Wymiar ceny, czyli koszt nietypowych okien

<

Odpowiednio dobrany kształt okna i jego wykończenie dopełnia charakteru wnętrza i ożywia elewację zewnętrzną. Wybór ładnego i funkcjonalnego rozwiązania może cieszyć przez długie lata, ale trzeba przestrzegać reguł, dzięki którym w jak najmniejszym stopniu odchudzimy portfel.


Najczęściej inwestorzy szukają takich rozwiązań, które oprócz satysfakcjonujących parametrów gwarantują też przystępną cenę. Przy wyborze okien łatwo o straty finansowe sięgające nawet kilku tysięcy złotych. Z reguły nie dotyczy to oryginalnych, ekskluzywnych okien o bogatym wyposażeniu dodatkowym – bo wybierając takie okna, inwestor najczęściej z góry zakłada, że będą drogie. Prawdziwe straty są spowodowane pomyłkami wykonawczymi lub błędnymi decyzjami dotyczącymi wymiarów okien.Okna o oryginalnych kształtach
– łukowe, trapezowe czy trójkątne
– zawsze są robione na zamówienie.
Autor: Andrzej Szandomirski

Autor: Andrzej Szandomirski

Autor: Andrzej Szandomirski

Drogie decyzje

Nie zawsze wybór okien zgodny z projektem odpowiada indywidualnym potrzebom inwestora. Niestety, zmiany mogą się wiązać ze znacznym wzrostem kosztów. Upiększanie projektu według własnego uznania albo przenoszenie do budowanego domu podpatrzonych u innych rozwiązań może wprowadzać niepotrzebny chaos. Dobrze, jeżeli innowacje są przewidziane na etapie projektu czy nawet budowy przed wymurowaniem ścian z otworami okiennymi.
Powszechnym błędem jest samodzielna zmiana wymiarów okien. Inwestorzy powiększają otwory okienne, obawiając się, że w domu będzie za mało światła. Niesłusznie – architekt projektuje okna tak, aby zapewniały wystarczający dopływ światła do pomieszczenia. Powiększanie otworów o kilka centymetrów jest o tyle nieopłacalne, że ilość wpadającego światła zmieni się nieznacznie, a koszt okna wzrośnie o kilkaset złotych.
Niektórzy zmniejszają okna – najczęściej w pomieszczeniach gospodarczych. Zmniejszenie okna na przykład w kotłowni to stosunkowo prosty zabieg, w pomieszczeniu mieszkalnym może zaś razić, tym bardziej że szerokość ramy okiennej stanie się nieproporcjonalnie duża w stosunku do szyby.
Jeżeli już podejmuje się decyzję o zmianie wymiarów otworu, należy uzgodnić ją z kierownikiem budowy i dostosować nowe wymiary do konkretnego, wybranego okna.

Kosztowne błędy

Częstym powodem kłopotów jest zmiana, w ostatniej chwili, okien wybranego producenta na okna innego. Wyroby określonych producentów mogą różnić się wymiarami, nawet jeżeli są oznaczone tym samym symbolem. Okna drewniane ze względu na inny sposób montażu bywają nieco wyższe niż z PCW. Decyzja podjęta pod wpływem chwilowego impulsu może znacząco podnieść sumę wydatków.

Uwaga! Ważna jest dokładna analiza projektu. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że w projekcie architekt uwzględnił rozwiązania typowe – może się jednak okazać, że są one typowe tylko dla jednego wybranego producenta.

Nie tylko za swoje błędy, lecz także za fuszerkę ekipy budowlanej – wykonanie otworu szerszego o kilka centymetrów – będzie musiał zapłacić inwestor, kupując okna na zamówienie. Zdarza się, że wykonawcy źle odczytają projekt i przesuną jedną z krawędzi otworu okiennego, a kierownik budowy w porę nie zauważy błędu. Taka fuszerka budowlana nie jest widoczna gołym okiem; może się jednak okazać kosztowna, zwłaszcza gdy zostanie źle wykonanych kilka otworów.
Innym problemem bywają też „dobre” rady murarzy na temat zmian w projekcie. Nie powinny one skłaniać do pochopnych decyzji. Na przykład zamiana przeszklonego narożnika o lekkiej konstrukcji na masywny murowany słup narożny, do którego przylegają okna, nie jest słusznym rozwiązaniem. Wprawdzie może mniejsze będzie wtedy ryzyko popełnienia błędu przez murarzy, ale o ile mniej efektowne jest takie rozwiązanie, a połączone z niezaplanowaną zmianą wymiarów przeszklenia.
Nieprzewidziane koszty zdarzają się nawet najbardziej uważnym inwestorom. Jeżeli ściany już stoją i nie ma możliwości zmian, można się ratować obniżaniem kosztów dzięki racjonalnemu doborowi nietypowych rozwiązań. Po konsultacji z wybranym producentem na pewno uda się dobrać okno do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.

W poszukiwaniu oszczędności

Zmiana wymiarów otworu
ma sens tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z jedną niewielką odchyłką – obróbka wszystkich otworów od nowa byłaby zbyt praco- i czasochłonna. Trzeba też pamiętać, że nie każdy materiał konstrukcyjny nadaje się do obrabiania. Każda planowana zmiana musi zostać zatwierdzona przez kierownika budowy.
Zwiększanie otworu najczęściej jest wykonywane przez obniżenie jego dolnej krawędzi lub wycięcie kilkucentymetrowych pasów symetrycznie po obu stronach pod nadprożem. Jeśli jednak ściana jest z pustaków ceramicznych, ich równe przycięcie może być trudne. Poza tym wycięcie pionowych pasów w otworze może spowodować niewystarczające oparcie nadproża.
Zmniejszanie otworu jest nieco łatwiejsze. Brakujący fragment można na przykład uzupełnić, mocując do muru belkę drewnianą odpowiedniej grubości. Do drewna łatwo jest przykręcić później ościeżnicę.
Zmiana wymiarów może się okazać ciekawym akcentem wnętrza – duże okno z ładnym widokiem dodatkowo zyska dzięki obniżonemu parapetowi. Trzeba jednak pamiętać, że zmodyfikowany otwór będzie odbiegał poziomem krawędzi od pozostałych otworów na tej samej ścianie (to samo dotyczy krawędzi pionowych przy oknach ustawionych jedno nad drugim w domu piętrowym).

Uwaga! Może się okazać, że różnica w cenie między oknem typowym a wykonywanym na wymiar to kilkadziesiąt złotych. Zaoszczędzenie takiej kwoty w porównaniu z zawiłymi kombinacjami przy zmianie wymiarów otworu okiennego może być nieopłacalne.Podstawowa zasada oszczędnego inwestora to wybór okien z gotowego katalogu producenta...
Autor: Andrzej Szandomirski

Autor: Andrzej Szandomirski
...okna na zamówienie są droższe, ponieważ ich wykonanie wymaga większych nakładów pracy. Dotyczy to nie tylko oryginalnych kształtów, lecz także zwykłych prostokątnych skrzydeł.
Autor: Andrzej Szandomirski

Podział i sposób otwierania okna

Jeżeli trzeba zamawiać okno pod wymiar, warto – szukając oszczędności – przeanalizować podział okna, który łączy się najczęściej ze sposobem jego otwierania. Generalna zasada jest taka, że im więcej skrzydeł, tym wyższa cena. Czasami zaplanowana funkcja „uchylno-rozwieralne + rozwieralne” (najdroższa) wcale nie jest niezbędna, wietrzenie może się odbywać za pomocą innych okien w pomieszczeniu.
Poza tym wykonanie na zamówienie jednego skrzydła jest tańsze niż podwójnego. Jednak podział na skrzydła może też oznaczać, że jedno ze skrzydeł zostanie umocowane na stałe, a tylko drugie będzie się otwierać. Dzięki temu okno będzie tańsze co najmniej o cenę okuć, czyli minimum 90 zł. Jeżeli dodatkowo okno daje się umyć z zewnątrz (na przykład z przyległego balkonu), to można pokusić się o jeszcze tańszy wariant – okno zamocowane na stałe w ościeżnicy bez możliwości otwierania – ale bez dość kosztownych okuć i zawiasów. W rezultacie może się okazać, że nietypowe okno jednoskrzydłowe stałe będzie miało taką samą lub mniejszą cenę niż pierwotnie planowane typowe dwuskrzydłowe.
Trzeba też sprawdzić, jaka jest różnica w cenie między oknem dwuskrzydłowym ze słupkiem pośrodku a oknem ze słupkiem przesuniętym w jedną ze stron – tak, że jedno ze skrzydeł ma typowe wymiary. Na ogół jest to kilkanaście złotych, ale nawet przemnożone przez liczbę okien daje pewne oszczędności.
Okna ze szprosami konstrukcyjnymi (złożone z małych ramek wypełnionych szybami) z reguły mają duże wymiary. Taka konstrukcja przy dużym oknie jest na pewno efektowna, ale dość droga – rzadko poniżej 2000 zł. Jeżeli dodatkowo ma być wykonywana na zamówienie – koszty rosną trzykrotnie. Znacznie tańszym rozwiązaniem będą szprosy ozdobne umieszczone w środku jednej dużej szyby (dodatkowo ułatwi to mycie okna).
Przy zmianie podziału okna i jego sposobu otwierania trzeba zwrócić uwagę na to, aby rama stałego okna była tej samej szerokości co w oknach otwieralnych – ze względu na brak okuć zazwyczaj jest ona węższa. Będzie to widoczne zwłaszcza przy oknach stykających się ze sobą – na przykład drzwiach balkonowych i oknie zamocowanym na stałe. Aby wszystkie okna w pomieszczeniu wyglądały jednakowo, trzeba zamówić u producenta poszerzenie ramy. Większość producentów dopasowuje jej szerokość bezpłatnie.
Przeszklenia obejmujące większą część ściany tworzące w pomieszczeniu swoisty ogród zimowy często mają powierzchnię kilkunastu metrów kwadratowych. Tak duża szyba musi być podzielona konstrukcyjnie na mniejsze. I tu pojawiają się problemy. Pierwszym z nich jest wykończenie. Profili z PCW rzadko używa się do dużych konstrukcji – ich zastosowanie wymagałoby dodatkowych wsporników albo konstrukcyjnej podwójnej ramy, z otwieralnymi skrzydłami (takie rozwiązanie kosztowałoby kilka tysięcy złotych). Bezpieczniej jest wykonać je z drewna lub aluminium. Jednak aluminiowe ramy są dostępne tylko w dwóch kolorach – naturalnym i białym.
Kolejnym problemem jest podział okna. Konstrukcyjna rama okienna zamocowana na stałe w ościeżnicy to rozwiązanie najtańsze – około 3000 zł (również z drewna). Nie pozwala jednak na jakiekolwiek wietrzenie, możliwa jest więc tylko w pomieszczeniu mającym inne, uchylne lub rozwieralne, okna.
Trzeba pamiętać, że przy dużych przeszkleniach usytuowanych od strony południowej temperatura w pomieszczeniu latem szybko osiąga kilkadziesiąt stopni. Konieczna jest ochrona przed słońcem. Warto zastosować specjalne szyby ciepłochronne o lekko zielonkawej poświacie. Koszt takiego zamówienia to mniej więcej 80 zł/m², ale to mniej, niż wyniosłaby ewentualna konstrukcja zadaszenia.

Wyposażenie dodatkowe

Jeżeli wszystkie okna w domu będą wyposażone w okucia antywłamaniowe, to oczywiście i w oknie nietypowym powinny się one znaleźć – inaczej zastosowanie pozostałych straci sens. Ale już nie wszystkie okna muszą być rozszczelniane, wystarczy po jednym-dwa w pomieszczeniu, zależnie od jego wielkości. Warto więc zamówić mikrorozszczelnienie w oknie typowym, a to na zamówienie wykonać jak najtaniej.
Jednym ze sposobów obniżenia kosztów jest najtańsze wykończenie ramy. Jednak bardzo źle wyglądałoby jedno okno z PCW zestawione z pozostałymi z drewna egzotycznego. Można rozważyć zamówienie wszystkich okien w wykończeniu standardowym, najtańszym – czyli sosnowym dla okien drewnianych lub białym dla tych z PCW. Warto też pamiętać, że okna drewniane prawie zawsze są droższe od plastikowych, niekiedy nawet dwukrotnie. Po porównaniu sum obu wykończeń ich różnica może się okazać bardzo kusząca.

Oryginalny kształt

Najważniejsze przy zamawianiu okien o nietypowych kształtach jest dokładne wymierzenie otworu – nie wolno kupować okna „na wyrost”, przed murowaniem. Nawet jeżeli murarz użyje szablonu, nie uniknie odchyłek wymiarowych, a okna są wykonywane z dokładnością co do milimetra. Najlepiej obmierzanie otworów zlecić ekipie producenta.
Cena okien o nietypowych kształtach jest zawsze wyższa niż prostokątnych. Jednak nawet decydując się na okna łukowe, trapezowe czy trójkątne, można szukać oszczędności. Na pewno warto zwrócić się do firm specjalizujących się w wykonywaniu okien na zamówienie. Ich oferta może być w tym wypadku tańsza niż producentów okien typowych.
W oknach o nietypowych kształtach, podobnie jak w tych typowych, im więcej skrzydeł, tym okno droższe. Jednak dużo zależy też od ich powierzchni i obwodu, również długości krzywizn.
Duże oszczędności są możliwe przy zamawianiu okien ze skrzydłami łukowymi – nawet kilka tysięcy złotych (porównując ceny okna z PCW i drewnianego). Korzystnie jest zamówić okno jako skręcane z dwóch skrzydeł – dolne prostokątne może być rozwieralne, a górne łukowe stałe. Stały łuk to tylko jedna szyba i jedna rama wyprofilowana. Najdroższym rozwiązaniem jest okno złożone z dwóch otwieralnych skrzydeł.

Uwaga! Małe okienka kosztują często tyle, co większe. Regułą jest, że trzeba zapłacić co najmniej za 1 m² szyby. Poza tym do małych okien montowanych na poddaszach rzadko jest dostęp z zewnątrz, dlatego muszą się otwierać. A zgodnie z ogólną zasadą dotyczącą okien – przez rozwieralne okno uciekają pieniądze.

Konsekwencje zmiany typowego okna jednoskrzydłowego na nietypowe

Nawet zmniejszenie wymiaru typowego okna o 10 cm może podnieść jego cenę o kilkanaście procent. W takiej sytuacji można zaoszczędzić na zamontowaniu okna z nieotwieralnym skrzydłem.


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Konsekwencje zmiany typowego okna dwuskrzydłowego na nietypowe

Zmiana typowego wymiaru okna dwuskrzydłowego na nietypowy to zwiększenie ceny aż o kilkadziesiąt procent. Chcąc zaoszczędzić, można zrezygnować z funkcji otwierania jednego skrzydła albo zamówić okno jednoskrzydłowe.


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Duże przeszklenia

Atutem konstrukcyjnej ramy okiennej zamocowanej na stałe w ościeżnicy jest jej jednolity wygląd – wszystkie poprzeczki są tej samej szerokości, wszystkie szyby jednakowej wielkości. Wprowadzenie skrzydeł otwieralnych zakłóca tę harmonię – zawiasy wymagają ramy, która z konieczności będzie w ruchomym skrzydle szersza niż w pozostałych. Skrzydła otwieralne podnoszą cenę przeszklenia prawie dwukrotnie (w oknach drewnianych nawet trzykrotnie). Dość ciekawym rozwiązaniem przeszkleń o wysokości ponad 4 m jest zamówienie dwóch części stałych, z których w dolnej montuje się drzwi balkonowe.


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Okna łukowe

Okno może być złożone z dwóch otwieralnych skrzydeł (najdroższe rozwiązanie – wyprofilowane są dwie szyby i dwie ramy). Najkorzystniej jest zamówić okno jako stałe szklenie skręcane z dwóch skrzydeł – jeżeli dolne, prostokątne ma być otwieralne, cena rośnie o kilkaset złotych. Szukając dużych oszczędności, można zmienić okno drewniane na plastikowe.


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Wymienione w tekście ceny odnoszą się do trzykomorowych białych profili z PCW oraz drewnianych ram z drewna sosnowego, zawierają VAT.

.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi