Czy instalacja centralnego odkurzania może się zatkać?

Zamierzam wykonać w swoim nowym domu instalację centralnego odkurzania. Mam jednak pewne wątpliwości, dotyczące jej użytkowania. Czy taka instalacja może się zapchać? Jeśli tak, to jak ją potem oczyścić? Przecież nie będę kuł ścian.

Zatkanie instalacji centralnego odkurzania jest prawie niemożliwe, a z pewnością bardzo mało prawdopodobne. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy używać jej zgodnie z przeznaczeniem.
Każdy następny element instalacji (od węża ssawnego w kierunku jednostki centralnej) jest nieco większy od poprzedniego, czyli średnica gniazda trochę większa od średnicy węża, podobnie średnica rur instalacji od średnicy gniazda. Kolanka - z wyjątkiem jednego bezpośrednio za gniazdem ssącym - nie załamują się ostro, a wewnętrzne powierzchnie rur są gładkie. Jeśli zdarzy się, że podczas odkurzania jakiś drobny przedmiot zostanie wciągnięty do węża (powinniśmy uważać, by tak się nie stało) i zmieści się w nim, to dzięki znacznie większej niż w tradycyjnych odkurzaczach sile ssania (powietrze z kurzem porusza się z prędkością 120 km/h) powędruje do jednostki centralnej, skąd będzie go można wyjąć. Jeśli natomiast utknie w samym wężu, to wówczas rzeczywiście trudno będzie go stamtąd usunąć, zwłaszcza, gdy wąż będzie bardzo długi. Dobrym rozwiązaniem są węże elastyczne, które mają długość 1 m, a rozciągają się aż do 8 m.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi