Błoto, precz! Czyli sposób na nadmiar wody deszczowej wokół domu

Z podjazdów, ze zjazdów do garaży, z miejsc parkingowych, czyli wszystkich powierzchni utwardzonych wokół domu, zwłaszcza tam, gdzie są trudne warunki gruntowe (na przykład twarda glina) lub wysoki poziom wód gruntowych, wodę deszczową wygodnie jest odprowadzać systemem odwodnień liniowych.
Przykładowy schemat instalacji odwadniającej.
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Korytka to podstawa


Korytka, zwane też kanałami, są głównym elementem systemu odwodnień liniowych. Mają odpowiednio ukształtowaną i gładką powierzchnię wewnętrzną, co zwiększa prędkość przepływu wody i umożliwia samooczyszczanie się systemu.
Wykonuje się je z polimerobetonu (betonu z dodatkiem żywicy i ziarnistego kwarcu), betonu włóknistego z dodatkiem włókna szklanego lub polimerowego, ze zwykłego betonu, a także z tworzyw sztucznych.
Korytka z kompozytów betonowych są bardzo trwałe, odporne na działanie substancji chemicznych (roztworów kwasów, zasad, soli), nienasiąkliwe i mają dużą odporność na mróz. Mogą mieć krawędzie wzmocnione blachą ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej.
Korytka ze zwykłego betonu są bardziej nasiąkliwe i cięższe od polimerobetonowych. Te wykonane z tworzyw sztucznych są lekkie, odporne na korozję i środki chemiczne i pewnie dzięki temu coraz bardziej popularne.
Oferowane przez producentów korytka mają długość 50 lub 100 cm. Szerokość i wysokość dobiera się indywidualnie – firmy zwykle oferują korytka w kilku długościach i szerokościach. Przy wyborze uwzględnia się wielkość powierzchni i ilość wód opadowych. W systemach przydomowych najczęściej stosuje się korytka o wysokości od 7,5 do 15 cm i szerokości 10 cm. Do odwodnienia podjazdów czy ścieżek wokół domu stosuje się korytka z płaskim dnem, bez spadku. Przepływ w korytkach wymusza się, układając je ze spadkiem. Do dużych powierzchni, gdzie zbiera się dużo wody, lepiej wybrać korytka ze spadkiem lub kaskadowe.
Elementy łączy się zwykle na specjalnie wyprofilowane wpusty i wypusty. Możliwość dowolnego kształtowania odwodnienia liniowego zapewniają korytka przystosowane do połączeń pod kątem 90° oraz w kształcie litery „T”.

Co oprócz korytek?

Ruszty, zwane też kratkami, przykrywają korytka od góry. Zbierają wodę deszczową, wstępnie ją filtrują i pozwalają bezpiecznie użytkować nawierzchnię, na której się znajdują. Najpopularniejsze są ruszty szczelinowe, kratowe i perforowane. Wykonuje się je ze stali ocynkowanej, nierdzewnej, z żeliwa, mosiądzu lub tworzywa. Mogą być mocowane na śruby lub zatrzaski.
Górna powierzchnia rusztu powinna się znajdować 2-5 mm poniżej poziomu terenu, wtedy woda deszczowa będzie dobrze spływała do korytka.

Zaślepki, zwane też ściankami czołowymi lub deklami zamykającymi. Montuje się je na początku i końcu ciągu korytek. Mogą mieć króciec umożliwiający podłączenie do przewodu kanalizacyjnego, a także wzajemne łączenie elementów układu.

Studzienki umieszcza się na końcu kanału. Do nich spływa woda z korytek. Mogą być wyposażone w specjalny kosz, którego zadaniem jest zatrzymywanie większych zanieczyszczeń. Taki kosz zabezpiecza przed zapchaniem zamontowane za nim urządzenia: instalację kanalizacyjną, studnię chłonną, drenaż rozsączający. Kosz można łatwo zdemontować i oczyścić.

Wycieraczka to element uzupełniający system odwodnienia liniowego. Montuje się ją przy wejściu do domu. Jest to skrzynka przykryta rusztem i połączona z rurą odprowadzającą wodę. Wycieraczka ułatwia utrzymanie czystości przy drzwiach wejściowych.

Wpusty podwórzowe służą do odprowadzania wody deszczowej z rynny lub kranu ogrodowego.

Jaki system
System odwodnienia liniowego jak każdą instalację trzeba zaprojektować, czyli określić trasę i długość ciągu korytek, ich wielkość (szerokość i głębokość), rozmieszczenie wszystkich elementów systemu. Liczba ciągów i szerokość korytek zależą od wielkości terenu, z którego będzie zbierana woda deszczowa, oraz przewidywanego natężenia opadów.
Większość firm sprzedających elementy odwodnień liniowych prowadzi doradztwo dla inwestorów w zakresie ich projektowania.

Jak poprawnie ułożyć odwodnienie

Montowanie systemu odwodnienia liniowego nie będzie trudne, jeśli ściśle zastosujemy się do wytycznych producenta systemu. Prace montażowe rozpoczyna się od wykonania wykopu o 20 cm szerszego i 10 cm głębszego niż korytko. Na dnie układa się warstwę betonu (około 9 cm) klasy B15, a na nim – jeszcze zanim wyschnie – poszczególne elementy systemu. Montaż ułatwiają umieszczone na korytkach strzałki wskazujące kierunek przepływu wody. Poszczególne elementy trzeba układać w kolejności od najgłębiej do najpłyciej położonych punktów.
Aby ciąg korytek był równo ułożony, dobrze jest wzdłuż wytyczonej trasy rozciągnąć i umocować sznurek.
Wszystkie planowane otwory dopływowe i odpływowe należy zrobić przed ułożeniem betonu.
Na korytkach układa się ruszty, mocuje się je na zatrzaski lub na śruby – zależnie od rodzaju. Po obu stronach kanału układa się beton klasy B15.

Odporne na obciążenia

Korytka i ruszty w zależności od tego, jakie obciążenia są w stanie wytrzymać, należą do różnych klas obciążeniowych – od A do F. Na terenach wokół domów jednorodzinnych stosuje się zwykle tylko systemy klasy A i B.

Klasa A15 – oznacza obszary przeznaczone wyłącznie na ruch pieszy i rowerowy oraz inne podobne tereny (na przykład zielone), nienarażone na obciążenia ruchem kołowym.

Klasa B125 to chodniki, ciągi piesze i parkingi narażone na obciążenia ruchem samochodów osobowych.

Pozostałe klasy obciążeń dotyczą nawierzchni jezdni, autostrad, dróg przemysłowych, lotnisk.

Ile trzeba zapłacić za...

Korytka:- o długości 100 cm z tworzywa sztucznego z rusztem, ze stali galwanizowanej, ocynkowanej lub z żeliwa – od 52 zł,
- o długości 50 cm z poliestru wzmocnionego włóknem szklanym z rusztem ze stali nierdzewnej, ocynkowanej, z żeliwa lub tworzywa – od 60 zł,
- o długości 50 cm z polimerobetonu z rusztem  ze stali ocynkowanej lub z żeliwa – od około 50 zł,
- o długości 50 cm z polimerobetonu z rusztem miedzianym lub mosiężnym – od 135 zł,
- o długości 50 cm z betonu, z rusztem ze stali ocynkowanej, nierdzewnej lub z żeliwa – od 25 zł.
Zaślepki:
- zwykłe – 7-15 zł,
- z króćcem odpływowym – 10-35 zł.
Studzienkę zbiorczą z pokrywą lub rusztem – od 30 do 200 zł.
Wpusty podwórzowe – od kilku do prawie 200 zł.
Wycieraczkę – zwykle wystarczy 150-200 zł.
Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt elementów mocujących, który zależy od wielkości systemu odwodnienia. W zależności od wielkości zamówienia u niektórych producentów można uzyskać rabat, nawet do 30%.

SYSTEMY ODWODNIEŃ LINIOWYCH

Korytko do odwodnień NICE firmy GALECO


Autor: GALECO

Materiał: korytka – PE-HD, kratki – stal galwanizowana.
Wymiary (dł./szer./gł.): 1000/135/120 mm.
Cena: od 54 zł/m.

Korytka ACO Drain N100K firmy ACO


Autor: ACO

Materiał: korytka – polimerobeton, wzmocnienie krawędzi ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej, ruszty: stal ocynkowana, nierdzewna, żeliwo lub tworzywa sztuczne; mocowanie rusztu – bezśrubowe Quicklock.
Klasa obciążeń: A15-C250.
Wysokość korytek 15-25 cm oraz 8 lub 10 cm (niskie).
Cena: od 195 zł/m.

Korytko MARLEY


Autor: MARLEY

Materiał: korytka – PCW, PE, kratki – PCW, PE lub stal ocynkowana.
Kratki mocowane na wpusty.
Klasa obciążeń: A15-C250.
Wymiary (dł./szer./gł.): 500/100/50 mm, 500/130/70 mm, 500/130/134 mm, 1000/130/90 mm, 1000/153/111 mm.
Cena: 56-100 zł (z kratką klasy A15).

Odpływ (wpust) podwórzowy MARLEY


Autor: MARLEY

Materiał: PP, ABS, kratki – tworzywo lub stal nierdzewna.
Wymiary (dł./szer.): od 100/100 mm do 300/300 mm.
Cena: 7-80 zł.

Korytko i studzienka do odwodnień AQUADREN firmy MARBET-WILAutor: MARBET WIL

Autor: MARBET WIL

Materiał: korytka – polimerobeton, kratki – stal ocynkowana.
Kratki mocowane na zatrzaski.
Klasa obciążeń: A15.
Wymiary (dł./szer./gł.): 500 lub 1000/140/125 mm.
Cena: korytka – 37-65 zł, studzienki – 202 zł.

Korytko RECYFIX TOP firmy HAURATON


Autor: HAURATON

Materiał: korytka – PE-HD, dno bez spadku, ruszt – stal ocynkowana (szczelinowy) lub tworzywo sztuczne (kratowy).
Wymiary (dł./szer./gł.): 1000/134/95 mm.
Cena: od 47 zł.

Korytko firmy MEA


Autor: MEA

Materiał: korytka – poliester wzmacniany włóknem szklanym, ruszty – stal ocynkowana, nierdzewna, żeliwo lub tworzywo sztuczne.
Mocowane na śruby lub zatrzaski.
Wymiary (dł./szer./gł.): 500 lub 1000/100 lub 160/125 lub 190 mm.
Cena: od 40 zł.

Korytka do odwodnień firmy POLIPLAST
Autor: POLIPLAST

Autor: POLIPLAST

Autor: POLIPLAST

Materiał: korytka – polipropylen (PP), kratki – PCW, stal lub żeliwo.
Klasa obciążeń: A15.
Cena: 177-225 zł/m.

Korytka odwadniające URANOS


Autor: URANOS

Materiał: obudowy – beton, rusztu – stal ocynkowana lub nierdzewna albo żeliwo.
Ruszty przykręcane.
Wymiary (dł./szer./gł.): 500 lub 1000/140/120, 140, 160 lub 170 mm.
Cena: od 25 zł.

Korytko odwadniające firmy WAVIN


Autor: WAVIN

Materiał: korytka – polimerobeton, kratki – stal ocynkowana, stal nierdzewna, miedź lub mosiądz.
Wymiary (dł./szer./gł.): 500 lub 1000/125/120 mm.
Cena: korytka – 35-42 zł, kratki – 17-150 zł.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi