Czy trzeba ciąć hortensje?


Czy hortensje należy wiosną przycinać, czy też nie? Spotkałam się z różnymi opiniami na ten temat.

W ogrodach uprawianych jest kilka gatunków hortensji. Cięcie krzewów zależy od gatunku.
Hortensja bukietowa Grandiflora (najczęściej uprawiana odmiana – bardzo duże białe kwiatostany w kształcie stożka) i hortensja drzewkowata Grandiflora (najczęściej uprawiana odmiana – białe kuliste kwiatostany) tworzą kwiaty na tegorocznych pędach. Należy je przycinać co roku – wczesną wiosną – nisko przy ziemi, pozostawiając jedynie krótkie fragmenty pędów z dwoma-trzema pąkami. Wyrosną z nich silne, zdrowe pędy, na których pod koniec lata rozwiną się dorodne kwiaty – ładniejsze niż krzewów, które nie były cięte.
Hortensje ogrodowe (kwiatostany różowe lub niebieskie, rzadziej amarantowe albo białe) tworzą kwiaty na zeszłorocznych pędach, dlatego nie należy ich skracać. Wczesną wiosną trzeba jedynie usunąć pędy chore, przemarznięte, bardzo cienkie albo nadłamane. Po kwitnieniu należy obcinać same kwiatostany, uważając, żeby nie uszkodzić pąków, które znajdują się poniżej nich, ponieważ są tam zawiązki kwiatów na następny rok (tworzą się one już w sierpniu). Przycięcie hortensji ogrodowej przy ziemi spowoduje, że krzew nie zakwitnie.


Hortensja bukietowa Grandiflora.
Autor: Piotr Gorączko
Hortensja drzewkowata Grandiflora.
Autor: Piotr GorączkoHortensja ogrodowa.
Autor: Piotr Gorączko
Krzew po przycięciu.
Autor: Piotr Gorączko

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty