Czy wiesz, że... Dom dla osoby niepełnosprawnej

Aby osoba niepełnosprawna mogła swobodnie korzystać z domu, trzeba zapewnić jej odpowiednią przestrzeń. Planując dom, pamiętajmy o zachowaniu właściwych wymiarów. 

Wózki inwalidzkie mogą mieć różne wymiary. Do celów projektowych przyjmuje się: długość do 120 cm, szerokość do 70 cm, wysokość siedziska 49-53 cm, a wysokość tylnego oparcia do 106 cm.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka Sternicka
Minimalna szerokość umożliwiająca przejazd wózka inwalidzkiego wynosi 90 cm w pasie i nie przekraczającym długości wózka. Poza tym pasem miejsce na przejazd wózka powinno mieć minimum 120 cm szerokości.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka SternickaMinimalna szerokość pozwalająca na przejazd wózka i przejście obok osoby pieszej wynosi 130 cm.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka Sternicka
Powierzchnia, jaką zajmuje wózek inwalidzki z siedzącą na nim osobą, wynosi 90 x 130 cm. Wymiary te poza wymiarami wózka uwzględniają również miejsce (przestrzeń) na ręce i nogi.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka SternickaNa obrót wózkiem o 360° zaleca się pozostawienie wolnej powierzchni 150 x 150 cm.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka Sternicka
Osoba siedząca na wózku sięga rękami do wysokości 120 cm, ale nie niżej niż 40 cm od podłogi. Na wysokości 120 cm można umieścić przyciski nie wymagające manipulowania rękami, na przykład dzwonek do drzwi.
Autor: Marek Sternicki , Agnieszka Sternicka

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty