Co wybrać – tynk czy gładź – jeśli wykańcza się surowe mury, a co jeśli stare remontowane tynki?

Gipsowe wykończenie ścian i sufitów kojarzy się z estetycznymi, gładkimi powierzchniami oraz dobrym mikroklimatem wnętrza. Co wybrać – tynk czy gładź – jeśli wykańcza się surowe mury, a co jeśli stare remontowane tynki?


Tak naprawdę wszystko zależy od stanu podłoża, które chcemy wykończyć gipsem. Surowe ściany murowane najczęściej wykańcza się tynkiem. Nakłada się go zazwyczaj jedną warstwę ręcznie lub za pomocą agregatu tynkarskiego. Zaleca się, aby tynk miał grubość przynajmniej 8 mm, lecz nie więcej niż 25-30 mm. Grubsza warstwa nie tylko pokryje nierówności podłoża (można zniwelować ponad 1-centymetrowe odchylenie ściany od pionu), ale także przeniesie naprężenia (dzięki czemu tynk nie pęka). Tynki gipsowe nadają się na podłoża ceramiczne, silikatowe, betonowe, z betonu komórkowego, keramzytobetonu, styropianu. Po nałożeniu masy tynkarskiej wyrównuje się powierzchnię tynku i wygładza na mokro. Tylko w wypadku niedokładnego wykonania trzeba go po wyschnięciu przeszlifować papierem ściernym.
Jeśli podłoże jest dość równe, a nałożenie warstwy gipsu ma je jedynie lekko wyrównać i wygładzić, zamiast tynku można użyć gładzi gipsowej. Nakłada się ją kilkumilimetrową warstwą na tynki cementowe, cementowo-wapienne, gipsowe lub wapienne. Powierzchni o dużych nierównościach nie opłaca się wykańczać gładzią, bo aby je wyrównać, trzeba byłoby nałożyć kilka warstw gładzi. Byłoby to zarówno bardzo pracochłonne, jak i kosztowne. W takim wypadku lepiej zdecydować się na tynk gipsowy.
Aby uzyskać zaplanowaną gładkość powierzchni, gładź po wyschnięciu należy wstępnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym lub specjalną siateczką do szlifowania, na przykład nr 100, i wygładzić siateczką o drobniejszych oczkach, na przykład nr 180. Czas schnięcia można oszacować, przyjmując dobę na 1 mm grubości, jeśli w pomieszczeniu panuje temperatura 18-20°C, wilgotność jest nie większa niż 60-70% i zapewniona jest odpowiednia wentylacja. Niestety, podczas szlifowania w powietrzu unosi się bardzo dużo pyłu, co jest dokuczliwe dla osób nakładających gładź, a także trudne do posprzątania.
Powierzchnię tynków bądź gładzi gipsowych można wykończyć w dowolny sposób. Jednak aby utrzymać korzystny mikroklimat we wnętrzu – czyli wykorzystać zdolność gipsu do magazynowania wilgoci i oddawania jej do pomieszczenia, gdy jest w nim sucho – powinno się wybierać materiały przepuszczające parę wodną w obie strony.

Tynki gipsoweTynk gipsowy lekki maszynowy MP 75L. Grubość warstwy: od 8 mm. Cechy szczególne: do suchych pomieszczeń, łatwy w obróbce. Zużycie na warstwę grubości 1 cm: 8 kg/m2. Cena: 21,82 zł/30 kg. Cena 10 m2 tynku grubości 1 cm: 58,2 zł.
Autor: KNAUF
Baumit MG1 Plus gips tynkarski maszynowy. Grubość warstwy: 8-20 mm. Cechy szczególne: do pomieszczeń suchych i wilgotnych. Zużycie na warstwę grubości 1 cm: 10 kg/m2. Cena: 18,94 zł/30 kg. Cena 10 m2 tynku grubości 1 cm: 63 zł.
Autor: BAUMIT
Gips tynkarski 651L maszynowy lekki. Grubość warstwy: 8-20 mm. Cechy szczególne: do suchych i wilgotnych pomieszczeń, wydajny. Zużycie na warstwę grubości 1 cm: 8 kg/m2. Cena: 23,95 zł/ 30 kg. Cena 10 m2 tynku grubości 1 cm: 63,8 zł.
Autor: KREISEL


Tynk gipsowy maszynowy AG T30. Grubość warstwy: 8-25 mm. Cechy szczególne: do suchych pomieszczeń. Zużycie na warstwę grubości 1 cm: 10 kg/m2. Cena: 29,85 zł/40 kg. Cena 10 m2 tynku grubości 1 cm: 74,6 zł.
Autor: ALPOL
Tynk gipsowy ręczny ROTBAND. Grubość warstwy: od 5 mm. Cechy szczególne: do suchych pomieszczeń, ma podwyższoną przyczepność do podłoża, łatwy w obróbce. Zużycie na warstwę grubości 1 cm: 8 kg/m2. Cena: 41,25 zł/30 kg. Cena 10 m2 tynku grubości 1 cm: 110 zł.
Autor: KNAUFGips tynkarski maszynowy TEMPO. Grubość warstwy: 8-25 mm. Cechy szczególne: do suchych i wilgotnych pomieszczeń, łatwy w obróbce, dobra przyczepność do podłoża. Zużycie na warstwę grubości 1 cm: 9,5 kg/m2. Cena: 19,90 zł/30 kg. Cena 10 m2 tynku grubości 1 cm: 63 zł.
Autor: NOWA DOLINA NIDY
Gips tynkarski maszynowy lekki SPRINT. Grubość warstwy: 8-30 mm. Cechy szczególne: do suchych i wilgotnych pomieszczeń, dobra przyczepność do podłoża. Zużycie na warstwę grubości 1 cm: 7,5 kg/m2. Cena: 17,92 zł/25 kg. Cena 10 m2 tynku grubości 1 cm: 53,8 zł.
Autor: NOWA DOLINA NIDYPopularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi