Co można zrobić samodzielnie w instalacji elektrycznej
Wymiana przepalonej wkładki w bezpieczniku topikowym i ponowne włączenie obwodu elektrycznego.
Zwarcie w obwodzie elektrycznym (spowodowane na przykład uszkodzeniem urządzenia elektrycznego lub przewodu albo przepaleniem się żarówki) powoduje przepalenie się bezpiecznika. Bezpieczniki dla poszczególnych obwodów elektrycznych umieszczone są najczęściej w domu, natomiast dla wszystkich obwodów - w skrzynce w ogrodzeniu.
Bardzo starym typem bezpieczników są bezpieczniki topikowe. Zanim przystąpimy do wymiany bezpiecznika, odłączamy uszkodzone urządzenie od zasilania (wyjmując wtyczkę z gniazdka), a dla większego bezpieczeństwa - również pozostałe urządzenia zasilane z danego obwodu. Wymieniamy przepaloną wkładkę topikową na identyczną - o takim samym prądzie znamionowym. Ostrożnie wkręcamy bezpiecznik. Sprawdzamy za pomocą próbnika obecność napięcia w gniazdkach. Podczas zwarcia mogły bowiem zostać uszkodzone urządzenia, przewody oraz wtyczki, dlatego dokładnie je oglądamy. Jeśli zauważymy, że przewody czy wtyczki są opalone, trzeba je oddać do naprawy.
W główce bezpiecznika topikowego powinna być szybka, chroniąca naszą rękę w chwili, gdy go wkręcamy.
Jeżeli podczas wkręcania lub zaraz potem bezpiecznik ponownie się przepali, należy wezwać elektryka, który znajdzie i usunie przyczynę awarii.
Uwaga! Uszkodzonego bezpiecznika nie wolno wymieniać na nowy o większym prądzie znamionowym (na przykład 10 A na 16 lub 25 A). Nie wolno „naprawiać” bezpiecznika topikowego za pomocą drutu - w ten sposób najłatwiej spowodować pożar.
![]() | ![]() | ![]() |
Autor: Grzegorz Otwinowski | ![]() | Autor: Grzegorz Otwinowski |
Ponowne włączenie obwodu elektrycznego, wyłączonego po zadziałaniu bezpiecznika automatycznego wkręcanego.
Bezpieczniki automatyczne wkręcane to też stary typ bezpieczników, chociaż nowszy niż topikowe. Aby włączyć napięcie w obwodzie elektrycznym, najpierw odłączamy od zasilania uszkodzone urządzenie (wyjmując wtyczkę z gniazdka), a także pozostałe urządzenia zasilane z tego obwodu. Następnie wciskamy duży przycisk, centralnie umieszczony na bezpieczniku.
Uwaga! Wciskając przycisk, należy zdecydowanym ruchem pokonać opór sprężyny. Nie wolno przytrzymywać przycisku na siłę - jeżeli poczujemy, że ponownie wyskakuje, to znaczy, że uszkodzenie jest poważniejsze i powinniśmy wezwać elektryka.
![]() |
Autor: Grzegorz Otwinowski |
Ponowne włączenie obwodu elektrycznego, wyłączonego po zadziałaniu zabezpieczenia nadmiarowo- lub różnicowoprądowego.
Odłączamy od zasilania uszkodzone urządzenie (wyjmując wtyczkę z gniazdka), a dla większego bezpieczeństwa również pozostałe urządzenia zasilane z tego obwodu. Włączamy obwód za pomocą dźwigienki na obudowie zabezpieczenia.
![]() |
Autor: Grzegorz Otwinowski |
Oczyszczenie z kurzu wtyczki, gniazdka, wyłącznika itp.
Wyjmujemy wtyczkę z gniazdka i wyłączamy napięcie w obwodzie zasilającym gniazdko. Przecieramy wtyczkę, gniazdko i wyłączniki wilgotną ściereczką lub gąbką. Wycieramy je do sucha lub pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie włączamy napięcie w obwodzie i podłączamy urządzenie.
![]() |
Autor: Grzegorz Otwinowski |
Oczyszczenie z kurzu oprawy sufitowej lub ściennej i żarówki.
Wyłączamy światło, a następnie napięcie w obwodzie zasilającym oprawę, wykręcając bezpieczniki, odłączając zabezpieczenie nadmiarowo- lub różnicowoprądowe. Wykręcamy żarówkę, wycieramy żarówkę oraz oprawę najpierw wilgotną gąbką lub ściereczką, a następnie do sucha (albo pozostawiamy do wyschnięcia). Wkręcamy żarówkę i włączamy napięcie w obwodzie. Sprawdzamy działanie oprawy, włączając światło.
Uwaga! Podczas czyszczenia nie wolno zamoczyć części przewodzących prąd, czyli nieizolowanych końców przewodów, gwintów żarówek i opraw.
Sprawdzenie próbnikiem jedno- lub dwubiegunowym, czy w gniazdku jest napięcie.
Jeśli urządzenie elektryczne po włączeniu do gniazdka nie działa, może to być spowodowane uszkodzeniem tego urządzenia lub instalacji elektrycznej. Jeśli „winna” jest instalacja, w gniazdku nie będzie napięcia. Trzymając próbnik jednobiegunowy prawą ręką za część izolowaną, jeden palec opieramy na oprawce próbnika, a końcówkę (nieizolowaną) próbnika wkładamy kolejno do otworów gniazdka. Jeśli w próbniku nie zaświeci się dioda, oznacza to, że w gniazdku nie ma napięcia, a więc instalacja jest uszkodzona.
Uwaga! W prawidłowo wykonanej instalacji dotknięcie próbnikiem przewodu neutralnego lub przewodu ochronnego (bolec w gniazdku) nie spowoduje zaświecenia się diody.
![]() |
Autor: Grzegorz Otwinowski |
Sprawdzenie próbnikiem jednobiegunowym obecności napięcia w urządzeniu elektrycznym, na przykład w podstawce czajnika.
Jeśli w gniazdku jest napięcie, a mimo to urządzenie nie działa, można jeszcze sprawdzić, czy nie jest uszkodzony zasilający je przewód elektryczny.
W tym celu, trzymając próbnik jedną ręką za część izolowaną, przykładamy palec do wierzchniej części oprawki próbnika, a końcówką próbnika dotykamy kolejno styków w podstawce czajnika. Jeśli dioda się nie zaświeci, oznacza to, że styki nie są pod napięciem, a więc uszkodzony może być przewód elektryczny.
![]() |