Bez korytarza, czyli pokój za pokojem


Jeśli trzy pomieszczenia są połączone, jedno z nich ma charakter przechodni. Oprócz pełnienia swoich głównych funkcji służy także komunikacji. Czy zawsze trzeba tego unikać? Jakie pomieszczenia w domu mogą być przechodnie? Którym to służy?

Dobre mieszkanie w bloku było „rozkładowe” – do wszystkich pomieszczeń były wejścia z przedpokoju. W M3 była to niewątpliwie zaleta. Jednak w domu jednorodzinnym ta zasada ścisłego rozdzielenia komunikacji od pomieszczeń mieszkalnych wcale nie musi obowiązywać. Dom ma większą powierzchnię niż M3, a jego mieszkańcy – większe potrzeby. We współczesnych projektach domów można zauważyć rozwiązania, które są w gruncie rzeczy powrotem do dawnych planów: z pokojami przechodnimi, amfiladami i alkowami. W wielu wypadkach sposób powiązania pomieszczeń w ciągi i łączenie ich bezpośrednio, z pominięciem rozdzielającego korytarza czy przedsionka, przynosi dobre efekty.

Kuchnia – jadalnia – salon

Łączenie ich jest dobrym sposobem na powiększenie części dziennej domu. Umożliwia także kontakt między domownikami, którzy przebywają w sąsiadujących pomieszczeniach zajęci różnymi czynnościami. Kolejność pomieszczeń nie jest oczywiście przypadkowa. To jadalnia powinna znajdować się pomiędzy kuchnią a pokojem dziennym. Bezpośrednie sąsiedztwo kuchni ułatwia podawanie potraw na stół. Po posiłku przechodzimy do pokoju dziennego, aby porozmawiać lub posiedzieć przy kominku. Można powiedzieć, że takie powiązanie pomieszczeń dziennych jest zgodne z codzienną sekwencją wydarzeń domowego życia. Przechodni charakter jadalni czyni z niej żywe miejsce domu.

Pomieszczenia części dziennej domu uszeregowane w funkcjonalnym porządku: kuchnia, jadalnia, pokój dzienny. Widok z pokoju dziennego.
Autor: Andrzej Szandomirski

Jadalnia – pokój dzienny – gabinet lub biblioteka

W dużym domu te połączone pomieszczenia mogą tworzyć strefę reprezentacyjną i oficjalną. Zestawienie pomieszczeń jedno za drugim może być bardzo efektowne. Po otwarciu wszystkich drzwi powstaje niezwykle atrakcyjna przestrzeń, zwłaszcza jeśli wnętrza powiązane są amfiladowo, czyli przejścia między nimi znajdują się na tej samej osi. To bardzo reprezentacyjne rozwiązanie, przypominające dawne pałacowe wnętrza.
Czasem, zamiast budować ogromny salon, który potem trudno zaaranżować, lepiej podzielić przestrzeń na mniejsze, powiązane pomieszczenia. Pokój kominkowy czy gabinet mogą być aneksami znajdującego się w środku pokoju dziennego. Ten zaś staje się wtedy głównym miejscem domu, w którym wszyscy się spotykają. Znajdujące się za nim pomieszczenia są bardziej przytulne, sprzyjające skupieniu, pracy czy lekturze. Jednocześnie można otwierać je na pokój dzienny, aby powiększyć wspólną przestrzeń. Taki układ ma swój urok. Wprawdzie nie skorzysta się z biblioteki, nie wchodząc do pokoju dziennego, ale dzięki temu to pomieszczenie nabiera szczególnego, prywatno-rodzinnego charakteru.


Najprzyjemniejsze w łączonych pokojach jest to, że można je otwierać.
Autor: Piotr Antonów
W tym domu zostały połączone amfiladowo: jadalnia, salon i gabinet pana domu. Rozsuwane drzwi pozwalają na szybkie zmiany „scenografii”.
Autor: Hanna Długosz

Pokoje dzieci i bawialnia

Kiedy dzieci są małe, potrzebują jak największej wspólnej przestrzeni. Gdy podrosną, pragną wprawdzie więcej prywatności, ale wcale nie mniej przestrzeni na wspólne zabawy i przyjęcia z udziałem przyjaciół. Wymarzonym królestwem zgodnego rodzeństwa są sypialnie połączone wspólnym pokojem do zabawy. Taka bawialnia z czasem może stać się na przykład wspólnym pokojem komputerowym nastolatków.

Powrót alkowy. Obszerna przestrzeń dla dzieci podzielona na część do zabawy i położoną w głębi sypialnię.
Autor: Andrzej Szandomirski

Sypialnia – garderoba – łazienka

Tym pomieszczeniom także nie przeszkadza, jeśli są powiązane jedno za drugim. Tworzą razem prywatny apartament państwa domu z łazienką i garderobą, tylko do ich dyspozycji. Najkorzystniej jest, gdy garderoba jest przechodnia i prowadzi do łazienki. Dzięki temu w sypialni nie musi być dwojga dodatkowych drzwi; wystarczą jedne – te do garderoby. Ubieramy się po drodze do łazienki i z łazienki do sypialni. Czy to nie wygodne? Dodatkowa korzyść polega na tym, że znajdująca się za garderobą łazienka nie sąsiaduje bezpośrednio z sypialnią. Garderoba tłumi odgłosy kąpieli.

Bez garderoby trudno się obyć, ale nie spędza się w niej wiele czasu. To pomieszczenie, któremu szczególnie dobrze służy przechodni charakter.
Autor: Michał Glinicki , Jacek Kucharczyk

Pomieszczenia gospodarcze
Pomieszczenia gospodarcze w domu mogą ze sobą sąsiadować. Często przemawia za tym potrzeba, aby gospodarcze zaplecze tworzyło zwarty zespół pomieszczeń. Wtedy łatwiej je umieścić w najmniej atrakcyjnej części działki, na przykład przy północnej ścianie domu lub przy garażu. Powiązanie różnych schowków jednego za drugim pozwala na zaoszczędzenie miejsca. Lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie pralni za kotłownią niż budowanie korytarza z osobnymi drzwiami prowadzącymi do tych pomieszczeń. Przechodzenie do pralni przez kotłownię lub ze schowka do spiżarni raczej nie będzie przeszkadzało domownikom. Ostatnio popularnym rozwiązaniem jest wykorzystywanie przechodniego pomieszczenia gospodarczego jako łącznika pomiędzy garażem a domem.


Wygodne rozwiązanie: garderoba po drodze do pralni.
Autor: Hanna Długosz
Pralnia za kotłownią.
Autor: Andrzej Szandomirski

Pokój za pokojem
Ten sposób łączenia pomieszczeń jest charakterystyczny dla dawnych domów. Zarówno wiejskie chałupy, jak i bogate wille były najczęściej „nierozkładowe”. Może właśnie dlatego tradycyjne wnętrza mają nieodparty urok, że ich układ nie jest od razu jasny i oczywisty? Nie wystarczy policzyć drzwi w holu – tu łazienka, tam kuchnia, dwie lub trzy sypialnie. Wkraczanie do domu bywa przygodą – nie wiadomo, co kryje się w głębi mieszkania. Dzisiaj pośrednie łączenie pomieszczeń jest cechą swobody projektowania, na którą można pozwolić sobie w większych domach. Jeśli przestrzeń budynku jest funkcjonalnie podzielona i łatwo określić, gdzie jest część reprezentacyjna, a gdzie gospodarcza, gdzie kończy się panowanie dzieci, a zaczyna domena rodziców, to wewnątrz tych stref można sobie pozwolić na indywidualne rozwiązania.

Bezpieczne związki


Połączone pomieszczenia: kuchnia, jadalnia i pokój dzienny. Jadalnia znajduje się w środku, nie ma do niej innego wejścia niż przez kuchnię bądź salon. I tak właśnie jest wygodnie. Z jednej strony wnosi się przygotowane w kuchni posiłki, z drugiej – goście zebrani w salonie wchodzą, aby zająć miejsca za stołem (Murator D26 – Rodzinny, parter).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
W tym domu część dzienna powiększona jest o gabinet lub bibliotekę. Ponieważ z tego pomieszczenia korzystają wszyscy domownicy, nikomu nie przeszkadza, że wchodzi się do niego przez pokój dzienny lub jadalnię. Zamknięte – może być miejscem spokojnej lektury czy pracy albo pokojem telewizyjnym, otwarte – powiększy w widoczny sposób i urozmaici wspólną przestrzeń (Murator D23 – Z wykuszami – typ I, parter).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiJeśli fragment wspólnego holu oddamy dzieciom, jasne pomieszczenie pomiędzy sypialniami stanie się ulubionym miejscem ich wspólnych zabaw (Murator D37 – Dom z piętrem).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Domena państwa domu: sypialnia, garderoba i łazienka. Najwygodniej łączyć te pomieszczenia tak, aby garderoba znajdowała się pomiędzy sypialnią a łazienką (Murator D14 – Rozłożysty).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiJeśli w domu są dwa pomieszczenia gospodarcze, mogą być połączone. W pomieszczeniu przechodnim może się znaleźć na przykład pralnia, w następnym – schowek. W tym domu pomieszczenia gospodarcze stanowią zaplecze kuchni. Dzięki temu, że są bezpośrednio połączone, udało się oszczędzić miejsce na komunikację (Murator D07 – Praktyczny).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Pomieszczenie gospodarcze na drodze między garażem a kuchnią to sposób na niebezpośrednie a wygodne połączenie garażu z domem. W schowku po drodze można zostawić większe zakupy albo położyć paczki, które trzeba wywieźć z domu samochodem. Tędy można też wynieść śmieci. To wygodne wejście gospodarcze oddzielone od głównych drzwi do domu (Murator D08 – Przestronny).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Jakich pomieszczeń nie należy łączyć bezpośrednio
1) Źle jest, jeśli jedyna droga do kuchni prowadzi przez pokój. Łącząc kuchnię z pokojem dziennym, pamiętajmy o tym, że to kuchnia, a nie pokój, powinna być przechodnia. Należy dążyć do tego, aby kuchnia miała wejście z holu lub korytarza.
2) Żadna sypialnia nie powinna być przechodnia, chyba że pomieszczenie znajdujące się za nią będzie należało tylko do jej użytkownika.
3) Sytuowanie łazienki między pomieszczeniami tak, że można do niej wejść z dwóch sypialni, jest dyskusyjne. Na pewno nie można go polecać wszystkim.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi