Co zrobić z wodą z dachu. Jeśli nie instalacja, to co?

Nawet jeśli nie wykorzystujemy deszczówki w domu "profesjonalnie" (za pomocą specjalnej instalacji), pozostaje problem: co zrobić z wodą, która po deszczu rwącym strumieniem wypływa z rynien?
Gromadź wodę w kadziach
Deszczówkę warto zbierać, bo doskonale nadaje się do podlewania. Ma ona lekko kwaśny odczyn, dlatego jest bardzo polecana dla roślin lubiących kwaśną glebę (azalie, różaneczniki). Pojemniki ustawione pod rynnami nie muszą szpecić otoczenia. Do zbierania deszczówki dobre są nierdzewiejące, betonowe kadzie (deszczówka przyśpiesza korozję). Można je zamaskować, sadząc obok rośliny, na przykład pnącza.

Betonowy zbiornik na wodę zamaskowany przez winobluszcz trójklapowy.
Autor: Jerzy Romanowski

Skieruj wodę na trawnik
Jeśli przed budynkiem rośnie trawnik, można tam skierować deszczówkę, bo darń wchłonie ją niczym gąbka. Z otoczaków należy ułożyć koryto odprowadzające wodę. Część deszczówki przesączy się między kamieniami, dzięki czemu na trawę będzie spływał mniejszy strumień (wartko spływająca woda może wymywać młodą trawę, jednak nie zagraża dobrze ukorzenionemu trawnikowi). Obok kamieni można posadzić lubiące wilgoć: funkie, języczki, kosaćce syberyjskie, parzydła, pełniki, tawułki, wiązówki, zawilce.

Koryto z otoczaków odprowadza wodę spod rynny.
Autor: PRACOWNIA SZTUKI OGRODOWEJ

Zbuduj studzienkę chłonną
Jeśli w ogrodzie jest grunt przepuszczalny, deszczówkę z rynny można odprowadzić do studzienki chłonnej, a z niej drenem rozprowadzić po terenie. Studzienkę taką (osobną dla każdej rynny) można zrobić z wkopanego w ziemię betonowego kręgu średnicy 80 cm, przykrytego od góry pokrywą. Można też wykopać dół i wypełnić go drobnymi kamieniami. Wodę najlepiej skierować do studzienki rurą zakopaną w ziemi. Wpust kanalizacyjny, do którego wpływa woda deszczowa, powinien być wyposażony w syfon zapobiegający wydzielaniu ze studzienki przykrych zapachów, oraz w kosz na zanieczyszczenia, z którego łatwo je będzie można wyrzucić.
Jeśli dom jest podpiwniczony, studzienka powinna się znajdować co najmniej 5 m od fundamentów, jeśli dom nie ma piwnicy, odległość ta powinna mieć nie mniej niż 3,5 m.

Studzienka chłonna (wymiary podano w centymetrach).
Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Uwaga! Jeśli poziom wody gruntowej jest wysoki, studzienka nie spełni swojej roli – zamiast oddawać, będzie zbierać wodę.
Także jeśli studzienka została zrobiona w gruncie mało przepuszczalnym, woda zamiast przesączać się do gruntu, będzie gromadzić się w studzience. W takich sytuacjach należy poradzić się fachowca, by ustalił najlepszy sposób odprowadzenia wody spływającej rynnami.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi