Czy wiesz, że...Ciekawostki

siedliskowe – mogą rosnąć nawet na piaszczystych morskich wydmach, poza tym są odporne na mróz. Doskonale się więc nadają do obsadzania w ogrodzie przesychających skarp i innych, mało urodzajnych miejsc.
Róże pomarszczone dorastają do 1,5 m i łatwo się rozrastają przez odrosty korzeniowe, dlatego można z nich zakładać niestrzyżone żywopłoty. Choć najintensywniej kwitną wiosną i latem, pachnące, różowe lub białe kwiaty rozwijają się aż do jesieni – wtedy kwiaty pojawiają się na krzewie obok dojrzewających, czerwonych owoców. W ogrodach warto uprawiać odmiany o większych, półpełnych kwiatach.Autor: Piotr Gorączko

...zielistka wyniosła i niedośpian ognisty Chlorophytum elatum i Hypoestes phyllostachya są często uprawiane w domach. Ale rośliny te można też sadzić w pojemnikach na tarasie lub na rabatach. Ich ozdobą są liście: długie, lancetowate, często w biało-zielone pasy u zielistki i różowo lub czerwono nakrapiane (czasem całkiem różowe lub czerwone) u niedośpianu. Zielistkę łatwo rozmnaża się przez oddzielenie od rośliny matecznej małych roślinek. Niedośpian rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe lub z nasion. Na dworze rośliny mogą pozostawać od połowy maja do początków września, potem trzeba je przenieść do pomieszczenia.


Autor: Adam Marosz

...taśma plastikowa szerokości około 20 cm, zakopana w ziemi między roślinami, ogranicza rozrastanie się ekspansywnych roślin, które rozprzestrzeniają się przez rozłogi. Warto nią otoczyć świeżo posadzone w trawniku drzewa i krzewy. Uniemożliwi to wrastanie trawy do „misek” czyli zagłębień w ziemi pozostawionych wokół roślin po to, by łatwiej je było podlewać i nawozić. Taśma powinna być wkopana równo z powierzchną ziemi lub około 1 cm powyżej – gdy urośnie trawa, taśma będzie niewidoczna.
Jeśli taśma zostanie wkopana zbyt głęboko – korzenie roślin przerosną nad nią i wtedy nie spełni swojej roli.


Autor: Piotr Gorączko

...świerki kłujące Picea pungens (zwane potocznie świerkami srebrnymi) mają małe wymagania, oryginalną, seledynową barwę igieł i ładny stożkowaty kształt. Niestety wiele roślin w młodości rośnie krzywo (te, które były rozmnażane przez szczepienie). Takie świerki przez kilka pierwszych lat uprawy powinny być przywiązane do palików.


Autor: Jacek Okoński

...ryby hodowane w ogrodowym stawie powinny dostawać tyle pokarmu, by zjadły go w ciągu 10 minut. W przeciwnym razie niezjedzony pokarm opadnie na dno i zacznie gnić, stając się pożywką dla glonów zanieczyszczających wodę.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi