Białe plamy na mieczykach

Dwa lata temu kupiłam cebule mieczyków. Kwiaty, które się z nich rozwinęły, były wspaniałe. Jesienią wykopałam cebule, oczyściłam je i przechowywałam w piwnicy w temperaturze 5 st. C, zgodnie z zaleceniami w poradnikach ogrodniczych. Niestety kwiaty w następnym roku nie były już takie ładne - na płatkach pojawiły się białe plamy, kwiaty były mniejsze, część pąków w ogóle się nie rozwinęła, a liście zaczęły schnąć. Co jest tego przyczyną?

Opisane objawy wskazują na to, że mieczyki porażone zostały przez szkodniki - wciornastki mieczykowce. Są to niewielkie owady dorastające do 2 mm. Osobniki dorosłe, jak i larwy ukryte w liściach i pąkach wysysają soki z tkanek roślin. W tych miejscach powstają nieregularne plamy, białe ze srebrnym połyskiem. Po jakimś czasie liście i kwiaty zaczynają zasychać. Często pąki usychają jeszcze przed rozwinięciem.
Od razu, gdy tylko pojawią się na liściach pierwsze biało-srebrne plamki, trzeba opryskać rośliny, stosując jeden z preparatów: Decis 2,5 EC (w stężeniu 0,05%), Fastac 10 EC (w stężeniu 0,02%), Marshal 250 EC (w stężeniu 0,1%) lub Talstar 100 EC (w stężeniu 0,05%), następnie zaś powtórzyć zabieg trzykrotnie co dwa tygodnie.
Wciornastki mogą zimować na bulwach. Objawem ich żerowania są suche, brązowe plamy. Porażone bulwy należy włożyć do papierowych toreb, przesypać naftaliną i na 2-3 tygodnie przenieść do ciepłego pomieszczenia. Przed posadzeniem wszystkie bulwy (także te, które wydają się zdrowe) warto moczyć przez godzinę w 0,15% roztworze Basudinu 25 EC.

Białe plamy na pąkach i brzegach płatków mieczyka to objaw żerowania wciornastków.
Autor: Piotr Gorączko

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi