Woda na szybie


Zauważyłem, że w mroźne dni okna mojego domu „pocą się”, to znaczy na szybach zbiera się woda. Najwięcej jest jej w łazience i w kuchni. Czy to wina wadliwych okien?

Kondensacja pary wodnej występuje w najzimniejszych miejscach budynku. Szyba, nawet o najlepszych parametrach, nigdy nie dorówna izolacyjnością dobrze docieplonym ścianom budynku, za to w ogóle nie przepuszcza pary wodnej. Dlatego to na niej dochodzi do skraplania. W kuchni zjawisko to jest bardziej intensywne, bo jest w niej więcej pary powstającej na przykład wskutek gotowania czy zmywania. Pomimo sprawnego wyciągu część pary unosi się w powietrzu lub wnika w ściany, aby po jakimś czasie z nich wydyfundować – jest to proces niezauważalny. Zjawisko wykraplania pary wodnej na szybie przy bardzo niskiej temperaturze zewnętrznej jest dość powszechne, w starszych budynkach pojawia się nawet szron. Można sprawdzić, jak zostało ocieplone otoczenie okna – skutkiem niedokładnej izolacji jest dodatkowe wyziębianie tej strefy, co wzmaga zjawisko kondensacji. Sprawą podstawową jest oczywiście wentylacja – zbyt słaba nie radzi sobie z wilgocią w domu. Jeżeli jednak woda pojawia się tylko na jednym oknie, proszę się zwrócić do producenta – być może jest to wada fabryczna.

Rosa na szybie wynika najczęściej ze złej wentylacji w pomieszczeniu.
Autor: Karolina Matysiak-Rakoczy

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty