Czy dodatkowo ocieplać?

Czy zasadne będzie docieplenie domu wybudowanwgo w technologii Izodom 2000 (pustaki styropianowe, których ścianki mają po 5 cm, są wypełnione betonem - 15 cm) dodatkową 5-6 cm warstwą styropianu. Postępowanie takie doradziło mi (niezależnie) dwóch doradców firm oferujących systemy dociepleń. Uzasadnili to tym, że zewnętrzna 5-centymetrowa warstwa styropianu może być w przypadku większych mrozów niewystarczająca, co w efekcie może doprowadzić do przemarzania murów i uszkodzenia konstrukcji. Jak wykonać taką izolację? Czy można to zrobić metodą lekką mokrą?

Ściana wykonana w technologii Izodom 2000 z pustaków styropianowych grubości 25 cm ma współczynnik przenikania ciepła U = 0,29 W/(m2·K). Spełnia więc wymagania stawiane ścianom warstwowym. Dodatkowe 5 cm styropianu pozwoli obniżyć współczynnik przenikania ciepła do 0,2 W/(m2·K). Jak widać poprawa jest znacząca. Nakłady poniesione na docieplenie równe będą jedynie kosztom materiałów: płyt styropianowych, zaprawy do ich przyklejenia i ewentualnie plastikowych kotew. Elewację domu z pustaków styropianowych i tak trzeba by wykończyć tynkiem cienkowarstwowym, a więc jego koszt nie wpływa na koszt docieplenia. Należy pamiętać o właściwym zamocowaniu płyt styropianowych. Przed przystąpieniem do ich naklejania trzeba przetrzeć ściany budynku szczotką drucianą lub papierem ściernym.
Jeśli wybiera się technologię styropianową, to można zdecydować się na ściany grubości 30 cm (pustaki od strony zewnętrznej mają 10 cm styropianu), dla których U = 0,2 W/(m2·K), lub na ściany grubości 35 cm, dla których U = 0,16 W/(m2·K).

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi