Białe wzorki na liściach

Na liściach niektórych roślin w ogrodzie, między innymi na białych złocieniach, zauważyłam jasne, cienkie linie tworzące wzorki. Podejrzewając, że jest to jakaś choroba albo szkodniki - obejrzałam liście, ale niczego nie znalazłam. Skąd się więc te wzorki wzięły? Co zrobić, jeśli w tym roku znów się pojawią?

Kremowe linie na liściach powstają na skutek żerowania larw miniarek. Są to niewielkie muchówki, dorastające do 3 mm. Samice miniarek składają jaja na dolnej stronie liści, a larwy, które się z nich wylęgają, wgryzają się do środka liści i tam w ukryciu żerują. Wyjadają tkanki miękiszu, pozostawiają zaś dolną i górną skórkę (mówi się, że minują liście), dlatego na zewnątrz nie widać żadnych szkodników. Jeśli jednak spojrzy się na liść pod światło, w prześwitujących miejscach można zobaczyć drobniutkie larwy. Miniarki mogą żerować na liściach cynii, dzwonków, orlików, ostrokrzewów, wiciokrzewów, złocieni oraz roślin jednorocznych, na przykład groszku. Miniarki nie wyrządzają w ogrodzie wielkich szkód. Roślin nie trzeba opryskiwać, wystarczy oberwać i zniszczyć liście z larwami.

Liście orlika ze śladami żerowania larw miniarek.
Autor: Piotr Gorączko

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty