Bez kurzu i hałasu. Centralne odkurzanie

Są kraje, w których centralne odkurzanie od lat jest standardowym wyposażeniem domu - jak bieżąca woda czy kanalizacja. Również w Polsce właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej instalują centralny odkurzacz. Dlaczego? Bo to skuteczny, cichy i wygodny sposób na utrzymanie czystości w domu.

System centralnego odkurzania można porównać do instalacji centralnego ogrzewania. Oba systemy są podobnie zbudowane, choć oczywiście pełnią całkiem różne funkcje.
Instalacja centralnego odkurzania składa się z:
- centralnej jednostki ssącej - to coś jak kocioł w instalacji centralnego ogrzewania;
- przewodów - ich odpowiednikami w instalacji grzewczej są rury;
- gniazd ssących - ich odpowiednikami w instalacji c.o. są na przykład grzejniki;
a także z:
- elastycznego węża,
- ssawek i szczotek o różnym przeznaczeniu.

Nie tylko w nowym domu

Odkurzacz centralny można zainstalować zarówno w domu nowo budowanym, jak i istniejącym. Oczywiście, gdy dom się dopiero buduje, prace instalacyjne są znacznie łatwiejsze i mniej kosztowne.
Na podstawie instrukcji producenta instalacje centralnego odkurzania wykona z łatwością każdy instalator. Można również wykonać ją samodzielnie, jeśli tylko ma się odrobinę chęci i zdolności do majsterkowania.Jednostkę centralną instaluje się w oddzielnym pomieszczeniu (na przykład w piwnicy, garażu lub pomieszczeniu gospodarczym)...
Autor: Krzysztof Zasuwik
... i łączy z gniazdami ssącymi siecią przewodów ukrytych w ścianach i stropach.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Aby włączyć odkurzacz centralny, wystarczy zazwyczaj włożyć końcówkę węża do gniazda ssącego.
Autor: SMART

Mniej kurzu...

We wnętrzu domu powietrze nie może się samo oczyszczać, tak jak dzięki rosie, opadom deszczu i roślinom samooczyszcza się powietrze zewnętrzne. A przecież w domu jednorodzinnym zbiera się średnio 15-20 kg kurzu rocznie. W tym kurzu żyją bakterie, wirusy i roztocza - zmora alergików. Osoby uczulone (ale nie tylko one) szukają sposobu, by jak najskuteczniej pozbyć się kurzu z pomieszczeń mieszkalnych. I może im w tym pomóc odkurzacz centralny. Dlaczego? Bo pracuje jednokierunkowo - wysysa z pomieszczeń brud i kurz, a przefiltrowane powietrze wyrzuca na zewnątrz budynku. Zupełnie inaczej pracuje odkurzacz tradycyjny, w którym powietrze wprawdzie oczyszcza się, przechodząc przez worek z kurzem i filtr (czasem więcej niż jeden), ale ostatecznie i tak wydmuchiwane jest do sprzątanego pomieszczenia. Taki sposób odkurzania powoduje zawirowania powietrza, a wraz z nim unoszenie niesprzątniętego jeszcze kurzu.
Poza tym filtry żadnego z odkurzaczy tradycyjnych nie zatrzymują w 100% bakterii i wirusów, przez co są one rozpylane w odkurzanych pomieszczeniach. Tej wady nie ma odkurzacz centralny.

... mniej hałasu

Jednostkę centralną instaluje się w oddzielnym pomieszczeniu (na przykład w piwnicy, garażu lub pomieszczeniu gospodarczym) i łączy z gniazdami ssącymi siecią przewodów ukrytych w ścianach i stropach. Dzięki takiemu rozwiązaniu podczas odkurzania w domu słychać jedynie lekki szum - można więc swobodnie rozmawiać (odkurzacze tradycyjne skutecznie zagłuszają rozmowę), słuchać radia albo odkurzać późnym wieczorem, nie obawiając się, że odgłos pracującego odkurzacza obudzi śpiące dzieci.

...i większa wygoda

W domu wyposażonym w instalację centralnego odkurzania podczas sprzątania nie trzeba nosić za sobą odkurzacza, nie ma też kabla elektrycznego, który się wiecznie plącze. Pojemniki na kurz i śmieci opróżnia się 2-3 razy w roku, a nie, jak w odkurzaczach tradycyjnych, 2-3 razy w miesiącu. Zapełnienie pojemnika nie zmniejsza też (jak w zwykłym odkurzaczu) siły ssania. Centralny odkurzacz podnosi standard budynku, a co za tym idzie - jego wartość przy sprzedaży czy wynajmie.


Autor: SMART

Jak odkurzać?

Obsługa odkurzacza centralnego jest bardzo prosta. Aby go włączyć, wystarczy zazwyczaj włożyć końcówkę węża do gniazda ssącego; by wyłączyć - trzeba ją wyjąć.
Droższe wersje odkurzaczy wyposażone są w przełącznik umieszczony na rączce węża, którym uruchamia się bądź wyłącza urządzenie. Zasięg elastycznego węża jest na tyle duży, że z jednego gniazda można odkurzyć nawet do 150 m2 powierzchni domu.
Zassane w czasie odkurzania powietrze wraz z kurzem i śmieciami wędruje rurami do jednostki centralnej. W niej jest filtrowane. Śmieci i kurz są oddzielane od powietrza i gromadzone w pojemniku. Oczyszczone powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz domu. W domowych instalacjach centralnego odkurzania stosuje się zbiorniki na kurz o pojemności od  12 do 40 dm3.

Węże, ssawki, szczotki...

Jednostka centralna i sieć przewodów to za mało, by mówić o wygodnym odkurzaniu. W skład systemu centralnego odkurzania wchodzą jeszcze:
- elastyczny i odporny na uszkodzenia wąż ssący, który się nie zwija i nie plącze; najczęściej spotykane są węże długości 9 m, ale mogą być także krótsze, na przykład 7-metrowe lub dłuższe, nawet 15-metrowe;
- różnego rodzaju ssawki;
- szczotki - do podłogi, tapicerki, ubrań, mebli, grzejników;
- szczotko-trzepaczki - do dywanów i tapicerki, z napędem turbinowym lub elektrycznym.
W kuchni pod szafkami można zainstalować specjalną szczelinę podłączoną do sieci przewodów. Zmiecione z podłogi okruchy zostaną wessane do jednostki centralnej.


W skład systemu centralnego odkurzania wchodzą między innymi szczotki do tapicerki...
Autor: SMART
...oraz rury przedłużające i szczotki do mebli.
Autor: SMARTW kuchni nierzadko przydałoby się odkurzyć nawet częściej niż raz dziennie. Zamiast tego można zmieść okruchy do szczeliny pod szafką, połączonej z jednostką centralną.
Autor: SMART
Z odkurzacza centralnego można korzystać nawet na zewnątrz domu. Odkurzanie samochodu staje się wtedy znacznie prostsze.
Autor: SMART

Ile kosztuje komfort?

Oferowane na rynku europejskim systemy centralnego odkurzania różnią się jakością i ceną. Najbardziej znane i popularne są systemy amerykańskie.
Koszt systemu zależy od wielkości i złożoności instalacji oraz wybranego modelu jednostki centralnej. Można przyjąć, że kompletny system centralnego odkurzania dla domu o powierzchni około 200 m2 to wydatek od 3,5 do 5 tysięcy zł. Cena zawiera koszty robocizny, materiałów, urządzeń i standardowego wyposażenia.
Oczywiście koszty można ponosić w dwóch etapach:
- w pierwszym wyniosą one około 1000 złotych - tyle będzie kosztowało ułożenie w ścianach przewodów i zainstalowanie gniazd ssących;
- drugi etap jest droższy - trzeba wydać od 2,5 do 4 tysięcy złotych na zakup i zainstalowanie jednostki centralnej oraz kupno pozostałych elementów systemu (węża ssącego, szczotek, ssawek itp.).

Zanim kupisz

Zanim kupi się i zainstaluje system centralnego odkurzania, warto dokładnie zapoznać się z okresem i warunkami gwarancji i wyraźnie rozgraniczyć gwarancję producenta od gwarancji wykonawcy. Gwarancja udzielana przez producenta lub dystrybutora na jednostkę centralną wynosi od roku do 5 lat. Wykonawca może udzielić na instalację od roku do 10 lat gwarancji. W niektórych firmach oferujących systemy centralnego odkurzania możemy liczyć na bezpłatne konsultacje fachowca łącznie z wizytą w domu i oszacowaniem kosztów całej inwestycji. Bezpośrednio po wykonaniu instalacja powinna być sprawdzona, a jej odbiór potwierdzony pisemnym protokołem.

To, co się da, podziel na dwa

Instalując centralny odkurzacz, nie trzeba wszystkiego robić na raz: całą inwestycję, a więc i koszty z nią związane, można rozłożyć na dwa etapy. Pierwszy etap polega na ułożeniu w ścianach przewodów, zakończonych na powierzchni ścian gniazdami ssącymi - te prace muszą być wykonane w trakcie budowy lub remontu domu. Drugi etap, czyli zakup jednostki centralnej, węża ssącego i akcesoriów może nastąpić w dowolnym, dogodnym dla inwestora czasie. Na przykład, gdy upora się już z wykończeniem domu i będzie mógł przeznaczyć pieniądze na inny cel niż budowa.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi