Co lubią piwonie krzewiaste?

W tym roku posadziłam w ogrodzie piwonię krzewiastą. Udało mi się ją zdobyć z niemałym trudem, dlatego jest to dla mnie bardzo cenna roślina. Jak ją należy uprawiać, żeby dobrze rosła? Czy na zimę należy ją okrywać?

Piwonia krzewiasta Paeonia suffruticosa, zwana też piwonią drzewiastą, najlepiej rośnie w żyznej, próchnicznej glebie. Nie lubi gleby kwaśnej (przed posadzeniem piwonii warto sprawdzić odczyn gleby, czyli pH, i jeśli gleba okaże się kwaśna –  zwapnować ją).
Piwonię krzewiastą należy sadzić w miejscu słonecznym lub lekko ocienionym, osłoniętym od wiatru. Roślina ta powinna być regularnie podlewana – szczególnie kiedy kwitnie. Wiosną należy piwonię zasilić nawozem. Najlepsze są nawozy organiczne, gdyż dostarczają próchnicy. Może to być kompost, który należy rozłożyć wiosną wokół rośliny 2-centymetrową warstwą i lekko wymieszać z glebą.
Przez pierwsze lata po posadzeniu piwonie mogą przemarzać w czasie surowych zim, dlatego powinno się je osłaniać na przykład słomianymi chochołami. Starsze rośliny w ciepłych rejonach kraju mogą zimować bez przykrycia, w chłodnych lepiej je zabezpieczyć przed mrozem.


Piwonia krzewiasta.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi