Żywopłot z ostów
W dobrych warunkach popłoch osiąga wysokość ponad 2 m. Wykorzystywany jest w zielarstwie, ale nieumiejętnie zastosowany może zaszkodzić, ponieważ ma właściwości trujące.
Z tej rośliny można stworzyć efektowny żywopłot, ale wymaga to nieco wysiłku. Ponieważ jest to roślina dwuletnia, w pierwszym roku tworzy jedynie rozetkę liści, a dopiero w drugim wyrasta wyniosła, rozgałęziona łodyga. Jeden sposób założenia żywopłotuto wysianie nasion (należy je zebrać z roślin, kiedy są w pełni dojrzałe, czyli gdy łatwo się osypują) i usunięcie w pierwszym roku części młodych siewek, tak aby pozostałe rosły w odstępach 60-70 cm. Trudniejsze jest przesadzenie młodych roślin z innego stanowiska, bo źle to znoszą, ale można spróbować, najlepiej wykopując je z bryłą ziemi.
Jest jedna istotna właściwość popłochu, o której nie można zapominać, wprowadzając go do ogrodu: łatwo się rozsiewa i w ciągu kilku lat może stać się utrapionym chwastem.
Aby do tego nie dopuścić, trzeba usuwać kwiaty natychmiast po zwiędnięciu purpurowych płatków, jeszcze zanim powstaną nasiona. Taki żywopłot będzie cieszył przez jeden sezon wegetacyjny. Z kolejną wiosną trzeba zacząć od nowa.
![]() |
Posadzone rzędem popłochy tworzą kolczastą przesłonę. |