Cienki podkład pod posadzkę.

Posadzki, szczególnie te przyklejane, jak na przykład terakota, wykładzina podłogowa lub drewniana mozaika, powinny być ułożone na gładkim i równym podłożu. Dlatego stosuje się pod nie samopoziomujący, cienkowarstwowy podkład podłogowy.

Jak przygotować podłoże?

Podłoże, na którym będziemy układać podkład, powinno być mocne i nośne, nie może być na nim odprysków, spękań, zgrubień ani starych powłok malarskich. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac musimy dokładnie ocenić jego stan, a następnie w zależności od potrzeb:
- jeśli z podłoża wystają druty, przycinamy je lub usuwamy;
- jeśli jest na nim stara farba, usuwamy ją za pomocą drucianej szczotki lub szpachelki, można to też zrobić szlifierką.
Dopiero na tak przygotowanej powierzchni możemy ułożyć podkład.

Większe ubytki i spękania podłoża uzupełniamy tańszą zaprawą wyrównującą. Wyrównanie podłoża pozwoli ograniczyć zużycie zaprawy podkładu.
Autor: ATLAS
Wyrównane podłoże czyścimy szczotką lub odkurzaczem i nanosimy na nie wałkiem preparat gruntujący. Gruntowanie wzmocni powierzchnię podłoża i zwiększy przyczepność podkładu. Ograniczy także jego chłonność, dzięki czemu woda zawarta w zaprawie nie będzie zbyt szybko z niej odciągana. Gdyby podkład wysechł zbyt szybko, pogorszyłoby to jego wytrzymałość.
Autor: ATLAS
Podkład oddylatowujemy, czyli oddzielamy od ścian za pomocą samoprzylepnych taśm dylatacyjnych albo cienkich pasków styropianu. Zamortyzują one ruchy warstw podłogi w trakcie wiązania zaprawy i już podczas jej użytkowania.
Autor: ATLAS

Jak przygotować zaprawę podkładową?

Potrzebne nam będą do tego: wiadro, zimna woda, sucha zaprawa, mieszadło i wiertarka wolno-obrotowa.
Suchą zaprawę wsypujemy do wiadra z odmierzoną, według instrukcji na opakowaniu, ilością zimnej wody i mieszamy dokładnie wiertarką wolnoobrotową z mieszadłem. Tak przygotowana masa musi być zużyta w ciągu maksimum 30 minut.

Ponieważ podkład będziemy układać ręcznie, zaprawę przygotowujemy w wiadrze, a przed samym użyciem ponownie dokładnie ją mieszamy.
Autor: ATLAS

Jak ułożyć podkład?


Będą do tego potrzebne: długa stalowa paca do rozprowadzania zaprawy i wałek kolczasty (kolczak) do odpowietrzenia podkładu.


Dokładnie wymieszaną zaprawę układamy pasami. Zaczynamy wzdłuż ściany najbardziej oddalonej od wyjścia z pomieszczenia, stopniowo posuwając się w jego kierunku.
Autor: ATLAS
Po ułożeniu pasa szerokości około 0,5 m zaprawę delikatnie rozprowadzamy długą stalową pacą. Kolistymi ruchami przegarniamy ją w kierunku do siebie.
Autor: ATLASPonieważ układaliśmy podkład na dosyć dużej powierzchni, świeżo ułożoną zaprawę musimy odpowietrzyć. Wykonujemy to za pomocą wałka kolczastego. Dzięki temu zapobiegniemy tworzeniu się purchli na powierzchni podkładu.
Autor: ATLAS
Gotowy podkład pozostawiamy na 6-10 godzin, pamiętając, żeby zapewnić mu odpowiednie warunki wysychania. Musimy chronić go od przeciągów i nasłonecznienia.
Autor: ATLAS

Jak sprawdzić, czy podkład jest dostatecznie suchy?

To, czy zaprawa już wyschła, sprawdzamy w bardzo prosty sposób. Na podkładzie przyklejamy taśmą kawałek folii, na przykład wielkości 50 x 50 cm. Jeśli po upływie około 10 godzin folia nie będzie zaparowana, a odcień podkładu pod folią i poza nią będzie taki sam, oznacza to, że podkład jest już dostatecznie suchy.
Autor: ATLASWażne przy układaniu
(Krzysztof Szyszko, szef doradców technicznych w firmie Atlas)Jeżeli układamy podkład na starym, zniszczonym podłożu, zamiast je czyścić i gruntować, możemy ułożyć podkład na warstwie oddzielającej z folii polietylenowej grubości 0,1 mm. Wtedy podkład powinien mieć grubość co najmniej 20 mm i być zbrojony siatką. Można tak stosować tylko niektóre zaprawy.
Autor: ATLAS
Aby ułatwić sobie poziomowanie podkładu, można posłużyć się reperami, czyli stojakami, których środkowe ruchome części zakończone są okrągłymi talerzykami wyznaczającymi poziom górnej powierzchni podkładu. Najpierw za pomocą poziomnicy ustawia się na jednej wysokości ruchome części reperów, a potem przy rozprowadzaniu podkładu pilnuje się już tylko, aby podkład dotykał do talerzyków.
Autor: ATLAS
Jeżeli podkład cienkowarstwowy będzie układany na łuszczącym się lub zabrudzonym olejem podłożu, warto go wzmocnić siatką z włókna szklanego i ułożyć go warstwą grubości co najmniej 20 mm. Wtedy nawet jeśli odspoi się on od podłoża, będzie stanowić samonośną płytę podłogową. Siatkę zbrojeniową układa się na zakład (co najmniej 10 cm) i przykleja do podłoża plackami zaprawy.
Autor: ATLASJeśli powierzchnia podłogi jest większa niż 20 m2 lub gdy w podłożu znajdują się konstrukcyjne szczeliny dylatacyjne stropu, trzeba również w podkładzie zrobić dylatacje.
Autor: ATLAS
W warstwie podkładu można je zrobić na dwa sposoby: - przed ułożeniem podkładu w miejscu, w którym ma być dylatacja, układa się samoprzylepną taśmę dylatacyjną; - po ułożeniu, w suchym już podkładzie, wycina się szczelinę ostrym nożem lub szlifierką kątową.
Autor: ATLAS

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi