Co lubią paprocie?

Chciałabym posadzić paprocie przy północnej ścianie domu. W moim ogrodzie jest niezbyt urodzajna, piaszczysta gleba. Czy nadaje się dla paproci? Co zrobić, by paprocie ładnie rosły? Czym je nawozić?

Paprocie najlepiej rosną w glebie pulchnej i przewiewnej, zawierającej dużo próchnicy. Na glebach piaszczystych można uprawiać występujące często w lasach iglastych orlicę pospolitą i paprotkę pospolitą, a jeśli gleba jest wilgotna – także narecznicę samczą i pióropusznik strusi. Aby uprawiać inne gatunki paproci, trzeba wcześniej zasilić glebę. Najpierw należy ją głęboko przekopać (na głębokość dwóch szpadli), a następnie na powierzchni rozłożyć około 15-centymetrową warstwę ziemi kompostowej lub torfu i powtórnie lekko przekopać. Po posadzeniu paproci ziemię wokół nich należy wyściółkować korą, torfem, skoszoną trawą lub liśćmi, które spadły z drzew. Jest to bardzo ważne, bo paprocie tworzą korzenie płytko pod powierzchnią gleby i łatwo przesychają, a ściółka temu zapobiega. Po posadzeniu rośliny trzeba regularnie podlewać.
Paprocie nie wymagają intensywnego nawożenia. Każdego roku warto dosypać warstwę 1-2 cm świeżej ściółki (stara, rozkładając się, tworzy próchnicę). Można też wiosną nawieźć paprocie jednym z wieloskładnikowych nawozów mineralnych, stosując najniższą zalecaną na opakowaniu dawkę.
Pióropusznik strusi dobrze rośnie nawet w niezbyt żyznej glebie.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty