Ładnie, ale czy wygodnie? Uwaga na błędy

Oglądając projekty domów, sprawdzajmy, czy efektowny, reprezentacyjny układ pomieszczeń nie kryje błędów funkcjonalnych.

W nowych projektach domów pojawia się czasem ściśle symetryczny układ pomieszczeń. Oś symetrii domu jest podkreślona zarówno w elewacjach, jak i we wnętrzu – w centrum znajdują się reprezentacyjne pomieszczenia: hol, pokój dzienny czy salon, często z wyjściem na taras i ogród. Zdarza się, że cały układ funkcjonalny domu jest podporządkowany tej zasadzie kompozycyjnej. Kompozycja osiowa ma bogatą tradycję – widoczną w układach zarówno pałaców, jak małych dworków.
Na wprost wejścia, podkreślonego gankiem lub kolumnadą, w środkowej części domu znajdowały się powiązane ze sobą główne pokoje – wielka sień, reprezentacyjne schody, sala balowa. Przedłużeniem osi był często specjalnie kształtowany ogród, daleka perspektywa, widok z okna.
Kompozycja osiowa była od wieków sposobem na uzyskanie efektu reprezentacyjnego. Jednak dzisiaj potrzeby życiowe są na tyle odmienne, że nie da się tego tradycyjnego wzoru zastosować bez modyfikacji.

Plan podporządkowany symetrycznej kompozycji. Ładnie, ale...Parterowy dom jednorodzinny o powierzchni 140 m2, wariant I.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka Sternicka

Do domu wchodzi się przez przedsionek do dużego holu, powiązanego z pokojem ogólnym. Pokój ogólny – główne pomieszczenie w centrum domu – jest atrakcyjny przestrzennie, szeroko otwarty na pomieszczenia sąsiednie: kuchnię z jadalnią i gabinet. Umieszczony w centrum kominek zaznacza granicę między przestrzenią holu i pokoju. Dwie sypialnie umieszczone są od frontu, po obu stronach wejścia. Podstawowa wada tego rozwiązania polega na tym, że pokój ogólny jest jednocześnie przestrzenią komunikacyjną. Kuchnia jest oddalona od wejścia i nie ma do niej innego dojścia jak przez pokój. Usytuowanie łazienek nie pozwala dyskretnie z nich korzystać. Osoba wychodząca z sypialni do łazienki jest widziana z holu i z pokoju.

Po wprowadzeniu zmian. Ta sama kompozycja – większa wygoda

Parterowy dom jednorodzinny o powierzchni 140 m2, wariant II.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka Sternicka

Zasada kompozycji osiowej ogólnego układu przestrzennego domu została utrzymana, ale plan dostosowano do wymagań użytkowych współczesnego mieszkania.
Kuchnia i gabinet zostały przeniesione do części frontowej, a sypialnie umieszczone w głębi, po obu stronach pokoju ogólnego. Po zmniejszeniu łazienek otrzymano dodatkowe przejścia. Dzięki temu łazienki są bliżej wejścia do sypialni i korzystanie z nich jest wygodniejsze. Wejścia do kuchni i gabinetu umieszczone zostały bliżej przedsionka. Dłuższa jest droga z kuchni do pokoju, ale pokój ogólny przestał być przechodni, może więc być naprawdę wygodnym miejscem wypoczynku. Przy kuchni znalazło się miejsce na spiżarnię. Dodatkową korzyścią jest urządzenie wejścia do gabinetu z przedsionka – pozwala to rozdzielić wejście domowników i osób obcych. W razie potrzeby można także przeznaczyć całe jedno skrzydło domu na biuro lub wygodny gabinet z poczekalnią.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi