Czy regulator może być inteligentny?

Zamierzam w niedalekiej przyszłości kupić kocioł i sterujące jego pracą urządzenia, dlatego gdzie mogę zbieram o nich informacje. Słyszałem o "inteligentnych" termostatach do sterowania pracą kotła, ale zupełnie nie wiem, na czym ta inteligencja miałaby polegać i czy to nie jest tylko kolejne hasło do wyciągania pieniędzy od klientów?

Jeśli pracujemy i opuszczamy dom codziennie na kilka lub kilkanaście godzin, zwykle tak ustawiamy kocioł, by podczas naszej nieobecności pracował z mniejszą mocą i utrzymywał w domu temperaturę niższą niż 20°C. Ale chcemy, by po powrocie z pracy (około godziny 17.00), w domu było już ciepło. Na tę godzinę ustawiamy więc termostat sterujący pracą kotła.
Są dwa rodzaje termostatów, które sterują pracą kotłów gazowych: tak zwane nieinteligentne i inteligentne. Regulator nieinteligentny, ustawiony na 16.00, uruchomi kocioł o tej właśnie godzinie. Grzejniki mogą wtedy nie zdążyć nagrzać całego domu przed powrotem domowników z pracy.
Regulatory inteligentne uczą się bezwładności cieplnej budynku przez pierwsze trzy dni pracy, a później przez cały czas mierzą temperaturę w domu. Po takim czasie „wiedzą” już, że ogrzanie całego domu zajmie na przykład 3 godziny, więc włączają kocioł nie o 17.00, ale o 14.00. Kosztują mniej więcej tyle samo, co termostaty nieinteligentne. Mają je w swojej ofercie firmy takie jak Honeywell, Siemens, Danfoss.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi