Woda w przewodzie wentylacyjnym


Mam w kuchni wentylację w suficie połączoną z kominkiem ceramicznym w dachówce. Połączenie wykonano z rury spiroflex (nieocieplonej); rura biegnie przez strych, również nieocieplony. Ostatnio na suficie pojawił się grzyb, a po zdjęciu kratki z kanału wentylacyjnego wylało się pół szklanki wody. Dodatkowo rura na strychu nie biegnie pionowo, tylko w kształcie litery S. Czy przyczyną zawilgocenia jest brak pionu, brak ocieplenia, czy coś innego? Gotuję sporadycznie, a w kuchni nie ma okapu.
Prawidłowo wykonany przewód wentylacji grawitacyjnej powinien biec pionowo w górę. Lekkie odchylenie od pionu nie jest jednak tak dużym nieszczęściem, jak brak ocieplenia przewodu.
Ciepłe powietrze z wnętrza domu, przepływając przez kanał wentylacyjny biegnący przez nieocieplony strych, ochładza się i wykrapla się z niego para wodna. Zjawisko będzie przebiegało tym intensywniej, im większa będzie różnica między temperaturą powietrza wywiewanego a temperaturą na strychu. Ocieplenie przewodu, na przykład poprzez owinięcie go warstwą wełny mineralnej, powinno poprawić sytuację.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi