Wymiana papy na dachu


Zamierzam zagospodarować piętro domu i zacząłem od wymiany papy na dachu. Dach ma spadek 12%, papę chcę położyć na starym deskowaniu, które jest jeszcze w dobrym stanie i widać w nim tylko niewielkie szczeliny. Co ile lat muszę wymieniać takie pokrycie? Czy podczas układania ocieplenia muszę od strony pomieszczeń zastosować folię paroszczelną, a od strony pokrycia dachowego paroprzepuszczalną i wiatroizolację?


Papę można ułożyć bezpośrednio na starym deskowaniu, ale takie rozwiązanie nie sprzyja trwałości pokrycia. Ponie-waż dach jest prawie płaski, zimą będzie zalegał na nim śnieg, który dociśnie papę do deskowania i wtłoczy ją w szczeliny. Latem, na słońcu, papa o nierównej powierzchni szybciej się zniszczy niż ta rozłożona równomiernie. Dlatego na deskowaniu lepiej ułożyć płyty OSB, a dopiero na nich papę – najpierw dwie warstwy podkładu, a następnie papę wierzchniego krycia. Folii paroprzepuszczalnej nie układa się pod papą. Wymieniając pokrycie, warto korzystać z wyrobów jednego producenta, bo zapewnia to dobrą współpracę poszcze-
gólnych warstw. Jeśli produkty są dobrej jakości i układa się je zgodnie z instrukcją, dach nie wymaga konserwacji przez 20-30 lat. Ocieplenie dachu powinno mieć grubość około 20 cm. Jeżeli wykonuje się je z wełny mineralnej, to między izolacją a deskowaniem trzeba zostawić kilkucentymetrową szczelinę. Jej szerokość zależy od konstrukcji więźby dachowej. Kiedy szczelina jest szersza niż 3-4 cm, wwiewany do niej wiatr może wyziębiać wełnę, dlatego osłania się ją wiatroizolacją. Od strony pomieszczeń trzeba zabezpieczyć wełnę folią paroizolacyjną, zwłaszcza jeśli planuje się zrobienie na poddaszu łazienki – para wodna wnika w wełnę i osłabia jej parametry. Jeśli ociepla się styropianem, nie układa się folii izolacyjnych. (km-r)
Układając papę na dachu, powinno się dbać o to, aby jej powierzchnia była równa. Pofałdowana papa szybciej się niszczy, bo nierównomiernie nagrzewa się na słońcu i źle spływa z niej woda opadowa, zatrzymując się w zagłębieniach. Układanie papy na starym deskowaniu naraża ją na pękanie w miejscach szczelin między deskami, a jeśli do tego pokrycie zostanie niestarannie wykonane, to szybko trzeba będzie znowu je wymieniać.
Autor: Andrzej Szandomirski

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Drewniany balkon

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi