Wzory i wzorki, czyli wariacje na temat bruku betonowego. Inspiracje

<

Jego zalety to trwałość, niewygórowana cena, a także bogate wzornictwo. Jest dostępny w bardzo wielu barwach, różne są też wielkość i kształt elementów. Kostka może mieć gładką lub chropowatą fakturę. Przypominać kamień lub poobijany bruk pamiętający koła dorożek albo przeciwnie – dzięki zdecydowanym barwom i geometrycznym kształtom pozwalać tworzyć nawierzchnie o współczesnej formie. To znakomite narzędzie do kreowania przestrzeni za pomocą nawierzchni.Dziel i rządź. Umowny podział między strefą pieszą i jezdną nawierzchni wprowadzono, stosując odmienne kolory i kształty kostki brukowej dla każdej z nich. Mimo podziału stanowią jedność, bo użyto materiału w tej samej tonacji kolorystycznej.
Autor: LIBETNiczym rzeka. Inny sposób na urozmaicenie dużej, wybrukowanej powierzchni. Tym razem w stronę drzwi garażowych i wejściowych prowadzą wijące się wstęgi wykonane z tej samej kostki, ale o odmiennym – choć dopasowanym do reszty – kolorze.
Autor: DREWBET
Pomysł na nudę. Zdarza się, że sytuacja wymusza na nas wybrukowanie całkiem sporej powierzchni terenu. Aby przestrzeń ta nie stała się smutną betonową pustynią, warto przełamać jej monotonię jakimś przyciągającym oko akcentem. Tutaj zastosowano figurę geometryczną, która imituje klomb na podjeździe.
Autor: LIBETEkologicznie. Gdy otaczają nas beton i stal, żal pozbawiać się każdego centymetra kwadratowego zieleni. Nawierzchnię warto utwardzić tak, by nie szkodzić naturze. Ułożenie kostki z zastosowaniem klocków dystansowych umożliwia wysianie w fugach trawy. Nawierzchnia jest bardziej zielona, a woda deszczowa swobodnie wnika w glebę.
Autor: EHL
Zgrana para. Elementy nawierzchni znakomicie dopasowano kolorystycznie do ścian i wykończenia budynku. Dzięki temu nie konkurują, lecz przeciwnie – uzupełniają się nawzajem.
Autor: LIBETSkromna elegancja. Kompozycja zarówno ogrodu, jak i nawierzchni jest oszczędna i uporządkowana. Taras z kostki w ciepłej barwie piasku ujęto w ramy siatki kwadratów ułożonych z tej samej kostki co nawierzchnie dróg.
Autor: LIBET
Oszukując oko. Czasem bardzo proste zabiegi dają nieoczekiwanie duże efekty. Wkomponowanie w nawierzchnię wycinków okręgów sprawiło, że wyjątkowo wąski fragment nawierzchni przy domu wydaje się o wiele szerszy, niż jest w rzeczywistości.
Autor: DREWBETMniej znaczy więcej. Pozornie zwykła nawierzchnia z szarej kostki betonowej. Ale gdy tu i ówdzie dodamy drobny szczegół, może się stać eleganckim elementem wykończenia budynku. Ważny jest umiar. Na tej nawierzchni drobniejsza kostka o kontrastowym zabarwieniu została ułożona tak, jakby się przypadkowo rozsypała.
Autor: SEMMELROCK
W symbiozie. Trudno na pierwszy rzut oka powiedzieć jednoznacznie, gdzie kończy się dom, a zaczyna ogród. Granicę tarasu będącego jednocześnie integralną częścią ogrodu wyznaczono, różnicując poziomy i wielkość kostek, z których ułożono nawierzchnie. Kształt wyłożonych kostką płaszczyzn nawiązuje do bryły budynku. Wstawki pasów z ciemnej kostki wyglądają jak cień rzucany przez konstrukcję pergoli.
Autor: SEMMELROCKGeometrycznie. Nawierzchnia niczym dywan, na którym ustawiono dom. Ciemne barwy kostek podkreślają świeżą biel ścian, a misterny deseń nawierzchni łagodzi ciężką bryłę budynku.
Autor: SEMMELROCK
Istotny akcent. Na dużej, jednolitej nawierzchni warto dla urozmaicenia zaakcentować miejsca pełniące istotne funkcje. Na pewno takim jest wejście do domu. Tutaj posłużono się szlachetnym materiałem. W jasnoszarej, przypominającej granit kostce betonowej wycięto wzór i wypełniono go kontrastowo zabarwioną kostką bazaltową.
Autor: SEMMELROCKZamiast przewodnika. Interesujące rozwiązanie niepozostawiające żadnych wątpliwości co do tego, w którą stronę mamy się udać, by dotrzeć do drzwi wejściowych. Szczególnie przydatne w sytuacji, gdy dom jest oddalony od furtki.
Autor: DREWBET
Ciepło i przytulnie. Ten nasłoneczniony wgłębnik to idealne miejsce wypoczynku. Nawierzchnię, murki oporowe i schody wykonano z elementów betonowych o ciepłych barwach. Nawet rośliny są dopasowane kolorystycznie.
Autor: EHLWydarte naturze. Idąc ścieżką przyklejoną do budynku, można mieć wrażenie, że wytyczono ją, wycinając fragment zarośniętego ogrodu. Kostki nawierzchni ułożono zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez ścianę domu. Natomiast jej obrzeża ukształtowano tak, by rośliny, gdy urosną, zarastały ścieżkę, biorąc ją w posiadanie.
Autor: EHL
Jak spod prasy. Powierzchnia przy budynku jest na tyle duża, że można było zabawić się na niej wzorem. Rozsypane jak konfetti okręgi zostały ułożone z kostki pochodzącej z jednej kolekcji. Jednak dzięki temu, że ich średnice zróżnicowano, nawierzchnia nie wygląda sztampowo. Przyciąga wzrok, choć jednocześnie nie konkuruje z domem.
Autor: EHL

Nawierzchnie wokół domów jednorodzinnych układa się zazwyczaj z kostki grubości 6 cm. Ścieżki i place wypoczynkowe można układać bez krawężników. Natomiast w miejscach o wzmożonym ruchu samochodów – na podjazdach, wjazdach i miejscach postojowych – krawężniki na obrzeżach nawierzchni są konieczne. Drogi i place, po których będą jeździły samochody ciężarowe, układa się z kostki grubości 8 cm. Na ich obrzeżach koniecznie trzeba ułożyć krawężniki.

Na powierzchni kostek betonowych – przed ułożeniem lub już po nim – może się pojawić biały nalot. Są to wykwity solne – zjawisko naturalne i przejściowe. Woda wnikająca w kostkę rozpuszcza związki wapnia znajdujące się w cemencie użytym do produkcji kostki. Po wyparowaniu powstałego roztworu soli wapń osadza się na powierzchni kostki. Wykwity znikną samoczynnie po roku lub dwóch, a najpóźniej po trzech latach. Pomogą im w tym deszcz, wiatr i codzienna eksploatacja nawierzchni.

Nawierzchnie z kostki brukowej z czasem się brudzą. Szczególnie narażone na zabrudzenia są podjazdy i miejsca postoju samochodów, gdzie łatwo o praktycznie niemożliwe do usunięcia plamy oleju silnikowego i smarów. Dlatego warto zaimpregnować nawierzchnię. Impregnaty utrudniają wnikanie zabrudzeń w kostkę, wzmacniają jej powierzchnię i powodują, że łatwiej się ją czyści. Nawierzchnię należy zaimpregnować tuż po jej ułożeniu. W przeciwnym razie trzeba ją będzie najpierw wyczyścić.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi