Żywopłot z ostów


Widziałem na działce u znajomych ogromną srebrzystą roślinę o ostro ząbkowanych liściach. Wygląda bardzo oryginalnie – jak wielki oset. Chciałbym wykorzystać ją na nietypowy żywopłot, oddzielający mały warzywnik od reszty działki, ale nie wiem, czy się do tego nadaje.

Ta oryginalnie wyglądająca roślina to popłoch pospolity. Jest dwuletnią rośliną z rodziny złożonych. Nie jest wymagająca – rośnie nawet na rumowiskach, w rowach i przydrożach. Ma sztywną wzniesioną łodygę, w górnej części rozgałęzioną, owłosioną i pokrytą kolczastymi wyrostkami przypominającymi skrzydełka. Eliptyczne liście także są kolczaste. W lipcu i sierpniu na wierzchołkach powstają koszyczki kwiatowe średnicy do 6 cm, o kolczastych odstających łuskach okrywy. Wystające z okrywy kwiaty są jasnopurpurowe.W zestawieniu ze srebrzystymi liśćmi wyglądają bardzo efektownie.
W dobrych warunkach popłoch osiąga wysokość ponad 2 m. Wykorzystywany jest w zielarstwie, ale nieumiejętnie zastosowany może zaszkodzić, ponieważ ma właściwości trujące.
Z tej rośliny można stworzyć efektowny żywopłot, ale wymaga to nieco wysiłku. Ponieważ jest to roślina dwuletnia, w pierwszym roku tworzy jedynie rozetkę liści, a dopiero w drugim wyrasta wyniosła, rozgałęziona łodyga. Jeden sposób założenia żywopłotuto wysianie nasion (należy je zebrać z roślin, kiedy są w pełni dojrzałe, czyli gdy łatwo się osypują) i usunięcie w pierwszym roku części młodych siewek, tak aby pozostałe rosły w odstępach 60-70 cm. Trudniejsze jest przesadzenie młodych roślin z innego stanowiska, bo źle to znoszą, ale można spróbować, najlepiej wykopując je z bryłą ziemi.
Jest jedna istotna właściwość popłochu, o której nie można zapominać, wprowadzając go do ogrodu: łatwo się rozsiewa i w ciągu kilku lat może stać się utrapionym chwastem.
Aby do tego nie dopuścić, trzeba usuwać kwiaty natychmiast po zwiędnięciu purpurowych płatków, jeszcze zanim powstaną nasiona. Taki żywopłot będzie cieszył przez jeden sezon wegetacyjny. Z kolejną wiosną trzeba zacząć od nowa.

Posadzone rzędem popłochy tworzą kolczastą przesłonę.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi