Czy wiesz, że...

stosowana w kuchni śródziemnomorskiej, to suszone młode pędy i liście rośliny nazywanej lebiodką pospolitą Origanum vulgare. Można ją uprawiać w Polsce. Lebiodka jest byliną, wyglądem przypomina wysoką macierzankę. Najlepiej rośnie w osłoniętych i słonecznych miejscach. Lubi lekką i przepuszczalną glebę, która ma jednak dużo składników mineralnych. Jest odporna na suszę. Czasami można ją znaleźć rosnącą dziko na suchych zboczach wzgórz i brzegach lasów. Lebiodka dorasta do 60 cm wysokości i tworzy cienkie, pokładające się łodygi, dlatego w ogrodach lepiej uprawiać odmianę ‘Compactum’. Rośliny tej odmiany tworzą niskie i zwarte kępki.Autor: Piotr Gorączko

...odmiany roślin o biało-zielonych liściach powinny rosnąć w dobrze oświetlonych miejscach (najlepsze jest światło rozproszone, bo ostre słońce może przypalać białe fragmenty liści). Czasami się zdarza, że takie rośliny posadzone w cieniu tracą urodę, gdyż ich liście – zamiast we wzorki – stają się jednolicie zielone, albo całe rośliny źle rosną.
Wytłumaczenie tego zjawiska jest proste: rośliny o biało-zielonych liściach mają mniej chlorofilu niż te, których liście są zielone. Tylko w chlorofilu pod wpływem światła tworzą się potrzebne roślinom związki organiczne. Jeśli jest mało światła, rośliny, broniąc się przed niekorzystnymi warunkami wzrostu – zaczynają wytwarzać więcej chlorofilu (białe wzorki znikają i liście zielenieją) albo gorzej rosną.


Autor: Mariusz Pasek

...korony iglaków kolumnowych mogą zostać zimą zdeformowane, a niekiedy nawet połamane przez mokry i ciężki śnieg, który gromadzi się w konarach. Aby temu zapobiec, warto przed zapowiadanymi opadami śniegu związać korony roślin taśmą lub sznurkiem. Jeśli tego nie zrobimy – pozostanie regularne strzepywanie kijem osiadającego na gałęziach śniegu.


Autor: Jerzy Romanowski

...zielone szyszkowate narośla na młodych pędach świerka powstają w wyniku żerowania mszycy – ochojnika świerkowego zielonego. Podobne zmiany na pędach świerka wywołują też inne mszyce: ochojnik świerkowo-modrzewiowy i ochojnik  świerkowiec.
Ochojniki, nakłuwając młode pędy – wpuszczają do rośliny ślinę. Zawiera ona enzymy, które wywołują wzrost komórek rośliny i powstanie narośli zwanej galasem. Wewnątrz galasa rozwijają się liczne larwy. Takie narośla należy wyciąć i zniszczyć, gdy tylko się pojawią (jeśli zostaną usunięte zbyt późno – mszyce zdążą opuścić galasy). Wczesną wiosną rośliny należy opryskać, stosując jeden z preparatów: Decis 2,5 EC, Fastac 10 EC, Pirimor 25 WG lub Promaniol 60 EC.


Autor: Piotr Gorączko

...brązowienie igieł zimą u żywotników (zwanych potocznie tujami), a także niektórych odmian jałowców nie jest spowodowane ani przemarznięciem pędów, ani ich przesuszeniem. Nie jest to również objaw choroby. Igły u tych roślin brązowieją pod wpływem mrozu – jest to zjawisko naturalne i nie można mu zapobiec. Wiosną, gdy minie mróz i rozmarznie gleba, igły zrobią się z powrotem intensywnie zielone.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi