Czy warto przewymiarować kocioł?

W projekcie centralnego ogrzewania mojego domu wyliczono, że zapotrzebowanie na ciepło wynosi nieco ponad 10kW. Czy do ogrzewania domu powinienem zatem kupić kocioł o mocy na przykład 15kW (tak na wszelki wypadek), czy przestrzegać sciśle obliczeń i kupić urządzenie o mocy najbardziej zbliżonej do zapotrzebowania na ciepło, czyli 10kW?

Moc kotła dobiera się tak, aby pokrywała zapotrzebowanie na ciepło domu, a więc równoważyła straty ciepła. Zapotrzebowanie na ciepło oblicza się dla najmniej korzystnych warunków, czyli tak zwanej temperatury obliczeniowej. W Polsce, zależnie od rejonu kraju, jest to temperatura od -16 do -24°C. Taka temperatura panuje zwykle przez 5-10% sezonu grzewczego. Dlatego przez większą część sezonu grzewczego kocioł pracuje z mocą około 37%.
Jeśli zapotrzebowanie na ciepło domu wynosi 10 kW, to nie ma potrzeby kupowania kotła o mocy 20 kW, wystarczy kupić urządzenie o mocy 10 kW. Przez większość roku kocioł i tak będzie pracował z mocą 3-4 kW.
Producenci kotłów nie nadążyli za zmianami w budownictwie. Nowoczesne technologie pozwalają na budowanie domów bardzo ciepłych, o małym zapotrzebowaniu na ciepło. W sprzedaży jest niewiele kotłów jednofunkcyjnych o tak małej mocy. Najmniejsze 11-12-kilowatowe pokrywają zaopatrzenie na ciepło domu o powierzchni do 170 m2.
Trochę inaczej jest z kotłami dwufunkcyjnymi. Nawet gdy zapotrzebowanie domu na ciepło jest niewielkie, muszą one mieć większą moc, aby przygotować odpowiednią ilość ciepłej wody.
Aby podgrzać o 30°C (czyli od 10 do 40°C) strumień wody równy 1 l/min. potrzeba 2,1 kW. Do swobodnego napełnienia wanny niezbędny jest strumień równy 10 l/min. Taką ilość wody może podgrzać kocioł o mocy 21 kW. Jeśli kocioł będzie miał mniejszą moc, na przykład 18 kW, to wanna będzie się napełniała około 12 minut. Dlatego właśnie, ze względu na możliwość napełniania wanny, nie ma w sprzedaży kotłów dwufunkcyjnych o mocy mniejszej niż 18 kW. Najbardziej popularne są 18-, 20- i 24-kilowatowe. W kotłach z regulacją mocy od 8 do 24 kW można ograniczyć moc na potrzeby c.o. do 8 kW. Wtedy kocioł pracuje z mocą minimalną i jego średnia roczna sprawność jest wyższa.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi