Czy posadzić orzech włoski?


Chciałabym posadzić w ogrodzie orzech włoski, ale mam pewne obawy, bo słyszałam, że zatruwa glebę i rośliny nie najlepiej pod nim rosną. Czy to prawda? Jak szybko rośnie to drzewo? Jaką wysokość osiąga po pięciu latach?

Orzech włoski wydziela inhibitory wzrostu, czyli związki, które hamują rozwój innych roślin. Dużo jest ich w liściach. W czasie rozkładu opadłych z drzewa liści związki te są uwalniane i wraz z wodą przenikają do gleby. Tam są rozkładane przez mikroorganizmy i wiązane przez cząsteczki organiczne gleby, które znajdują się w próchnicy. Ziemię wokół orzecha warto więc regularnie (najlepiej raz w roku) zasilać nawozem organicznym, na przykład kompostem, by próchnicy było w niej jak najwięcej. Jesienią należy także wygrabiać opadłe z drzewa liście.
Niekorzystny wpływ orzecha włoskiego na rosnące pod nim rośliny wynika również stąd, że tworzy on gęstą koronę, która bardzo zacienia teren. Są jednak rośliny, które nieźle sobie radzą posadzone w takich warunkach, między innymi: barwinki, bodziszki, dąbrówki, fiołki, funkie, konwalie, śnieżyczki (przebiśniegi).
Orzech włoski rośnie szybko, pięcioletnie drzewa mogą mieć 5-6 m wysokości.

Pod orzechem włoskim dobrze rosną: funkie, bodziszki, jasnoty plamiste i dzwonki Poszarskiego.
Autor: Piotr Gorączko

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.