Łazienka na poddaszu


Łazienka na poddaszu może mieć niepowtarzalny klimat. Najważniejsze jednak, żeby była wygodna.


Użytkowe poddasze to najczęściej prywatna strefa domu przeznaczona przede wszystkim na sypialnie. Na łazienki często zostaje mało miejsca. Tymczasem łazienkę pod skosami trudniej urządzić niż sypialnię. W sypialni łóżko uda się korzystnie ustawić choćby po kilku próbach. Urządzenie łazienki zaś trudno zmienić. Decydujemy się na nie, instalując wannę, umywalkę, sedes, kabinę natryskową. Skosy zwykle w tym przeszkadzają i aranżację łazienki trzeba do nich dostosować.

Wysoko czy nisko?

Oglądając plany domu, trudno się zorientować, czy łazienkę na poddaszu uda się wygodnie urządzić. W zestawieniach wielkości pomieszczeń załączanych do projektów często podawana jest tylko powierzchnia podłogi. Na planach linią przerywaną zaznaczona jest czasem granica wysokości 190 cm – wtedy wiemy, w którym miejscu będzie można stanąć, jaką powierzchnię zajmują niższe fragmenty wnętrza pod skośnym sufitem. Nie zawsze jednak jest to wyraźnie pokazane. Nie dajmy się zwieść, oglądając tylko rzut poddasza. Najwięcej o możliwości aranżacji łazienki powiedzą nam przekroje.

Każde z urządzeń instalowanych w łazience wymaga innej wysokości mocowania i odpowiedniej przestrzeni umożliwiającej swobodne korzystanie z niego. Należy o tym pamiętać, urządzając przestrzeń pod skosami.Ścianka kolankowa ma około 20 cm – skośny sufit dochodzi niemal do podłogi. Stosunkowo duża powierzchnia tej niewielkiej łazienki jest nie do wykorzystania.
Autor: Andrzej Szandomirski
Ścianka kolankowa ma około 70 cm – można na niej zainstalować grzejnik (przydatny pod oknem połaciowym). Miejsce pod skosami jest częściowo wykorzystane na szafki i schowki.
Autor: Andrzej Szandomirski
Ścianka kolankowa ma około 80 cm – pod skosem umieszczono narożną wannę odsuniętą mniej więcej 20 cm od ścianki. Do wanny wchodzi się w wyższym miejscu łazienki.
Autor: Daniel RumiancewŚcianka ponad 100-centymetrowa – wanna może do niej przylegać dłuższym bokiem. Korzystanie z niej ułatwia duży kąt nachylenia dachu.
Autor: Hanna Długosz
Przy niskiej ściance kolankowej nawet sedes i bidet lepiej umieszczać przy ścianie prostopadłej do skosu – wygodniej będzie wtedy z nich korzystać.
Autor: Michał Glinicki
Jeśli zrezygnujemy ze standardowej kabiny, natrysk będziemy mogli umieścić pod skośnym sufitem.
Autor: Aleksander RutkowskiŚcianka kolankowa ma około 100 cm – miejsce pod skosami wykorzystane na niskie półki, do których mamy łatwy dostęp. Szeroka ława może być siedziskiem dla dzieci.
Autor: Andrzej Szandomirski
Umywalkę najlepiej zamontować w wyższej części łazienki. Dzięki temu można swobodnie przy niej stanąć i korzystać z lustra.
Autor: Piotr Mastalerz
Sedes przy ściance instalacyjnej wysuniętej do środka łazienki.
Autor: Piotr Mastalerz

Wstań, unieś głowę!

Wanna. Bez nóżek ma wysokość 40-50 cm. Postawiona na nóżkach albo na obudowie ma 55-60 cm. Wyższe są wanny z hydromasażem – do 67 cm.

Człowiek siedzący w wannie ma czubek głowy na wysokości 95-110 cm. Zatem w co najmniej takiej odległości od poziomu posadzki powinien być skośny sufit w najniższym miejscu nad wanną.Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Koniecznie musimy mieć swobodę ruchów nad krawędzią wanny, aby bez kłopotu do niej wchodzić. Wygodny dostęp do wanny jest szczególnie potrzebny w łazienkach, z których korzystają małe dzieci.

Przed wanną powinniśmy mieć około 70 x 100 cm  wolnej powierzchni. Potrzebujemy tam co najmniej 2 m wysokości, aby swobodnie stanąć obok wanny, i co najmniej 2,20 m, aby wytrzeć ręcznikiem głowę.Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Natrysk. Kabina prysznicowa wymaga wysokiej przestrzeni. Najmniejsze mają wymiary 80 x 80 cm, wygodniejsze są te wielkości 90 x 90 cm (mniej miejsca zajmują półokrągłe kabiny narożne). Przed kabiną potrzebna jest jeszcze wolna powierzchnia około 90 x 100 cm. Tyle musi być w łazience miejsca tam, gdzie sufit jest na wysokości 2,10 m. Najczęściej więc natrysk znajduje się najdalej ścianki kolankowej, często w pobliżu drzwi do łazienki (2,10 m).


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Umywalka. Górna krawędź umywalki jest na wysokości 85 cm od poziomu podłogi. Chociaż ścianka tej wysokości wystarczy, aby wisiała przy niej umywalka, wygodniej jednak, gdy jest wyższa. Dopiero jednak ściana wysokości 190 cm pozwala na powieszenie nad umywalką lustra. Umieszczając umywalkę pod skosem, rezygnujemy więc z przeglądania się podczas mycia. Przed umywalką potrzebna jest przestrzeń wysokości 2 m. Nad samą krawędzią umywalki może być trochę niżej, bo korzystając z niej, pochylamy się.Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Sedes, bidet. Stojące wraz ze spłuczkami mają wysokość 80 cm. Wysokość wiszących to wraz ze stelażem około 130 cm. Tej wysokości musi być ścianka, przy której są instalowane. Górne krawędzie misek są na wysokości 40 cm od poziomu podłogi. Siedzący człowiek ma wysokość 130 cm. Gdy wstaje, powinien mieć sufit na wysokości 2 m nad powierzchnią wielkości co najmniej 60 x 80 cm.


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Pralka. Typowa pralka ma wysokość 85 cm. Korzystanie z tego urządzenia nie wymaga ciągłej pozycji pionowej. Schylając się i wkładając pranie, potrzebujemy przed nią, czyli w odległości 60 cm od ścianki, przy której stoi, co najmniej 150 cm wysokości. W miejscu, w którym się prostujemy, łazienka musi mieć wysokość 2 m.


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

*wszystkie wymiary podano w cm

Skos skosowi nierówny

Wnętrza na poddaszach są różne. Przy dachu dwuspadowym  w pomieszczeniu jest zazwyczaj jeden spadek, przy dachu czterospadowym mogą być dwa. Najwyżej jest pod dachem  mansardowym.
Na możliwość urządzenia łazienki pod skosami ma wpływ wysokość ścianki kolankowej. Z punktu widzenia funkcjonalności im wyższa, tym lepiej. O wygodzie użyt-kowania decyduje również kąt nachylenia dachu. Im większy, tym bliżej ścianki robi się wyżej. Jeśli na przykład kąt nachylenia dachu wynosi 45° (czyli inaczej mówiąc, dach ma spadek 100%), a ścianka kolankowa ma wysokość 95 cm, sufit osiąga wysokość 190 cm w odległości 95 cm od ścianki.
Natomiast jeżeli dach jest bardziej płaski i kąt jego nachylenia wynosi 30° (czyli spadek 60%) niskiej przestrzeni pod skosami będzie więcej. Granica wysokości 190 cm będzie wtedy przebiegała w odległości 165 cm od ścianki kolankowej.

Jeśli ścianka kolankowa ma co najmniej 1 m. Czy jest to ścianka konstrukcyjna, na której wspiera się dach, czy wewnętrzna ścianka, która oddziela zbyt niską przestrzeń pod dachem, chodzi o najniższą ścianę w łazience. Jeśli ma wysokość 110 cm, można zamocować przy niej stojący sedes lub bidet. Można też przysunąć wannę krótszym bokiem. Ustawienie jej wzdłuż takiej ścianki też jest możliwe, ale wtedy kąt nachylenia dachu powinien mieć 45°, a szerokość wanny minimum 100 cm. Węższą trzeba będzie od ścianki odsunąć. Wanna narożna (na przykład o wymiarach 99 x 140 cm) może być w tym wypadku lepszym rozwiązaniem, bo nie korzysta się z niej, siedząc równolegle do ścianki, tylko pod kątem. Nie próbujmy montować umywalki pod skosem przy ściance niższej niż 145 cm.

Jeśli ścianka kolankowa ma mniej niż 1 m. Urządzenia powinny być montowane w odpowiedniej odległości od ścianki kolankowej, by można było z nich swobodnie skorzystać. Na przykład przy ściance wysokości 95 cm i nachyleniu dachu o kącie 45° wannę szerokości 70 cm musimy odsunąć od ścianki o 35 cm, a przy nachyleniu dachu o kącie 30° – aż o 105 cm.
Urządzenia instalowane w wyższych miejscach nie powinny utrudniać dostępu do niskich kątów za nimi. Niską przestrzeń zazwyczaj zabudowuje się schowkami, umieszcza się tam grzejnik lub szafki na kółkach, które łatwo wysunąć na środek łazienki.

W dużych łazienkach. Jeżeli mamy do dyspozycji większą przestrzeń, możemy projektować w łazience dodatkowe ścianki, do których mocujemy urządzenia  na wygodnych dla nas wysokościach. Ścianki te mogą być odsunięte od ścianki kolankowej, tworząc tak zwane wyspy, często w najwyższych miejscach łazienki. Skosy zabudowuje się, tworząc schowki i półki we wnękach.


Kiedy ścianka jest niska, wannę trzeba od niej odsunąć. Jej obudowa może tworzyć półkę na kosmetyki.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Ustawienie wanny prostopadle umożliwia wygodniejszy dostęp i większy komfort korzystania z niej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiWysoka ścianka pozwala wygodnie urządzić łazienkę nawet przy dwóch spadkach dachu.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Miska ustępowa stojąca umieszczona pod skosem, przy ściance o wysokości 110 cm.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiJeśli ścianka kolankowa jest niska, przestrzeń pod skosem można zabudować, a podwieszony sedes zamontować przy nowej ściance wewnętrznej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi