Budowlana awangarda, czyli nietypowe technologie


Ratunkiem, by uniknąć uciążliwego gromadzenia materiałów, użerania się z niesolidnymi wykonawcami i wielomiesięcznego oczekiwania na zakończenie budowy, jest wybór jednej z nowoczesnych i szybkich metod budowania. Przecież można postawić dom w tydzień, w ogóle nie zjawiając się na budowie.

Technologie dla leniwych...


Wszystkie nietypowe technologie opracowywane są z myślą o zaoszczędzeniu czasu przy budowie domu i możliwie jak największym uproszczeniu wszelkich kłopotliwych prac. Wyspecjalizowane firmy zajmą się przygotowaniem lub adaptacją projektu, wyliczą ilość potrzebnego materiału, dostarczą go na wskazane miejsce i zbudują dom. My zajmiemy się tylko pracami wykończeniowymi, urządzaniem wnętrz i ogrodu, a i w tym możemy zostać wyręczeni.

...i odważnych

Trzeba jednak mieć świadomość, że jest to budownictwo bazujące na nowatorskich technologiach, które niekiedy znacznie odbiegają od znanych i sprawdzonych sposobów wznoszenia domów. Trzeba je dokładnie poznać, by docenić wszystkie zalety, i uświadomić sobie ewentualne niedogodności. Jest to więc budownictwo dla osób odważnych i dobrze zorientowanych w tajnikach danego systemu, a także potrafiących realnie oszacować wysokość kosztów budowy domu i skalę oszczędności, jakie wybrana metoda może przynieść.

Duże wydatki w krótkim czasie

Szybkie budowanie wymaga sporych zasobów finansowych. Nie znaczy to jednak, że jest oszałamiająco drogie w porównaniu z tradycyjnym. Tu po prostu  nie da się rozwlec wydatków w czasie lub zawiesić prac na tak zwane chude miesiące. Od razu trzeba wyłożyć prawie całą sumę potrzebną do sfinalizowania inwestycji. Kredyt może więc być  nieodzowny.

Dogadaj się z firmą

Przedsiębiorcy oferujący domy budowane w nietypowych technologiach są otwarci na negocjacje z klientami. Warto z tego skorzystać i ustalić zakres usług, tak by był on dostosowany do możliwości finansowych i potrzeb. Chcąc zaoszczędzić, można wybrać najbardziej podstawowy wariant oferty, czyli budowę domu do stanu surowego otwartego, bez wykonywania dachu i na fundamentach zrobionych we własnym zakresie. Można wówczas wykonać część prac samodzielnie albo znaleźć tańszych wykonawców. Gdy jednak zależy nam na wygodzie i chcemy, by dom postawiła ekipa fachowców znających wszelkie tajniki danej technologii, zdecydujmy się na większy wydatek i zamówmy dom zbudowany do stanu surowego zamkniętego lub dom wykończony pod klucz. Warto wówczas porozumieć się co do standardu wykończenia i dokładnie ustalić, co ma zostać wykonane. Niektóre firmy gotowe są wziąć na siebie ciężar wszelkich spraw administracyjnych i załatwić nie tylko projekt, ale także pozwolenie na budowę i inne potrzebne dokumenty. Oferują też doradztwo projektowe i techniczne, doradztwo w sprawie wyboru podwykonawców, wykonanie kosztorysów lub inwentaryzację istniejącego budynku przed jego rozbudową.

O czym warto pamiętać
- Nietypowe technologie tylko wówczas w pełni ujawniają swe zalety, gdy projekt domu jest opracowany z myślą o nich lub specjalnie do nich zaadaptowany;
- Inspektorem nadzoru na budowie musi być osoba dobrze znająca się na tajnikach danej technologii (choć o taką może być trudno);
- Wiele technologii wymaga zastosowania ciężkiego sprzętu: dźwigów, betonowozów, pomp do betonu. Trzeba zapewnić tym maszynom dogodny dostęp na posesję i miejsce postoju nieutrudniające ruchu innym pojazdom;
- Niekiedy trzeba zapewnić nocleg ekipie, która przyjeżdża z odległego zakątka kraju.

Kto kupuje szybko, kupuje dwa razy
Decydując się na którąś z nietypowych technologii, łatwo paść ofiarą własnej nieuwagi. Przede wszystkim trzeba bardzo dokładnie sprawdzić, co zawiera proponowana przez firmę cena. Jaki zakres prac obejmuje, czy jest w nią wliczony montaż, transport i rozładunek materiałów. Może się bowiem okazać, że wymieniony w folderze reklamowym koszt obejmuje tylko zbudowanie ścian zewnętrznych, a za stropy, ściany wewnętrzne, roboty wykończeniowe trzeba zapłacić oddzielnie. Niejednokrotnie konieczna jest dopłata za ocieplenie ścian, które jest niezbędne, by dom spełniał wymagania podane w warunkach technicznych. Także gdy zamawiamy dom wykończony pod klucz, musimy dokładnie ustalić, jakie prace będą wykonane i jakie materiały zostaną użyte (które produkty, jakich firm). Koniecznie więc trzeba uczestniczyć w sporządzaniu umowy i sprawdzić, co zostało w niej zawarte. To ona będzie bowiem podstawą w przypadku wszelkich roszczeń wobec firmy, jeśli okaże się, że dom jest droższy i gorszy, niż miał być. Warto również skontaktować się z osobami, które mają już dom zbudowany przez daną firmę, i spróbować się od nich dowiedzieć, czy są zadowolone ze swojej decyzji.

DOMY MODUŁOWE

Chyba nie ma szybszego sposobu na dom. Budynek niemal w całości powstaje w fabryce. Firma przywozi go na budowę w formie kilku segmentów zwanych modułami, które zostają posadowione na fundamentach i zmontowane w całość. Pozostaje jedynie umeblowanie wnętrz, zbudowanie ogrodzenia i urządzenie ogrodu. Domy takie można wznosić niezależnie od warunków atmosferycznych, nawet zimą. Wadą takiej metody budowania jest to, że najczęściej do wyboru są tylko projekty domów z kolekcji danej firmy.

Buma Free-Dom. Domy wznosi się z przestrzennych modułów zbudowanych ze ścian keramzytobetonowych. Moduły są najczęściej wykończone i mają już warstwę ocieplenia z wełny mineralnej, elewację (tynk lub oblicówka drewniana), dach, schody i wstawione okna oraz drzwi. Mają też zamontowaną instalację wodną, kanalizacyjną, elektryczną oraz grzewczą. Do wyboru są dachy płaskie, spadziste i łukowe. Osoba zamawiająca dom ma pełną swobodę w doborze wszystkich detali i elementów wykończeniowych. Moduły są w całości dostarczane na posesję i składane przez wyspecjalizowaną ekipę na uprzednio wykonanych fundamentach. Montaż trwa od 7 do 14 dni. Przygotowanie wykopu i fundamentów zajmuje około miesiąca. W tym czasie zakład przygotowuje odpowiednie moduły.
Za projekt domu modułowego, zależnie od jego wielkości i standardu, trzeba zapłacić od 800 do 1700 zł. Cena dostosowania projektu do działki i projekt jej zagospodarowania to 2000 zł. Firma produkująca moduły za dodatkową opłatą podejmuje się również załatwienia wszystkich formalności związanych z budową domu, a nawet pomaga przy aranżacji wystroju wnętrz.

Izolacyjność termiczna ścian. Ściany z modułów mają dobrą izolacyjność termiczną. Współczynnik U dla takich przegród wynosi 0,20 W/(m²·K).

- Co można zbudować, korzystając z systemu – cały dom;
- Co pozostaje do zrobienia – w domu w wersji standard: posadzki, wykończenie łazienki, montaż urządzeń sanitarnych; w domach w wersji ceny minimalnej: fundamenty, wykończenie wnętrz, część prac wykończeniowych elewacji i dachu;
- Maszyny i urządzenia potrzebne do montażu – dźwig;
- Koszt wykonania 1 m² domu – od 1050 zł w wersji ceny minimalnej; od 1350 do 1900 zł w wersji standard;
- Co jest wliczone w cenę – transport na terenie całego kraju, montaż.

Domy modułowe od razu po zmontowaniu nadają się do zasiedlenia.
Autor: BUMA SYSTEM

DOMY PREFABRYKOWANE

Ściany, stropy i schody są wykonywane w fabrykach jako gotowe elementy. Ściany mają otwory okienne i drzwiowe, a także kanały, w których będą przebiegać przewody instalacyjne. Elementy prefabrykowane robi się z różnych materiałów – głównie z keramzytobetonu. Firmy przygotowują je na podstawie dostarczonych projektów po ich zaadaptowaniu na potrzeby danej technologii. Gotowe prefabrykaty zostają przywiezione na posesję i za pomocą dźwigu ustawione i zmontowane przez wyspecjalizowaną ekipę. Inwestor musi zazwyczaj we własnym zakresie wykonać dach wraz z jego konstrukcją, docieplić i wykończyć ściany oraz przeprowadzić wszelkie prace instalacyjne.

Dago. Elementy prefabrykowane przygotowuje się na podstawie projektów indywidualnych lub katalogowych. Ściany zbudowane są z płyt warstwowych (tak zwanych sandwiczy) z keramzytobetonu wzbogaconego granulatem styropianowym. Dodatek styropianu sprawia, że materiał ten jest o 50% lżejszy od betonu tradycyjnego.
Ma też czterokrotnie niższy, a więc znacznie korzystniejszy, współczynnik przewodzenia ciepła l. Ściany zewnętrzne mają trzy warstwy: 10-centymetrową warstwę konstrukcyjną, 9-, 14- lub 19-centymetrową warstwę izolacyjną i 6-centymetrową warstwę elewacyjną. Ściany wewnętrzne mają grubość 10 lub 18 cm. W ofercie są też specjalne płyty do budowy ścian piwnicznych.
Płyty są fabrycznie otynkowane od zewnątrz i nie wymagają wykańczania. Od środka są na tyle głądkie, że wystarczy je tylko pomalować lub wytapetować. Mają też wykonane kanały do przeprowadzenia instalacji.

Izolacyjność termiczna ścian. Ściany zbudowane w systemie Dago nie wymagają dodatkowego ocieplania. Zewnętrzne ściany grubości 25 cm mają współczynnik przenikania ciepła U = 0,33 W/(m²·K), a ściany grubości 35 cm – 0,19 W/(m²·K).

- Co można zbudować, korzystając z systemu – ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy;
- Co pozostaje do zrobienia – fundamenty, dach, instalacje, stolarka okienna i drzwiowa;
- Maszyny i urządzenia potrzebne do montażu – dźwig, rozpory montażowe do ścian;
- Koszt wykonania 1 m² ściany – 150-250 zł;
- Koszt wykonania 1 m² domu – 300-600 zł;
- Co jest wliczone w cenę – montaż.


W domach z prefabrykatów więźbę dachową najczęściej wykonuje się we własnym zakresie. Za dodatkową opłatą podejmie się tego ekipa montująca prefabrykowane elementy.
Autor: DAGO
Ściany domów zbudowanych w systemie Dago nie wymagają wykańczania od zewnątrz.
Autor: DAGO

Hortus. Prefabrykowane elementy przygotowywane są w fabryce na podstawie projektu gotowego (z katalogu firmy) lub projektu indywidualnego. System ten obejmuje dwa rodzaje ścian prefabrykowanych:
- prefabrykowane ściany murowane – zbudowane są z ceramicznych pustaków poryzowanych Porotherm. Od wewnątrz mogą być fabrycznie wykończone tynkiem. Firma dostarcza gotowe elementy na budowę i montuje w całość na przygotowanych wcześniej fundamentach. Następnie wykańczane są ściany wewnętrzne. Wówczas też ociepla się styropianem ściany zewnętrzne i układa tynk mineralny. Ściany działowe buduje się z płyt gipsowo-kartonowych montowanych do metalowego stelażu. W domach z ceramicznych prefabrykatów wykonuje się stropy typu filigran. Ściany są paroprzepuszczalne, ale słabo akumulują ciepło;
- prefabrykowany mur pruski – jego elementy zewnętrzne mają budowę warstwową. Warstwa zewnętrzna, imitująca tradycyjny mur pruski, zbudowana jest z impregnowanych belek z drewna klejonego, między którymi znajduje się styropian oklejony płytkami klinkierowymi. Warstwę wewnętrzną stanowi szkielet drewniany wypełniony wełną mineralną, usztywniony płytami OSB i wykończony płytami gipsowo-kartonowymi. Wewnątrz domów wznoszonych w tym systemie ustawia się prefabrykowane konstrukcyjne ściany szkieletowe drewniane i ściany działowe produkowane w technologii szkieletu stalowego. Najczęściej wykonuje się stropy drewniane belkowe. Ściany wybudowane w tym systemie zachowują paroprzepuszczalność, ale słabo akumulują ciepło.
Firmowa ekipa może wybudować dom do stanu surowego, pozostawiając inwestorowi wszystkie prace wykończeniowe, lub oddać dom gotowy do zasiedlenia. Na dom wykończony pod klucz trzeba poczekać około sześciu tygodni.

Izolacyjność termiczna ścian. Ściany imitujące mur pruski grubości 30 cm mają współczynnik przenikania ciepła U = 0,21 W/(m²·K). Dla ścian z ceramiki poryzowanej grubości 35 cm współczynnik U = 0,26 W/(m²·K).

- Co można zbudować, korzystając z systemu – domy wykończone pod klucz lub domy w stanie surowym;
- Co pozostaje do zrobienia – w domach wykończonych pod klucz: fundamenty, przyłącza zewnętrzne; w domach w stanie surowym: fundamenty, podłogi, tynki wewnętrzne, parapety wewnętrzne, instalacje;
- Maszyny i urządzenia potrzebne do montażu – dźwig;
- Koszt wykonania 1 m² domu ze ścianami ceramicznymi – 950-1300 zł (do wykończenia), 1400-1900 zł (pod klucz);
- Koszt wykonania 1 m² domu ze ścianami imitującymi mur pruski – 1110-1400 zł (do wykończenia), 1500-2100 zł (pod klucz);
- Co jest wliczone w cenę – montaż.


Prefabrykowany mur pruski jest ciekawą propozycją w czasach, gdy już mało kto potrafi budować domy w tej technologii.
Autor: HORTUS
Prefabrykowane ściany z ceramiki poryzowanej wykańcza się i ociepla na placu budowy po zmontowaniu wszystkich elementów.
Autor: HORTUS

Mabudo. Firma na podstawie projektu i indywidualnych ustaleń z klientem przygotowuje wstępną wycenę domu. Gdy zostanie ona zaakceptowana, producent przygotowuje odpowiednie elementy prefabrykowane do budowy ścian zewnętrznych. Wykonywane są one ze zbrojonego betonu grubości 5 cm, 20-centymetrowej warstwy styropianu i deskowania grubości 2,2 cm. Deskowanie to pełni funkcję rusztu, do którego przymocowuje się płyty g-k stanowiące wykończenie wnętrz. Elementy mają fabrycznie zrobione wieńce i nadproża oraz otwory okienne i drzwiowe. W otworach tych są zakotwione drewniane listwy, dzięki którym łatwiej jest później zamontować okna i drzwi. Płyty są od zewnątrz otynkowane. Producent oferuje też prefabrykowane żelbetowe płyty fundamentowe i stropy z gotowym rusztem do montażu sufitu podwieszanego. Stropy mają górną powierzchnię na tyle równą i gładką, że nie trzeba wykonywać żadnych wylewek pod posadzkę. Ściany wewnętrzne buduje się w technologii szkieletowej. Do budowy dachu wykorzystuje się prefabrykowane wiązary kratowe.
Budowa domu w systemie Mabudo (do stanu surowego otwartego) trwa od jednego do trzech tygodni. Ściany nie przepuszczają pary wodnej.

Izolacyjność termiczna ścian. Ściany zewnętrzne zrobione w tym systemie nie wymagają docieplania. Mają współczynnik przenikania ciepła U = 0,20 W/(m²·K) dla grubości 28,4 cm.

- Co można zbudować, korzystając z systemu – fundamenty, ściany zewnętrzne, podłogę parteru. Firma przygotowuje też drewnianą więźbę dachową, drewniane i płytowe stropy;
- Co pozostaje do zrobienia – wykończenie dachu, ściany wewnętrzne, instalacje, wykończenie ścian od wewnątrz, pozostałe prace wykończeniowe;
- Maszyny i urządzenia potrzebne do montażu – dźwig;
- Koszt wykonania 1 m² domu – 450-760 zł;
- Co jest wliczone w cenę – typowy projekt, transport, montaż.

Panele Mabudo są od zewnątrz otynkowane.
Autor: MABUDO

Praefa. W systemie tym prefabrykowane ściany wykonuje się z keramzytobetonu, a stropy i schody z betonu zwykłego. Ściany oprócz otworów okiennych i drzwiowych mają wtopione puszki i plastikowe rurki do przeprowadzenia przewodów elektrycznych  oraz wykonane kanały do ułożenia pozostałych instalacji. Elementy są dostarczane na teren budowy i montowane na przygotowanych wcześniej fundamentach.
Niezbędny jest do tego duży dźwig. W bocznych krawędziach ścian znajdują się metalowe strzemiona. Po zestawieniu dwóch elementów przez strzemiona jednego i drugiego przeprowadza się pręty zbrojeniowe. Styki sąsiednich ścian zakrywa się deskami i wypełnia betonem klasy B25. Prefabrykowane elementy mają bardzo gładką powierzchnię i od razu nadają się do tapetowania. Przed malowaniem wystarczy wyszpachlować na gładko połączenia elementów i nanieść cienką gładź gipsową. Od zewnątrz ściany wymagają ocieplenia i wykończenia tynkiem lub innym materiałem elewacyjnym. Jeśli do ocieplenia zostanie użyta wełna mineralna, to ściany zachowają paroprzepuszczalność.
Na przygotowanie elementów domu trzeba czekać około trzech-czterech tygodni od czasu dostarczenia projektu. Montaż elementów na budowie trwa dwa-trzy dni.

Izolacyjność termiczna ścian. 15-centymetrowe ściany zewnętrzne z prefabrykowanych elementów keramzytobetonowych muszą być docieplone wełną lub styropianem grubości minimum 12 cm. Ściana grubości 27 cm ma wówczas współczynnik przenikania ciepła U = 0,25 W/(m²·K).

- Co można zbudować, korzystając z systemu – ściany, stropy, schody;
- Co pozostaje do zrobienia – fundamenty,  dach, wykończenie ścian wewnątrz i na zewnątrz, instalacje;
- Maszyny i urządzenia potrzebne do montażu – dźwig, betonowóz i pompa do betonu;
- Koszt wykonania 1 m² domu – 300-500 zł (stan surowy otwarty); 1500-1800 zł (dom pod klucz);
- Co jest wliczone w cenę – transport materiału, montaż.


Decydując się na dom z prefabrykatów, trzeba pamiętać o tym, że dźwig i platformy transportowe muszą mieć dogodny dostęp do posesji i miejsce do zaparkowania.
Autor: PRAEFA
Ściany zbudowane w systemie Praefa można wykończyć w dowolny sposób.
Autor: PRAEFA

ŚCIANY Z BETONOWYM RDZENIEM

Są to systemy budowania domów z użyciem deskowania traconego. Buduje się z niego formę, która zostaje następnie wypełniona betonem. Takie „deskowanie” może być zrobione z różnych materiałów: keramzytobetonu, PCW, zrębkocementu. Może mieć formę płyt lub kształtek. Bardzo często jest ono już na etapie produkcji zespolone z materiałem ociepleniowym – głównie ze styropianem. Dzięki temu gotowe ściany odznaczają się dobrą izolacyjnością termiczną.

Gisoton. W tym systemie ściany wznosi się z keramzytobetonowych kształtek Shall. Zbudowane są one z dwóch połączonych ścianek, między którymi pozostawione są puste komory. Gdy gotowa jest jedna kondygnacja, puste przestrzenie między ściankami kształtek wypełnia się mieszanką betonową. Odbywa się to równocześnie z zabetonowywaniem stropu. W ten sposób powstaje betonowy rdzeń, który wzmacnia i usztywnia ściany. Kształtki do ścian zewnętrznych mają  umieszczoną wewnątrz wkładkę termoizolacyjną ze styropianu. Do budowy ścian wewnętrznych wykorzystuje się kształtki bez takiej wkładki. Kształtki Shall są wytrzymałe na ogień, mróz i deszcz. Mają dużą nośność i można z nich wznosić budynki  do pięciu kondygnacji. Są tak skonstruowane, że łączy się je w prosty i precyzyjny sposób. Odznaczają się również wysoką izolacyjnością akustyczną – współczynnik izolacyjności Rw wynosi 50-55 dB. Dom o powierzchni 100 m² buduje się w tym systemie około trzech dni (do stanu surowego otwartego).

Izolacyjność termiczna ścian. Dzięki zastosowaniu wkładek styropianowych ściany zbudowane  z kształtek Shall mają dobrą izolacyjność cieplną. Buduje się z nich ściany zewnętrzne o współczynniku przenikania ciepła U = 0,30 W/(m²·K). Ściany budowane w systemie Gisoton nie wymagają dodatkowego ocieplania.

- Co można zbudować, korzystając z systemu – ściany zewnętrzne i wewnętrzne;
- Co pozostaje do zrobienia – fundamenty, stropy, dach,  wykończenie ścian wewnątrz i na zewnątrz (wykonuje to firma), instalacje;
- Maszyny i urządzenia potrzebne do montażu  – betonowóz i pompa do betonu;
- Koszt wykonania 1 m² ściany zewnętrznej – 235 zł (ściana grubości 30 cm);
- Koszt wykonania 1 m² ściany działowej – 165 zł (ściana grubości 17,5 cm) lub 205 zł (ściana grubości 25 cm);
- Co jest wliczone w cenę – montaż, wykończenie ścian wewnętrznych i zewnętrznych.

Dzięki styropianowej wkładce ścian z kształtek Shall nie trzeba dodatkowo docieplać.
Autor: GISOTON

Royal Building System (RBS). Podstawowym elementem tego systemu są panele z PCW, które mają wytłoczone pionowe komory oraz odpowiednie łączniki.
Panele przygotowuje się w fabryce zgodnie z konkretnym projektem. Po dostarczeniu na budowę montuje się z nich ściany zewnętrzne i wewnętrzne, które są połączone z fundamentem za pomocą prętów zbrojeniowych – tak zwanych starterów. Po zbudowaniu ścian jednej kondygnacji komory paneli wypełnia się mieszanką betonową. Ściany mogą mieć grubość od 10 do 20 cm. Zazwyczaj wymagają docieplenia, choć panele grubości 20 cm mogą mieć wewnątrz ocieplenie z pianki poliuretanowej.
System RBS obejmuje również wszelkie dodatkowe elementy niezbędne do poprawnego zbudowania domu, czyli: panele narożnikowe, panele do prostopadłego łączenia ścian, wzmocnione blachą profile do wykonywania ościeżnic, kanały do przeprowadzenia przewodów instalacyjnych wewnątrz ścian.
Wybudowane ściany trzeba docieplić od zewnątrz i wykończyć tynkiem lub innego rodzaju okładziną elewacyjną. Od wewnątrz ściany można wykończyć w dowolny sposób, pamiętając jednak o tym, by powierzchnię paneli uprzednio zmatowić (chyba że materiał wykończeniowy będzie przybijany lub przykręcany). Wnętrza można też pozostawić niewykończone – panele wyglądają jak boazeria z PCW. Ściany budowane w tym systemie nie są paroprzepuszczalne. Na zbudowanie jednej kondygnacji potrzeba około trzech dni.

Izolacyjność termiczna ścian. Ściany grubości 10 lub 15 cm ocieplone styropianem grubości 15 cm  mają współczynnik przenikania ciepła U = 0,29 W/(m²·K).

- Co można zbudować, korzystając z systemu – ściany zewnętrzne i wewnętrzne;
- Co pozostaje do zrobienia – fundamenty, stropy, dach, ocieplenie, wykończenie ścian wewnątrz i na zewnątrz, instalacje;
- Maszyny i urządzenia potrzebne do montażu – betonowóz i pompa do betonu;
- Koszt wykonania 1 m² ściany – 145 zł (ściana grubości 10 cm); 187 zł (ściana grubości 15 cm);
- Co jest wliczone w cenę – montaż.


Ściany z paneli RBS wymagają ocieplenia i wykończenia.
Autor: ROYAL EUROPA
Panele RBS są lekkie i dzięki temu szybko montuje się z nich ściany.
Autor: Paweł Sus

Velox. Jest to system budowy ścian z płyt formowanych ze zrębków drewnianych wymieszanych z masą cementową (tak zwanym mleczkiem) oraz szkłem wodnym i sprasowanych pod ciśnieniem. Oferowane są płyty zwykłe i zespolone ze styropianem, z wełną lub korkiem pełniącymi funkcję izolacji termicznej. Płyty ustawia się na fundamencie (jedne od zewnętrznej, drugie od wewnętrznej strony domu) i łączy specjalnymi metalowymi klamrami. Powstałą między płytami pustą przestrzeń (szerokości 15 cm) wypełnia się mieszanką betonową.
Płyty Velox są lekkie, łatwe do cięcia i obróbki, niezapalne i odporne na grzyby, pleśnie oraz owady. Robi się z nich zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne, a także wypełnienie w stropach gęstożebrowych. Gdy ściany zewnętrzne wykonane są z płyt zespolonych ze styropianem, niezbędny jest w domu dobry system wentylacyjny, gdyż ściany takie tylko w znikomym stopniu przepuszczają gromadzącą się wewnątrz parę wodną. Lepiej jest z akumulowaniem ciepła. Betonowy rdzeń jest bowiem w stanie utrzymywać temperaturę, jeśli wnętrza zostaną należycie ogrzane. Izolacyjność akustyczna Rw zewnętrznych ścian z płyt Velox wynosi około 52 dB. Na 1 m² ściany zużywa się około 0,15 m³ betonu. Ich powierzchnia jest chropowata i dlatego idealnie nadają się do tynkowania. Czas budowy domu parterowego w stanie surowym trwa około miesiąca.

Izolacyjność termiczna ścian. Do budowy ścian zewnętrznych domu wykorzystuje się płyty z ociepleniem. Dzięki temu współczynnik przenikania ciepła U dla ścian grubości od 32 do 37 cm wynosi około 0,27-0,20 W/(m²·K). Nie trzeba więc ich dodatkowo ocieplać.

- Co można zbudować, korzystając z systemu – ściany i stropy;
- Co pozostaje do zrobienia – fundamenty, dach, wykończenie ścian wewnątrz i na zewnątrz, instalacje;
- Maszyny i urządzenia potrzebne do montażu – betonowóz i pompa do betonu;
- Koszt wykonania 1 m² domu w stanie surowym otwartym – od 588 do 697 zł;
- Co jest wliczone w cenę – transport, budowa fundamentów, montaż, wykończenie ścian.


Gdy płyty zrębkocementowe są ustawione i usztywnione metalowymi klamrami, przestrzeń między nimi wypełnia się mieszanką betonową.
Autor: VELOX
Chropowata powierzchnia płyt Velox znakomicie nadaje się do tynkowania.
Autor: VELOX

DOMY PANELOWE

Buduje się je z półprefabrykowanych elementów produkowanych seryjnie w specjalistycznych zakładach. Podstawą jest projekt zaoferowany przez firmę lub zamówiony indywidualnie u architekta. Poszczególne elementy przywozi się na plac budowy i składa z nich ściany, stropy, a czasem nawet dachy. Takie domy wymagają jedynie wykończenia. Do montażu paneli nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt i najczęściej zajmuje się tym dwu-, trzyosobowa ekipa. Elementy są lekkie i łatwe w montażu, więc czas budowy nie przekracza kilku dni.

Epoka. Ściany zewnętrzne, wewnętrzne, stropy i dachy zbudowane są ze styropianowych paneli, w których są zatopione kształtowniki ze stali ocynkowanej. Niektóre z takich paneli mają wykonane otwory drzwiowe lub okienne. Firma dobiera liczbę i rodzaj paneli na podstawie projektu. Każdy zostaje specjalnie oznaczony, by później, w trakcie budowy, zachowana była właściwa kolejność ich montażu. Po dostarczeniu na posesję zostają zmontowane w całość na przygotowanym wcześniej fundamencie. Między fundamentem a panelami musi się znaleźć drewniana belka podwalinowa. Są one do niej przytwierdzone stalowymi łącznikami. Panele skręca się za pośrednictwem stalowych zakładek umieszczonych na ich pionowych krawędziach. Panele stropowe mocuje się do drewnianych belek konstrukcyjnych, a panele dachowe – do elementów konstrukcyjnych dachu. Ściany z takich paneli na zewnątrz i od wewnątrz można wykończyć w dowolny sposób. Ściany te nie „oddychają”, czyli nie przepuszczają pary wodnej gromadzącej się w ogrzewanych pomieszczeniach. Firma buduje taki dom pod klucz w ciągu dziewięciu tygodni.

Izolacyjność termiczna ścian. Ściany grubości 23 cm mają współczynnik przenikania ciepła U = 0,19 W/(m²·K).

- Co można zbudować, korzystając z systemu – ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy, sztywne poszycie dachu;
- Co pozostaje do zrobienia – fundamenty, konstrukcja dachowa, wykończenie ścian wewnątrz i na zewnątrz, instalacje – wszystko to wykonuje firma;
- Maszyny i urządzenia potrzebne do montażu – żadne;
- Koszt wybudowania 1 m² domu pod klucz – 1980 zł;
- Co jest wliczone w cenę – montaż, wykonanie elewacji, okna drewniane, podłogi, malowanie ścian, wyposażenie łazienki (biały montaż), meble kuchenne, wentylacja mechaniczna, ogrzewanie w płycie fundamentowej lub elektryczne grzejniki marmurowe.


Krawędzie paneli Epoka są tak wyprofilowane, że po ich zmontowaniu na stykach poszczególnych elementów nie tworzą się mostki termiczne.
Autor: EPOKA
Domy z paneli Epoka buduje się pod klucz, wszystkie prace wykonuje autoryzowana ekipa.
Autor: STYROBUD

Panelit 3D. Do budowy domów w tym systemie wykorzystuje się panele styropianowe grubości od 5 do 15 cm obustronnie obłożone siatką stalową. Siatka jest odsunięta 2 cm od powierzchni styropianu. Oba jej arkusze są połączone ukośnymi uchwytami, które przechodzą przez styropian. W ten sposób zostaje utworzona mocna i stabilna kratownica usztywniająca panel. Z paneli takich robi się ściany zewnętrzne, wewnętrzne, stropy i schody. Można im nadać dowolny niemal kształt i rozmiar. Nie mają fabrycznie zrobionych otworów okiennych i drzwiowych, więc wycina się je na budowie nożycami do metalu. Panele ustawia się na metalowych prowadnicach przytwierdzonych do fundamentów i spina za pomocą dodatkowych pasów siatki. Gdy panele są już ustawione, a przewody instalacyjne rozprowadzone, na siatki natryskuje się beton. Jego warstwa z każdej strony ściany powinna wynosić 4 cm. W podobny sposób robi się stropy i schody. Jednak gdy stropy mają większą rozpiętość niż 3,6 m, panele trzeba dodatkowo zazbroić.
Domy w systemie Panelit 3D można wykańczać w dowolny sposób. Ściany są nieprzepuszczalne dla pary wodnej i mają małą akumulacyjność cieplną. Czas wybudowania domu o powierzchni 200 m² do stanu surowego trwa nawet do jednego dnia.

Izolacyjność termiczna ścian. Gotowe ściany o zewnętrznej grubości 15 cm mają współczynnik przenikania ciepła U = 0,26 W/(m²·K).

- Co można zbudować, korzystając z systemu – ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy, schody, dachy;
- Co pozostaje do zrobienia – fundamenty, wykończenie ścian wewnątrz i na zewnątrz, instalacje;
- Maszyny i urządzenia potrzebne do montażu – agregat tynkarski;
- Koszt wybudowania 1 m² domu w stanie surowym otwartym – 850 zł;
- Co jest wliczone w cenę – montaż do stanu surowego zamkniętego, rozprowadzenie instalacji.


Budowa domu w systemie Panelit 3D prowadzona przez kilkuosobową brygadę trwa nie dłużej niż dzień lub dwa.
Autor: PANELIT
W panelach Panelit 3D między siatką zbrojeniową a styropianem jest pozostawiony 2-centymetrowy odstęp. Przestrzeń tę wypełnia się betonem.
Autor: PANELIT

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi