Czy wiesz, że...Ogród


Praktycze porady.
...sosna oścista uważana jest za najdłużej żyjącą roślinę na świecie. Najstarsze zbadane rośliny tego gatunku mają 5 tys. lat, wyrosły więc w okresie, gdy w Egipcie budowano pierwsze piramidy. Sosna oścista rośnie w górach Kalifornii i Nevady na skalistych i jałowych urwiskach, w miejscach spalonych latem przez słońce, a zimą smaganych mroźnym wiatrem, jest więc bardzo wytrzymała na trudne warunki atmosferyczne.
W naturalnym środowisku dorasta do 10 m wysokości, uprawiana w Polsce rośnie jako krzew o luźnej koronie z powyginanymi gałęziami.
Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych. Można ją uprawiać w pojemnikach.


Autor: Piotr Gorączko

...róże należy okryć na zimę, nie powinno się jednak robić tego zbyt wcześnie. Jeśli jesień jest ciepła i szczególnie – sucha, nieosłonięte pędy róż dobrze drewnieją, krzewy hartują się i zimą lepiej znoszą mróz. Dopiero gdy temperatura spadnie poniżej –5°C, należy obsypać krzewy kopczykami ziemi wysokości 30 cm. W chłodnych rejonach kraju warto też okryć róże gałązkami świerkowymi albo włókniną.


Autor: Piotr Gorączko

...wióry nadają się do ściółkowania ziemi wokół roślin. Mają sporo zalet: zapobiegają wzrostowi chwastów, gromadzą wodę, zimą chronią korzenie roślin przed mrozem, a latem zabezpieczają glebę przed przegrzaniem. Odstraszają ślimaki. Lepsze są wióry drzew iglastych. Można nimi ściółkować rośliny, które lubią kwaśną glebę, a po wymieszaniu z kredą (3 kg kredy na 1 m³ wiórów) pozostałe.
Wióry z drzew liściastych mają dużo garbników, które hamują wzrost roślin. Dlatego muszą być kompostowane około roku – należy wymieszać je z saletrą amonową lub – lepiej – wieloskładnikowym nawozem mineralnym (3-4 kg na 1 m³ wiórów)) i kredą (jeśli nie są przeznaczone dla roślin kwasolubnych), zwilżyć wodą i usypać w pryzmę.


Autor: Piotr Gorączko

...wielkość drzew można ograniczyć, systematycznie przycinając ich korony. Pokazany na zdjęciach wiąz szypułkowy (wiosną tuż po przycięciu i latem z nowymi pędami) wyrósł z samosiejki 15 lat temu. Teraz powinien mieć około 10 m wysokości – ma 3,5 m i kształtną, gęstą koronę. Może rosnąć nawet na małej działce. Formowanie takiego drzewa nie jest kłopotliwe. W pierwszym roku przycina się gałęzie na wysokości, na której planowana jest korona. W następnych latach kształtowanie drzewa sprowadza się do corocznego przycinania wiosną zeszłorocznych gałęzi kilka centymetrów od pnia.
W ten sposób można też ograniczać wzrost innych gatunków: buków, grabów, klonów, lip i wierzb.Autor: Piotr Gorączko

Autor: Piotr Gorączko

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi