowymi, a z czasem także stała wystawa nowości materiałowych z całej Europy.
– Chcemy ułatwić klientom wybór – mówi pani prezes. – Doradzić, jakie pytania zadawać w oglądanych domach, na co zwrócić uwagę, jakie wady i zalety ma każda z technologii, ile kosztuje eksploatacja domu oraz jak wybrać najlepszy dla siebie kredyt hipoteczny.
Życzymy pierwszej polskiej wiosce budowlanej sukcesów, a Czytelników namawiamy: warto pojechać i zobaczyć pierwszą polską wystawę domów, które można kupić od ręki.

Wioska budowlana w Urzucie


Urzut pod Warszawą. Na 70 zaplanowanych domów siedem już zbudowano. Po raz pierwszy klient zainteresowany zbudowaniem lub kupnem domu będzie mógł wybierać w sposób maksymalnie przyjazny – zwiedzając dom po domu. Poczuje się jak u siebie? Kupi...
Autor: WIOSKA BUDOWLANA
Najtańszy dom – parterowy, o powierzchni użytkowej 80 m² – za 100 tys. zł; szkielet drewniany.
Autor: WIOSKA BUDOWLANAMurator D09 – Dom na 102 – w szkielecie drewnianym, powierzchnia użytkowa 102 m².
Autor: WIOSKA BUDOWLANA
Dom z bali, ocieplony, z użytkowym poddaszem, powierzchnia użytkowa 160 m².
Autor: WIOSKA BUDOWLANADom w szkielecie drewnianym, z użytkowym poddaszem, powierzchnia użytkowa 147 m².
Autor: WIOSKA BUDOWLANA
Dom z ręcznie ciosanych bali prostokątnych, użytkowe poddasze, powierzchnia użytkowa 154 m².
Autor: WIOSKA BUDOWLANAMurator D08 – Przestronny – murowany, parterowy, powierzchnia użytkowa 138 m².
Autor: WIOSKA BUDOWLANA
Dom w szkielecie drewnianym, parterowy, powierzchnia użytkowa 80 m².
Autor: WIOSKA BUDOWLANA

Gdzie i kiedy?
al. Katowicka 265
Urzut, 05-831 Młochów
tel. 0 22 798 19 69
faks 798 55 22

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi