Co na wole oczko?


Według projektu dach mojego domu ma być pokryty dachówką karpiówką. Chciałabym zmienić pokrycie, ale jedno z okien w dachu ma kształt wolego oczka. Czy są jakieś inne materiały, którymi można pokryć dach z takim oknem?

Wole oczko to rodzaj lukarny, której pokrycie tworzy wraz z płaszczyzną dachu jedną falistą linię. Dobrze wykonane powinno się wtapiać w płaszczyznę dachu i jednocześnie być szczelne. Dlatego nie każde pokrycie nadaje się na taki dach – układa się je bowiem na wygiętych łatach. Nieodpowiednio dobrane może zniekształcić wole oczko, a gdy będzie nieszczelne – doprowadzić do zniszczenia konstrukcji okna.
Rzeczywiście, układane podwójnie karpiówki dobrze się tu sprawdzają: dzięki specjalnie wyprofilowanej dolnej powierzchni możliwe jest zaczepienie dachówki na wyprofilowanej łacie. Zamiast karpiówki można też zastosować układane jedna na drugą dachówki mnich-mniszka albo esówki z jedną zakładką. Nie powinno się natomiast stosować dachówki zakładkowej z dwoma zamkami (na górnej i bocznej krawędzi), bo pokrycie będzie nieszczelne. Można ewentualnie ułożyć pod nie sztywne poszycie z desek pokryte papą, która będzie stanowiła pokrycie dachu, a dachówki będą tylko jego ozdobą.
Na dachu z wolim oczkiem dobrze sprawdzają się ostatnio znowu modne pokrycia, takie jak: gont, wióry osikowe czy strzecha. Można też zastosować materiały, które łatwo wygiąć: zwykłą płaską blachę lub gont bitumiczny.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty