Z jakiego materiału powinny byc rynny?


Rynny stalowe nie występują już tylko w tradycyjnej wersji, srebrzystej, z ocynkowanej stali – dziś są powlekane powłoką plastisolu, dzięki temu mają różne kolory i są bardziej wytrzymałe od swych poprzedniczek. Oprócz blachy stalowej do produkcji rynien używa się też blachy aluminiowej, miedzianej i tytanowo-cynkowej. Niedrogie, a przy tym skuteczne, są rynny z utwardzonego polichlorku winylu PCW. Zanim jednak zdecydujemy, jaka rynna ma wisieć pod okapem naszego domu, warto przeanalizować właściwości materiału, z którego jest wykonana. Współczynnik chropowatości – im niższy, tym woda w rynnie płynie szybciej i osadza się w niej mniej zanieczyszczeń. Najniższy mają rynny z PCW – tylko 0,007 mm; najwyższy zaś stalowe – aż 1,5 mm.
Odporność na płowienie – niekorzystne działanie promieni UV najlepiej znoszą rynny miedziane i z tytan-cynku, natomiast najszybciej płowieją rynny plastikowe.
Rozszerzalność – wraz ze wzrostem temperatury poszczególne tworzywa zwiększają swoje wymiary – najmniej stal, a najwięcej PCW. Oznacza to, że błędy popełnione w trakcie montażu mogą spowodować, że rynna będzie się wyginać, a nawet rozszczelniać. Poszczególne materiały, z których wykonane są rynny, różnią się rozszerzalnością – na długości 10 m przy różnicy temperatury 20°C PCW zwiększy swoje wymiary o 16 mm, stal o 2,4 mm, miedź o 3,4 mm, aluminium o 4,2 mm, a blacha tytanowo-cynkowa o 4,4 mm.
Wytrzymałość – największą mają te wykonane z blachy stalowej, a najmniejszą plastikowe.
Trwałość – najdłuższą żywotność mają rynny miedziane – aż 300 lat, mniejszą aluminiowe – około 120 lat. Rynny stalowe powinny bezawaryjnie odprowadzać wodę przez prawie 80 lat. Najmniej trwałe są zaś profile z PCW – po 30-50 latach wymagają wymiany na nowe.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi