Łazienka bez barier. DOM BEZ BARIER

Przedstawiamy dwie łazienki zaprojektowane i w pełni wyposażone z myślą o osobach poruszających się na wózku.

Łazienka z natryskiem

Wymiary pomieszczenia (220 x 260 cm) pozwalają na wyposażenie łazienki w sedes, umywalkę, natrysk oraz na zapewnienie odpowiedniej przestrzeni manewrowej umożliwiającej wygodny podjazd wózkiem inwalidzkim do wszystkich urządzeń.
Natrysk znajduje się w rogu pomieszczenia. Nie jest wydzielony, aby nie utrudniać dojazdu wózkiem. Podłoga natrysku jest na poziomie posadzki, dzięki temu może być jednocześnie częścią pola manewrowego dla wózka.
Częściową osłonę natrysku stanowią dwie ściany łazienki. Są one dogodnym miejscem do montażu koniecznego wyposażenia (krzesełko prysznicowe na jednej ścianie, pozioma poręcz na drugiej). Przestrzeń natrysku można zasłonić parawanem lub zasłonką prysznicową. Przy sedesie zapewniono odpowiednie miejsce na dojazd z przodu i boku (w zależności od sposobu przesiadania się danej osoby). Zainstalowano też poręcz w kształcie litery L oraz uchwyt uchylny do opierania się przy siedzeniu, umieszczony na tej samej wysokości co poręcz.
Po obu bokach umywalki jest miejsce na szafkę i pralkę. Wszystkie urządzenia ustawione są na cofniętym podwyższeniu, ułatwiającym podjazd wózkiem i obsługę. Grzejnik drabinkowy umieszczono we wnęce podokiennej, dzięki temu nie jest on narażony na uderzenia wózka.

Odpływ wody wykonano w poziomie posadzki ze spadkiem 1% w kierunku kratki ściekowej. Korzystanie z natrysku ułatwia krzesełko zamontowane na ścianie na wysokości siedziska wózka (45-53 cm od poziomu podłogi) i w odległości 15-20 cm od krawędzi bocznej krzesełka do poręczy. Poręcz pozioma na wysokości 75-85 cm pozwala na oparcie się ramieniem w pozycji siedzącej. Rolę uchwytu pionowego, który pomaga przy wstawaniu, może pełnić drążek prysznicowy.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiPrzestrzeń między urządzeniami sanitarnymi powinna umożliwić swobodny obrót wózkiem inwalidzkim. Tylko wtedy osoba niepełnosprawna będzie miała swobodny dostęp do wszystkich urządzeń sanitarnych.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Podwieszana miska ustępowa jest praktyczna, ponieważ można ją umieścić na wysokości siedziska wózka (45-53 cm). Nie jest narażona na obicie wózkiem, a ułatwia podjazd i utrzymanie podłogi w czystości.
Autor: Krzysztof ZasuwikSpecjalnie wyprofilowaną umywalkę należy umieścić tak, aby pozostała wolna przestrzeń na podjazd wózkiem (min. 67-70 cm do spodu umywalki). Wolna przestrzeń szerokości 20 cm z obu stron umywalki pozwala na wygodne mycie lub drobne pranie.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Szafki powinny znaleźć się w strefie zasięgu rąk danej osoby: nie niżej niż 40 cm i nie wyżej niż 150 cm. Najlepiej, aby były zamykane za pomocą rozsuwanych drzwiczek, żaluzji lub rolet.
Autor: Krzysztof Zasuwik

W aranżacji łazienki z natryskiem wykorzystano produkty firm: Sanitec KoŁo (miska ustępowa wisząca  370 zł, umywalka 195 zł); CELMAC (deska sedesowa typu bidetowego 200 zł); Geberit (spłuczka naścienna pneumatyczna 120 zł); Kalmar (grzejnik 323 zł); Oras (bateria prysznicowa 330 zł, uchwyt do prysznica 152 zł, rączka prysznicowa typu bidetta 85 zł); Gramed (krzesełko uchylne 200 zł, uchwyty: prosty przy krzesełku 35 zł, ruchomy przy krzesełku 120 zł, kątowy 60 zł); TUBĄDZIN (terakota antypoślizgowa 22 zł m2).

Łazienka bez barier, to znaczy jaka?


- Łazienka powinna być usytuowana w miejscu łatwo dostępnym. Najlepiej, jeśli sąsiaduje z sypialnią osoby niepełnosprawnej. Wygodne jest połączenie łazienki z toaletą.
- Wielkość łazienki musi zapewnić pozostawienie przestrzeni manewrowej o wymiarach co najmniej 150 x 150 cm. Miejsce na swobodne manewrowanie wózkiem powinno być też przed wejściem do łazienki.
- Drzwi nie mogą mieć progów, muszą się otwierać na zewnątrz pomieszczenia i mieć szerokość co najmniej 0,8 m w świetle ościeżnicy. Można też stosować drzwi przesuwne o takiej samej szerokości.
- Urządzenia muszą być dobrane do potrzeb osoby niepełnosprawnej, odpowiednio umieszczone i wyposażone w uchwyty ułatwiające korzystanie z nich.
- Podłoga powinna być wykonana z materiałów antypoślizgowych, ściany zaś łatwo zmywalne i nienasiąkliwe.

Łazienka z wanną

Wielkość pomieszczenia (260 x 290 cm) pozwala na umieszczenie w łazience wanny. Zajmuje ona całą szerokość wnęki. Aby zapewnić swobodny podjazd na całej długości wanny, przewidziano przy niej wolną przestrzeń do manewrowania wózkiem.
Wybór wanny zależy od rodzaju dysfunkcji i potrzeb innych domowników. Przy braku kończyn dolnych wygodniejsze mogą być wanny krótkie, przy usztywnieniach kręgosłupa – długie.
Wannę uzupełniono deską, na której można usiąść i wygodnie się umyć, oraz poręczami i uchwytami ułatwiającymi wchodzenie i wychodzenie z wanny. Dzięki sąsiedztwu wanny i sedesu bateria wannowa, wyposażona w specjalną końcówkę sterującą przepływ wody, może być użyta jako bidetowa – wystarczy przy misce ustępowej zaczepić na ścianie dodatkowy uchwyt na słuchawkę prysznica.
Do podwieszanego sedesu można podjechać z przodu i z boku. Wolna przestrzeń między sedesem i wanną zapewnia wygodny dostęp do obu urządzeń, w przypadku gdy konieczna jest pomoc drugiej osoby. Przy sedesie zamontowany jest pojedynczy uchwyt uchylny – ze względu na pozostawienie dostępu do wanny i WC dla osoby pomagającej.
Umywalkę umieszczono tuż przy wejściu. Na tej samej ścianie ustawiono szafkę i pralkę. Wolna przestrzeń szerokości 90 cm między sedesem a pralką pozwala na podjazd i obsługę pralki, a także dostęp z boku do miski ustępowej. Zamiast pralki i szafki w rogu pomieszczenia można zainstalować natrysk.


Krawędź wanny i sedesu powinna znajdować się na tej samej wysokości co siedzisko wózka (45-53 cm), ułatwia to bowiem przesiadanie się. Poręcz przy dłuższym boku wanny w kształcie litery L pozwala na utrzymanie pozycji pionowej podczas siedzenia i pomaga przy wstawaniu. Druga poręcz pozioma umieszczona obok i wyżej pomoże w czasie wychodzenia z wanny.
Autor: Krzysztof Zasuwik

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiPoręcze pomogą przy wchodzeniu i wychodzeniu z wanny. Bateria wannowa powinna być umieszczona miedzy 1/3 a 1/2 długości wanny – w strefie dogodnej manipulacji.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Podcięcie w obudowie wanny (głębokości 10-15 cm) umożliwia bliższy podjazd i ułatwia przesiadanie się z wózka do wanny.
Autor: Krzysztof ZasuwikSpecjalny przycisk spłukiwania wody zainstalowany jest na wygodnej wysokości. Specjalna nakładka umożliwia podwyższenie wysokości sedesu. Można ją zdejmować. Jest to wygodne rozwiązanie, gdy z łazienki korzystają również osoby sprawne.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Pralkę i szafkę ustawiono na podwyższeniu, dzięki czemu otwór w pralce i szuflady są w zasięgu osoby siedzącej na wózku. Przed pralką i szafką zapewniono powierzchnię manewrową (minimum 90 x 120 cm).
Autor: Krzysztof Zasuwik

W aranżacji łazienki z wanną wykorzystano produkty firm: Sanitec Koło (wanna 795 zł, umywalka 195 zł, miska ustępowa wisząca  320 zł, deska sedesowa 170 zł), Oras (bateria wannowa termostatyczna 658 zł, bateria umywalkowa 382 zł, wąż natryskowy 40 zł), Gramed (uchwyty: prysznicowy kątowy 68 zł, prosty umywalkowy 35 zł, prosty 27 zł, ruchomy 120 zł, umywalkowy nieruchomy 100 zł, ławeczka nakładana na wannę 110 zł), Geberit (pneumatyczny przycisk spłukiwania wody 120 zł).

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi