Cztery pomysły na ogrodzenie

Oto dwa sposoby myślenia o bezpieczeństwie mieszkania za miastem: solidne mury o budzącej respekt masie oraz ażurowe parkany, które tylko wyznaczają prywatny teren, nie strzegąc go ani nie przysłaniając.
Solidne z fantazją

Masywny mur cyklopowy, zbudowany z kamieni o pięknym, ciepłym kolorycie. Ogradza szeroką działkę domu-bliźniaka, jednak dzięki pełnemu załamań biegowi nie przytłacza i nie nuży. Fantazyjne, przypominające klatki na ptaki kraty, zatknięte w nieregularnie rozmieszczonych otworach, misternie kute furtki i bramy pozwalają zajrzeć do wnętrza posesji, gdzie stoi dostatni i starannie wykończony dom. Jego forma, kontrastowa kolorystyka, gładkość tynków i połysk szkła w dużych oknach dają jednak wrażenie dysonansu z pierwszym planem. Ten mur to przykład silnej dominacji architektury ogrodzenia nad otoczeniem - przyrodą podkrakowskich dolinek i architekturą domu.


Autor: Iwona SzymanikAutor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Koszt 1 m muru z ozdobną kratą 705,5 zł w tym 413,5 zł materiały z kosztami transportu i 292 zł robocizna. Koszt 1 m muru bez kraty 674 zł, w tym 381 zł materiały z kosztami transportu i 293 zł robocizna.

Harmonijne i eleganckie

To także masywny, wysoki, nieprzenikniony mur. Zbudowano go z cegieł i otynkowano. Nieliczne prześwity ukazują niewiele z wnętrza posesji. Mur dobrze wtopił się w otoczenie, co prawdopodobnie było założeniem estetycznym właścicieli. Spływająca zieleń nie jest niekontrolowanym fragmentem bujnego ogrodu, to część architektury tego ogrodzenia (świadczy o tym specjalny stelaż do podtrzymywania pnączy, ustawiony za murem). To ogrodzenie strzeże intymności posesji bez kokieterii koronkowych krat. Jest szczelne i wysokie, ale nie przykuwa uwagi. Okryte zielenią taktownie wpisuje się w zieloną okolicę. Podobnie, jak stojący za nim dom.


Autor: Iwona SzymanikAutor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Koszt segmentu (mur długości 4,9 m + przęsło ze sztachet) 2367 zł w tym 1309 zł materiały z kosztami transportu i 1058 zł robocizna - czyli 394,5 zł/m.

Ażurowe z pomysłem

Ogrodzenie jak ogrodowy parawan. Ażurowe - oddziela, a niczego nie zasłania. Wykonano je z drewna i pomalowano na ciemny kolor. Funkcję słupów spełniają tu podwójne ramy w kształcie odwróconego U, pomiędzy które wsuwają się kwadratowe przęsła, tworząc piękny geometryczny ornament. Bardzo dekoracyjne i oryginalne ogrodzenie dla tych, którzy nie mają nic do ukrycia. I nic do stracenia. Świetne do postawienia na granicy działki z dobrym sąsiadem.


Autor: Grzegorz OtwinowskiAutor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Koszt segmentu 1285 zł w tym 830 zł materiały z kosztami transportu i 455 zł robocizna - czyli 612 zł/m.

Lekkie i filigranowe

Ogrodzenie kruche niczym ogrodowa altana. Zostało zbudowane z gotowych elementów, jakie można kupić w supermarketach budowlanych. Bardzo lekkie (dosłownie i w przenośni) i delikatne - nadaje się raczej do międzysąsiedzkich podziałów. Podobnie jak ogrodowa pergola może unieść jedynie ciężar pnącej się po nim zieleni - opleciony pnączem będzie szczelnym parawanem. Koszty takiego ogrodzenia nie są duże, łatwo i szybko się je montuje (także rozbiera). Jego ażurowe elementy w połączeniu z masywniejszymi pełnymi fragmentami mogłyby stworzyć lekkie, a jednak solidniejsze ogrodzenie.


Autor: Magdalena KosińskaAutor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Koszt segmentu (kratownica duża + mała) 578 zł w tym 358 zł materiały z kosztami transportu i 220 zł robocizna - czyli 186,5 zł/m.

Wszystkie wymiary na rysunkach podano w centymetrach.       

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi