Biuro przy domu albo domek dobry na wszystko.

Nigdzie nie mogę znaleźć projektu małego domku na biuro. Może to być parterowy pawilon. Chodzi o to, żeby był prosty i nieduży, bo nie mamy wiele miejsca na działce.

Architekci, których poprosiliśmy o taki projekt, narysowali dla naszych Czytelników dom uniwersalny. Domek dobry na wszystko. Może być pracownią, biurem, warsztatem, gabinetem, ale także domem dla dzieci lub gości. Nadaje się do mieszkania. I w każdej z tych sytuacji będzie znakomicie spełniał swoją funkcję. Rekord prostoty i wygody na powierzchni 45 m2.
Jeśli to zbyt mało, dom można bez trudu powiększyć. Jeśli trzeba zmienić układ pomieszczeń, da się to zrobić - jest kilka możliwości podziału wnętrza. Bowiem zasadą tego projektu jest podatność na zmiany. Często zanim człowiek zbuduje taki dom, trzy razy zmieni jego przeznaczenie - mówi Andrzej Wyszyński - buduje się biuro, w którym później mieszka babcia, a coś, co miało być ogrodową altaną, jest potem pośpiesznie przebudowywane na zakład fryzjerski albo krawiecki. Chodzi więc o to, aby domek wzniesiony w jednym celu, dobrze nam służył również wtedy, gdy pod wpływem niespodziewanych życiowych wydarzeń będziemy chcieli zmienić jego funkcję.
Plan.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Korzyści prostej konstrukcji

Dach o konstrukcji więzarowej wspiera się na stojących na zewnątrz słupach. Ściany domu zbudowane są w konstrukcji szkieletowej drewnianej lub stalowej. Dzięki temu, że tylko słupy i ściany zewnętrzne przenoszą ciężar dachu, można łatwo zmieniać położenie ścian wewnętrznych.
Prosty dwuspadowy dach przykrywa nie tylko wnętrze domu, ale także wiatę i taras. Wiata to doskonałe miejsce na samochód,  podjazd, wygodne wejście dla klientów biura albo magazyn materiałów potrzebnych w warsztacie. Jest to także naturalna rezerwa przestrzeni - w każdej chwili dom można powiększyć, zabudowując wiatę.
Bez względu na funkcję parterowego domku zadaszony taras ma wielkie zalety. Małe wnętrze potrzebuje oddechu. Powinno się łączyć z otaczającą przestrzenią.

Na przykład biuro

W przedstawionym projekcie mały parterowy domek to biuro. Wejście prowadzi od strony wiaty. Po prawej stronie korytarza znajduje się gabinet szefa, na wprost - pracownia. Po drugiej stronie korytarza jest jeszcze wc i garderoba, a w pracowni - miejsce na wnękę kuchenną. Zarówno pracownia, jak i gabinet szefa wychodzą na taras. Gabinet nie musi być zupełnie odrębnym pomieszczeniem. Można go częściowo lub całkowicie połączyć z pracownią. Można też w miejscu proponowanym jako gabinet urządzić sekretariat lub poczekalnię. Układ tych dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeń, pozwala na rozdzielenie funkcji - na przykład przyjmowania interesantów i wykonywania usługi.

Miejsce na działce

Architekt założył, że biuro będzie drugim budynkiem na działce, stojącym niedaleko domu, raczej od frontu niż w głębi działki. Domek ma więc swoją "stronę ogrodową" - elewację widoczną z domu i "stronę oficjalną" - którą oglądają osoby przychodzące z zewnątrz, interesanci lub pracownicy. Od strony drogi jest to zwykły, prosty budynek o dobrych proporcjach, który nie usiłuje przykuć uwagi przechodnia. Elewacja skierowana do wnętrza działki jest dużo bardziej przyjazna i otwarta. Taras z rzędem słupów i dużymi przeszklonymi drzwiami nadaje budynkowi wygląd raczej domu niż biura. I o to właśnie chodzi. Architekt uważa, że biuro nie powinno mieć zbyt oficjalnego charakteru, który kłóciłby się z potrzebami mieszkających obok domowników. Pracownia obok domu - to oznacza zazwyczaj rodzinną firmę. Niech więc architektura budynku odpowiada przede wszystkim wygodzie właścicieli zamiast udawać biurowiec czy supermarket.

Sposobem kameleona

W projekcie narysowanym dla Muratora ściany domku licowane są cegłą, dach jest blaszany. To oczywiście tylko jedna z wielu możliwości wykończenia. Dom jest bardzo prosty, tym łatwiej "ubrać" go w styl, jaki nam odpowiada - czy to będzie biały tynk i czerwona dachówka, czy drewno i cegła, czy chłodne kolory i stalowe detale. Można zastosować bardzo różne pokrycia dachu i materiały wykończenia elewacji, kolorystykę ścian i stolarki. I przede wszystkim słupy. Mogą być drewniane, stalowe, murowane, betonowe, o różnym przekroju.
Najważniejsze, żeby te elementy współgrały z wyglądem stojącego obok domu mieszkalnego. Warto zastosować podobny rodzaj pokrycia i kolory, powtórzyć detale, dostosować nowy budynek do charakteru domu. Po to, aby przynajmniej na własnej działce osiągnąć wrażenie spokoju i porządku; uniknąć powszechnie znanego chaosu, nagromadzenia różnych form, które nie mają ze sobą żadnego związku.

Projekt wolno stojącego małego biura lub warsztatu


Elewacja wejściowa.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Elewacja od ulicy.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek SternickiElewacja ogrodowa.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki
Elewacja boczna.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi