Co zamiast rdestu?


Wzdłuż ogrodzenia z siatki wokół mojej działki rosły rdesty Auberta, które tworzyły bardzo gęsty żywopłot. Niestety, w ostatnią zimę rośliny przemarzły i musiałam je wykarczować. Jakie inne pnącze można posadzić zamiast rdestu? Ważne, żeby było gęste, szybko rosło i nie przemarzało.

Przy ogrodzeniu można posadzić powojnik pnący. Dorasta do 10 m wysokości, tworzy gąszcz pędów i liści, dzięki czemu bardzo skutecznie osłania wnętrze działki. Nie wymaga pielęgnacji. Dobrze rośnie w przeciętnej glebie, jest wytrzymały na mróz i dobrze znosi suszę. Może rosnąć w słońcu lub półcieniu.
Od sierpnia do września na pędach rozwijają się niezbyt duże, ale bardzo liczne, białokremowe kwiaty. Ozdobą są także puszyste szarawe owocostany, które pojawiają się jesienią i długo pozostają na roślinie.
Równie mało wymagający i odporny na mróz jest powojnik tangucki. On także rośnie szybko i bujnie. Kwitnie w czerwcu i lipcu, często powtórnie jesienią, gdy na roślinie dojrzewają już puszyste owocostany. Kwiaty przypominają niewielkie żółte dzwoneczki.


Powojnik pnący.
Autor: Piotr Gorączko
Powojnik tangucki.
Autor: Piotr Gorączko

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi